'Overheid moet omkoping bestrijden'

  maandag 11 oktober 2010 | 06:39

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Foto: ANP

Foto: ANP

DEN HAAG - De overheid moet harder optreden tegen Nederlandse bedrijven die in het buitenland steekpenningen uitdelen.

Dat zegt Peter Cromhout , expert internationale fraude bij PricewaterhouseCoopers. Vandaag organiseert Transparency International het symposium 'Hoe corrupt is Nederland en wat doen we er aan?'.

"Alle landen in de wereld zijn zich ervan bewust dat omkoping fout is", zegt Cromhout. "Maar ze moeten daar dan wel tegen optreden. De benodigde wetgeving is voorhanden. Nederland moet als belangrijk exportland een voorbeeld nemen aan Duitsland en Engeland, die bedrijven die in de fout gaan actief vervolgen."

Smeergeld is lang niet altijd een kwestie van 'klein bier'. Het Nederlandse gasbedrijf Snamprogetti was betrokken bij een groot omkopingsschandaal in Nigeria als onderdeel van een consortium dat meedong naar een immens gasproject van zes miljard dollar. De ondermening werd ter verantwoording geroepen en trof recent een schikking met de Amerikaanse overheid voor 289 miljoen euro.

Bedrijven die in het buitenland zijn veroordeeld vanwege smeergeld worden nu in ons land vrijwel nooit aangepakt. 40 procent van de Nederlandse bedrijven geeft aan dat hen verzocht is om smeergeld te betalen aan overheidsinstellingen in het buitenland om zo een opdracht binnen te slepen. Dit blijkt uit de meest recente cijfers van Transparency International.

Nederlandse ondernemingen denken dat zij een vijfde van de orders mislopen omdat concurrenten wel steekpenningen hebben betaald. Een derde van de Nederlandse bedrijven heeft in het tweejaarlijkse corruptierapport van Transparency International aangegeven dat ze verwachten dat corruptie alleen nog maar erger wordt. Veertig procent van de ondervraagde ondernemingen geeft aan dat hen gevraagd is om smeergeld te betalen aan overheidsinstanties om op die manier een order te krijgen uit het buitenland.

Eind dit jaar beginnen wetenschappers aan een groot onderzoek om corruptie binnen de Nederlandse overheid, het bedrijfsleven en ook de gezondheidszorg in kaart te brengen. "Dat is hard nodig", zegt Alphons Ranner van Transparency International Nederland die de stelling van Cromhout ondersteunt. "Het gaat om gigantische bedragen. Het gebeurt in alle sectoren: van de bouwsector tot de marktkoopman in Amsterdam tot de corrupte officier van justitie. De wetgeving in Nederland moet worden verbeterd en aangescherpt. Ik zou willen weten of dit incidenten zijn of alleen het topje van de ijsberg."

Volgens een woordvoerster van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie is het niet gebruikelijk dat Nederlandse bedrijven die in het buitenland zijn aangeklaagd wegens corruptie in Nederland nóg een keer worden vervolgd.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
dat kunnen ze alleen als ze zelf niet corrupt zijn
ratten - 11-10-2010 | 18:07
net als Drager hier in Ecuador en de ambassadeur als een poedeltje de vuile was schoonmaken
max - 11-10-2010 | 16:15
Wat is omkoping ? Noord-West Europa sprong er uit in vergelijking met midden, zuid en oost-europa zeer positief uit. Maar Nederland is al lang niet clean meer. Zelfs 'departementen' in de infra maken zich schuldig er aan. En niet alleen in Limburg.
Het grote gedonder begint al aan de Belgische grens. Als het geen geld is, dan is het wel een zwembad of een garage, wat op het project afgeschreven wordt.

Maar zeker zo erg is de mentaliteit in de Zeeuwse politiek. Er wordt weliswaar niet met ‘geld’geschoven, maar het is inmiddels gebruikelijk dat er ‘onderhandeld’ wordt over 'strategische' posities. Dan gaat het zogenaamd niet om geld, maar om 'interessebelangen'. Er zou in Zeeland eens een symposium moeten komen over 'democratie' en het gebrek aan werkelijke interesse daarvoor bij heel veel politici aan de kaak stellen.

Zonder namen en partijen te noemen, heb ik onlangs begrepen, dat de samenstelling van gedeputeerde Staten een achterkamerzaak geweest is, waar financieel aantrekkelijke posities in het 'openbare' leven werden verdeeld in ruil voor een plaats in het dagelijks bestuur (wat blijkbaar minder aantrekkelijk was)

In maart hebben we weer Statenverkiezingen. We moeten de ogen eens goed openhouden, want ook hier is de politiek de snelweg tot maatschappelijke carrière, waarbij het belang van burger, democratie en zeeland het onderspit delven ten opzichte van eigenbelang.
duuveltje - 11-10-2010 | 08:44
Ach, bewijzen kun je het nooit maar dit kabinet is ook niet zonder smeergeld tot stand gekomen, ik bedoel maar.
sisaroth - 11-10-2010 | 08:34

U kon tot 09-11-2010 reageren op dit artikel.


  • Aflossen is in
  • Mantelzorg kan best samengaan met werk
  • Geen bedenktijd bij online boeken