Denktank adviseert: alcohol vanaf achttien jaar

  woensdag 17 december 2008 | 10:09 | Laatst bijgewerkt op: donderdag 18 december 2008 | 16:31

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
DEN HAAG (ANP) - De wettelijk toegestane leeftijd voor alcoholverkoop op openbare plaatsen en gelegenheden moet worden verhoogd naar achttien jaar en zoete alcoholhoudende mixdranken moeten duurder worden door een speciale belasting van minimaal 60 cent per flesje. Dat adviseert de Nationale DenkTank 2008 in zijn eindrapport om de jeugd in Nederland gezonder te laten leven.

Zie ook:

Het rapport met als titel 'Gezond voor elkaar', is vandaag gepresenteerd aan onder anderen minister André Rouvoet van Jeugd en Gezin.

Ook moet volgens het rapport alcoholbezit onder de achttien jaar strafbaar worden gesteld en het aantal controleurs van alcoholverkooppunten moet worden verzesvoudigd.

De organisatie adviseert verder reclame voor ongezonde voedingsmiddelen niet te richten op jongeren tot twaalf jaar, reclames voor ongezonde producten niet toe te staan tussen vier uur 's middags en negen uur 's avonds en in die reclame geen gebruik te maken van kinderidolen en fictieve figuren.

Naast beperkende maatregelen heeft de DenkTank een aantal stimulerende maatregelen bedacht, waarbij ouders, omgeving en instanties meer samenwerken om jongeren gezond te houden. Daaronder zijn een 'lifestylecheck' waarmee overgewicht vroegtijdig kan worden ontdekt en een website, www.ditismijnplan.nl, waar jongeren subsidie kunnen aanvragen voor zelfbedachte projecten in hun buurt.

Volgens het rapport gedraagt bijna de helft van de jongeren tussen tien en twintig jaar zich ongezond terwijl 83 procent vindt dat ze gezond leeft. Jongeren zien drugsgebruik en roken als de grootste probleemgebieden onder jongeren, terwijl één op de tien jongeren lijdt aan zwaar overgewicht. Bijna de helft van die leeftijdsgroep vindt dat je bij zes glazen alcoholische drank op een avond nog niet te veel hebt gedronken.

Het kabinet richt zich overigens al meer en meer op het terugdringen van ongezond gedrag onder jongeren. Zo wordt het bezit van drank op straat onder de zestien jaar verboden en worden op radio en televisie drankreclames voor 21.00 uur drankreclames taboe.

Gemeenten mogen al beperkt experimenteren met verhoging van de leeftijdsgrens voor kopen van drank naar achttien jaar. Ook riep minister Rouvoet fabrikanten van snoepwaren eerder al op geen reclame meer te maken die is gericht op kinderen tot twaalf jaar.

Bent u het hiermee eens? Stem in de poll

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Het bestuur van Stichting de Nationale DenkTank bestaat uit:
Dr.ir. H.L. (Harald) Tepper, voorzitter
Strategy Consultant, McKinsey & Company

Drs. J.R. (Jurjen) Slump, secretaris
Parlementair verslaggever, Persbureau Novum Nieuws

Drs. P. (Pieter) Stolk, penningmeester
Promovendus, Departement Farmaceutische Wetenschappen, Univ. Utrecht

Drs. R. (Rutger) Hermsen, vice-voorzitter
Promovendus, FOM-Instituut AMOLF

Prof.dr. K.J.F. (Karel) Gaemers, bestuurslid
Decaan, Universiteit van Amsterdam

Dr. M. (Michiel) van den Hauten, bestuurslid
Senior coördinerend beleidsmedewerker, ministerie van SZW

Ir. P.W.F. (Paul) Rutten MBA, bestuurslid
Associate Principal, McKinsey & Company

M.Sc. C.M.J. (Cassandra) Hensen, bestuurslid
Payment Consultant, Innopay

Heerlijk, Nederlandse benauwde elite moeten weer Amerika nadoen. We hebben een DenkTank die zich ten onrechte opwerpt als stem van het volk. Waar mensen denken dat ze zeer belangrijk zijn. En het enigste waar ze mee opkomen is een speciale belasting van minimaal 60 cent per flesje drank. En de drink leeftijd omhoog naar 18 jaar..
Omdat ze dat aanbevelen of voordragen gebeurd dat ook zonder enig problemen.
En voor die mensen die deze onzin geloven, heb ik nog voor een geringe prijs land te koop op de Veluwe.
Karel Tichmann - 18-12-2008 | 16:30
Waarom niet 27 jaar? Dan stopte het jeugdloon ook pas...
brillie - 17-12-2008 | 12:28

U kon tot 17-01-2009 reageren op dit artikel.