Rechter: minimale leeftijd seks vanaf 16 jaar achterhaald

  maandag 09 maart 2009 | 14:24 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 30 januari 2010 | 00:39

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten

LEEUWARDEN – De wettelijke minimumleeftijd voor vrijwillige seks is volgens een rechter en een officier van justitie in Leeuwarden niet meer van deze tijd. Omdat jongeren gemiddeld steeds vroeger seksueel actief worden, is de minimumleeftijd van zestien jaar mogelijk achterhaald.

De politiek kan overwegen de leeftijd naar beneden bij te stellen. Deze suggestie deed politierechter Michiel Severein gistermorgen in zijn oordeel over een ontuchtzaak. Er stond een man uit Dokkum terecht, die een relatie had met een 14-jarig meisje, terwijl hij zelf 26 jaar oud was. Ze bedreven ook de liefde met elkaar.

Zowel de rechter als officier van justitie Ed Boelen voelden zich ongemakkelijk in hun bestraffende rol, omdat er sprake was van wederzijdse verliefdheid en volledige vrijwilligheid.

Moet de rechtspraak zich bemoeien met het vrijwillige seksleven van een veertienjarig meisje, vroegen rechter en officier zich af. Volgens de rechter blijkt uit tal van wetenschappelijke publicaties dat de jeugd op steeds jongere leeftijd met seks begint. Een beginleeftijd van elf of twaalf jaar zou al geen uitzondering meer zijn.

De wettelijke minimumleeftijd voor seks ligt al decennia op zestien jaar. ‘We moeten daar nu anders mee omgaan dan toen de wet tot stand kwam’, aldus de rechter. Het openbaar ministerie vervolgde de man, toen de moeder van het meisje aangifte had gedaan van de seksuele relatie. Het meisje had problemen thuis, was het ouderlijk huis ontvlucht en had een logeeradres gevonden bij de 26-jarige. De twee werden verliefd op elkaar en hadden seks. De aangifte gebeurde tegen de zin van de dochter.

Formeel was er sprake van een strafbaar feit, omdat artikel 245 van het Wetboek van Strafrecht nu eenmaal seks met iemand van beneden de zestien verbiedt. De officier had echter geworsteld met een passende straf, vanwege de wederzijdse instemming. Hij kwam uit op een minimale werkstraf: twintig uur voorwaardelijk, met een proeftijd van één jaar.

Het aanzienlijke leeftijdsverschil was voor de rechter reden om tot veroordeling over te gaan. ‘Zolang de norm bestaat, moeten we die handhaven’, sprak hij. De 26-jarige had moeten weten dat het niet toegestaan was. Ook de rechter worstelde evenwel met een passende sanctie, omdat hij begrip had voor de situatie. Hij sloot zich aan bij de lage eis van de officier.

Wat vindt u? Mogen jongeren jonger dan 16 jaar al seks hebben? Stem in onze Poll

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
onzin die wet!!!! je kunt tόch niet tussen ware liefde inkomen...probeer het dan ook niet.
sab - 14-07-2010 | 01:07
Ik vind dat als er vrijwillige sex is geweest (op welke leeftijd dan ook) dat het niet strafbaar moet zijn.
Anoniem - 13-06-2010 | 16:58
wat is daar nu mis mee meisjes kiezen er toch zelf voor wanneer ze er klaar voor zijn!!
het is belachelijk die wet
er zijn duizende jongeren onder de zestien die al sex hebben gehad zelfs op 12-jarige leeftijd
is dat dan zoo overdreven je kan het hun niet verbieden
want nu krijgen de mannen een werkstraf en de meisje sdie van hun hielden voelen zich schuldig omdat die dat heeft aangedaan
ik vind de wet echt belachelijk!!!
ilse vanderbeeck - 24-04-2010 | 20:59
Wat er tussen 2 indviduen op vrijwillige basis op sexueel vlak gebeurd, gaat een derde niet aan.

Als iemand zelf sexueel actief is, op zijn 14e, en zelf bewust zoekende is, wie is de wetgever dan, of een ander, om hier in te grijpen? Nogal arrogant, kleinburgerlijk en idioot.

Maar goed, er is een wet, en die wet is gebaseerd op het gros *domme* volk, het iq van een krop sla, dat weten we allemaal... en de wetgever: den haag, is een populistische machine... ... helaas wordt er geen politiek meer bedreven op intellectueel niveau, maar op de manier van een achterbuurtintellect.

Dan krijg je dus, dat het domme volk altijd maar gelijk krijgt.
En de intelligentia, die weten waar ze over praten, worden weggedrukt.


Sex is iets, dat , wanneer op vrijwillige basis, tussen 2 individuen gebeurd, een privezaak is, die nie-mand anders iets aangaat.

De Nederlandse bemoeizucht loopt de spuigaten uit. Gewoon misselijkmakend.

De arrogantie, de overkill aan veroordelingen, en oordelen, is gewoon ziek en misselijk maken.d

tja - 30-01-2010 | 00:39
Ik zie zelf het probleem niet de grens op 14 te stellen ik ben zelf 15 en weet echt wel wat alles is en inhoud, en dat leert men tegenwoordig in de 2e klas op school (13 jaar). Hoe alles werkt en moet, wat de gevolgen kunnen zijn en hoe je die gevolgen kunt voorkomen. En ik zie er geen probleem in als de minderjarige genoeg is voorgelicht.
tja - 15-11-2009 | 02:06

U kon tot 01-03-2010 reageren op dit artikel.