'Positie Poolse jongeren problematisch’

  donderdag 08 september 2011 | 07:10 | Laatst bijgewerkt op: donderdag 08 september 2011 | 07:23

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Nederlandse taalles voor Polen op het Novacollege in Den Haag. Foto: ANP

Nederlandse taalles voor Polen op het Novacollege in Den Haag. Foto: ANP

DEN HAAG - De positie van veel Poolse jongeren in Nederland is problematisch. Ze zijn bijvoorbeeld vaak laag opgeleid of werkloos. Dat blijkt uit onderzoek dat het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) donderdag publiceert.

Het SCP heeft 600 Polen bevraagd die sinds 2004 (het jaar dat Polen toetrad tot de EU) naar Nederland zijn gekomen en staan ingeschreven bij een gemeente.

Migranten die van plan zijn korter dan 4 maanden te blijven, hoeven zich niet in te schrijven en maken dan ook geen deel uit van het onderzoek.

Werkloos
Ruim 40 procent van de ondervraagde jongeren (15-24 jaar) heeft maximaal basisonderwijs gehad. Dat is aanzienlijk lager dan onder oudere Polen. Circa 19 procent is werkloos.

Verder hebben Poolse jongeren weinig contact met autochtonen en voelen ze zich niet erg thuis in Nederland, aldus de onderzoekers.

Opleiding
Hoewel veel jongeren laagopgeleid zijn, heeft van alle Polen juist een behoorlijk groot deel een middelbare of hogere opleiding gehad. Verder heeft ruim 40 procent een Nederlandse taalcursus gevolgd.

Uit het onderzoek blijkt verder dat 69 procent van de ondervraagden (jong en oud) werk heeft. Dit is ongeveer even veel als onder autochtonen. De werkloosheid is met 13 procent van de beroepsbevolking wel ongeveer drie keer zo hoog.

Volgens schattingen wonen er ongeveer 150.000 Polen in Nederland.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Niet alleen de jonge Polen ondervinden problemen op de arbeidsmarkt maar ook de ouderen. Polen die al jaren zonder probleem hebben kunnen functioneren dreigen in groeind aantal de uitkering in te gaan. Blijkbaar is een uitkeringsgerechtigde, ook al is het een Poolse, niet direct passend voor de reguliere werkgevers.
eenmaal werkloos, stijgt de kans op langdurigwerkloosheid, blijkbaar.
Wij krijgen in ieder geval al enkele Poolse re-integratie kandidaten verwezen.
Taner Karaaslan - 09-09-2011 | 14:00
Ja en hier willen ze alleen maar mensen met 4 rechterhanden en iemand met een handicap(je) kan het schudden. En als je niet bijster intelligent bent of je hebt een ander vlekje? Niet iedereen kan de 100 mtr in 10 seconden afleggen.Waar moeten zij van leven? Alle makkelijke lagere baantjes zijn weg bezuinigd.
riet - 08-09-2011 | 20:19
burger - 08-09-2011 | 17:17
Ik vind dat in een beschaafd land iederen mee moet kunnen doen. Als je gehandicapten niet met hun hoofd in het kussen wil duwen, om het maar even cru te stellen, heb je ook de plicht om ze een menswaardig leven te geven. En niet iedereen met een vlekje aan de kant te schuiven. Ik sta vierkant achter Cohen zijn uitspraak of van wie die uitspraak dan ook is zelfs als ie van Geertje zou zijn.
Maar van blonde Geertje zul je nou niks horen die gaat iedere discussie uit de weg als het over het pgb gaat. Hij roeptoetert en gooit dan gauw het deurtje dicht. Net een koekoeksklok. Vele malen heeft links tegen het binnen halen van deze arbeiders gewaarschuwd. Maar het is zo aantrekkelijk voor het bedrijfsleven hè. De hele wereld is een komplete volksverhuizing. In Polen halen ze Slowaken in omdat die daar weer goedkoper zijn. In Turkije komen de Iraniers werken om de gaten te vullen etc.

riet - 08-09-2011 | 21:23
@pensioentje ,welk pensioenfonds betaalt pensioenen uit aan mensen die er nooit
premie aan betaald hebben ? Want dan wil ik er daar ook graag eentje aanvragen.
Kweetniet. - 08-09-2011 | 16:45
De EU moet zorgen dat deze mensen in eigen land een menswaardig bestaan kunnen leiden,maar niet deze landen bewust arm houden zodat men verplicht is om naar een ander land te gaan om je gezin te onderhouden.Hier wordt genoeg misbruik van deze mensen gemaakt,maar gelukkig heeft men in de aspergeteelt eindelijk aan de rem getrokken.
polleke. - 08-09-2011 | 16:52

U kon tot 08-10-2011 reageren op dit artikel.


  • Aflossen is in
  • Mantelzorg kan best samengaan met werk
  • Geen bedenktijd bij online boeken