Conflict om rookverbod verhardt

Auteur: (van een onzer verslaggevers) |   dinsdag 18 november 2008 | 22:57 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 22 november 2008 | 12:47

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Om videos te bekijken, heeft u flash nodig. Klik hier om de laatste versie te downloaden.
ANP Photo

ANP Photo

De harde aanpak van minister Ab Klink (Volksgezondheid) om het roken uit cafés te weren, werkt alleen maar averechts. ANP Photo

De harde aanpak van minister Ab Klink (Volksgezondheid) om het roken uit cafés te weren, werkt alleen maar averechts. ANP Photo

Roken in de horeca wordt harder aangepakt. ANP Photo

Roken in de horeca wordt harder aangepakt. ANP Photo

1/3
start playing the slideshow

DEN HAAG (GPD) – Het conflict tussen minister Ab Klink (Volksgezondheid) en de cafés over het rookverbod verhardt. Veel eigenaren van kleine kroegen zijn niet van plan de asbakken weer van tafel te halen na de aankondiging dinsdag dat overtreders aanzienlijk strenger worden aangepakt.
Wat vindt u, moet de asbak weer terug in de horeca? Stem in de poll

Ook Koninklijke Horeca Nederland is woedend op Klink omdat hij weigert de circa 3500 kleine ondernemers die in financiële problemen dreigen te komen door het rookverbod ‘ook maar een millimeter tegemoet te komen’, aldus directeur Lodewijk van der Grinten. De bond, tot nog toe steeds voorstander van het rookverbod in de horeca, zal zich tijdens de komende ledenvergadering op 9 december vermoedelijk distantiëren van de maatregel. Hij verwacht dat meer ondernemers het verbod zullen gaan negeren. ‘De geest is uit de fles’, zegt Van der Grinten.


De CDA-bewindsman kondigde aan dat overtreders via het verbod op concurrentievervalsing strenger worden aangepakt. De boete, nu enkele honderden euro’s, kan via de wet economische delicten omhoog naar maximaal 16000 euro. In het uiterste geval kan een burgemeester een zaak tijdelijk sluiten als een kroegbaas blijft weigeren de asbakken van tafel te halen.


Spoedberaad
Dinsdag vond op het departement spoedberaad plaats tussen Klink en Koninklijke Horeca Nederland omdat steeds meer horecaondernemers het rookverbod aan hun laars lappen. Eigenaren van bruine kroegen negeren het rookverbod op grote schaal, omdat zij zeggen dat daardoor hun omzetten kelderen. In Den Bosch, waar een groot deel van de ondernemers rokers sinds maandag weer toestaat een sigaret op te steken, deelden controleurs van de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) maandag zeven boetes uit.


Volgens Van der Grinten heeft Klink geen enkel oog voor de problemen waar kleine ondernemers zich voor gesteld zien. ‘Al maanden doen wij constructieve voorstellen, maar ik heb niet kunnen ontdekken dat de minister open stond voor absoluut redelijke argumenten’. De bond wil dat café-eigenaren die geen ruimte hebben voor een afgeschermd rookgedeelte en daardoor hun clientèle zien vertrekken, op een of andere wijze schadeloos gesteld worden. ‘Dat is ook gebeurd in de textiel, in de visserij en in de agrarische sector, dus is zou niet weten waarom dat nu niet kan.’


Compensatie
Na afloop van het beraad zei Klink dat compensatie ‘een stap te ver’ is. ‘Anders kan je ook pomphouders die aan de grens zitten, gaan compenseren als er een accijnsverhoging is. Dan is het einde zoek.’

Klink wijst erop dat het rookverbod ‘na een democratisch proces’ tot stand gekomen is en dus nageleefd dient te worden. De bewindsman wil dat de politie bijstand gaat verlenen als controleurs van de VWA door kroegbazen worden geïntimideerd.


Volgens KHN komen de maatregelen veel te laat. ‘Wij hebben vanaf het begin gezegd dat goede handhaving noodzakelijk is om het rookverbod te laten slagen. Pas nu komt Klink met een harde aanpak. We zijn weer terug bij af. Een gemiste kans, doodzonde. Dit is een verlies voor alle partijen, én voor de volksgezondheid.’


Het actiecomité Buigen of Barsten, waar circa 1400 eigenaren in verenigd zijn, vatten Klinks maatregelen op als een ‘regelrechte oorlogsverklaring’. Zij beraden zich op nieuwe juridische stappen.

Mocht het zover komen dat 'ongehoorzame' horeca uiteindelijk de deuren moeten sluiten, dan weet de ondernemer wat hem te doen staat. ,,Dan ga ik maar eens bedenken in welk land ik dan wel wil wonen.''




 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
het is jammer dat er vanuit de regering zoveel wetten en verplichtingen komen.
Wees nou eerlijk mensen die in een cafe komen voor de gezelligheid daar hoort toch een drankje en een sigaret bij of niet dan.
Ben al van plan een bordje om mijn deur te hangen met "wij houden van gezelligheid dus hier mag je roken". Mensen die niet op straat willen roken worden nu verplicht hun sigaret op straat te roken.
De echte gezellige roker neemt toch zijn sigaretje dus je verplaatst het gewoon.
Wat ook niet echt goed is omdat dan iedereen voor de deur staat te roken.
Dit geeft bij cafees ook weer de nodige overlast.
zo blijf je bezig.
Laat iedereen toch zelf bepalen wat hij wil en doet.
En zoals iemand al schreef laat ze dan een cafe openen voor nietrokers
zeker weten dat het daar niet zo gezellig is maar ja dat is hun probleem
roker - 22-11-2008 | 12:47
ik kan het me best wel voorstellen dat niet rokers van ons last hebben maar vind dat de kroegbazen zelf moeten kunnen beslissen van wel of niet roken
want als je in je huis kamer een feestje geeft dan mogen de mensen ook zelf beslissen of er wel of niet gerookt word
ik merk het ook aan mijzelf hoor als we gaan eten natafelen is er niet meer bij
ik ben een rokerd en het eerste wat ik altijd vroeg mag je hier roken
hoef ik nu niet meer te vragen maar zal ook minder uit gaan eten
roken geeft voor mij wat rust voel me relaxer
de kroegbazen moeten gewoon hun cafe s openlaten voor de niet rokers en de rokers gaan gezellig met elkaar in de huiskamer van de kroegbaas want daar mogen we wel roken
jeanne - 21-11-2008 | 03:24
@ herman - 19-11-2008 | 14:09 ; en het gaat mij erom dat de rokers door een achterbaks besluit van de overheid genaaid zijn, maar vervolgens onterecht een grote smoel opzetten tegen de niet-rokers. Dit anti-rook beleid is niet door ons bedacht, maar door een heel klein select clubje elitaire bewindslieden. En wat mij ontzettend irriteerd is dat de rokers dit op de niet-rokers afreageren als een stelletje kleine krijsende kinderen. Met als gevolg dat de niet-rokers op voorhand al een stuk minder sympathie voor "jullie kwestie" op kunnen brengen. Over je eigen glazen ingooien gesproken.

Moet je je vorige post eens lezen, lees trouwens gelijk die achterlijke bijdrage van ene Hulle en Sjors hierboven. Oh oh oh, wat zijn de rokers toch een verschikkelijk leuk volk en gottegottegot wat zijn die niet-rokers allemaal zielige klootzakken... Wij (niet-rokers) zijn niet verantwoordelijk voor de getroffen maatregelen, dus hou ons (niet-rokers) dan ook niet verantwoordelijk voor het leeglopen van kroegen!! Wij hoeven de kroegbaas niet te redden omdat jullie (rokers) blijkbaar opeens geen drankje meer lusten. Als je zonodig wil afreageren, doe dat dan aan het adres van diegenen die er werkelijk verantwoordelijk voor zijn in plaats van jezelf onsterfelijk belachelijk te door kansloos te lopen blaten als een willekeurige dorpsgek met het IQ van een dropveter.
Ongeveer - 19-11-2008 | 23:28
Deze discussie gaat eindeloos duren. De oplossing is toch gewoon rokers kroegen en niet rokers kroegen. Op die manier hebben de anti-rokers geen last van de rokers. Iedereen een vrije keuze, geen betutteling van de Hr Klink.
Er zijn wel andere zaken om je druk over te maken hier in Nederland.
Zo ik steek er nog een op, lekker!
Straks geen biertje in de kroeg, maar gewoon thuis op de bank. Een stuk ontspanner dan het in en uit de kroeg geloop.Goedkoper ook.

Katrien - 19-11-2008 | 20:41
He, niet-rokers wakker worden en ga de horeca redden.
Door jullie moesten de cafe`s rookvrij worden want dat zou zo gezond moeten zijn zegt men.
Maar waar blijven jullie dan???
Er wordt in den haag door een of andere dictator beslist dat je niet eens meer eigen baas bent in je EIGEN zaak, het wordt hoe langer hoe gekker.
Wat is nu het verschil tussen dit land en het oude rusland??
Nee, echt fijn landje dit.

sjors - 19-11-2008 | 17:17

U kon tot 22-12-2008 reageren op dit artikel.