Raad van Europa tegen castratie in Duitsland

  woensdag 22 februari 2012 | 03:00 | Laatst bijgewerkt op: donderdag 23 februari 2012 | 10:41

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Foto: ANP

Foto: ANP

STRAATSBURG - Het Comité voor de Voorkoming van Marteling (CPA) van de Raad van Europa is gekant tegen castratie in Duitse gevangenissen. Dit staat in een rapport dat woensdag in Straatsburg werd gepubliceerd.

In Duitse gevangenissen kunnen verkrachters, lustmoordenaars, pedofielen en andere plegers van seksueel getinte misdrijven vrijwillig de chirurgische ingreep ondergaan. Het CPA eist dat een einde wordt gemaakt aan de "verminkende en onomkeerbare'' praktijk. Volgens de mensenrechtendeskundigen zou er sprake kunnen zijn van verboden vernederende behandeling. Als alternatief voor castratie stelt het CPA medicijnen voor die de aanmaak van het geslachtshormoon testosteron tegengaan.

Gevallen
De ingreep komt zelden voor. Bij bezoeken in Duitse gevangenissen trof het CPA vorig jaar twee gevallen aan in de dossiers voor 2010. Naast Duitsland is Tsjechië de enige andere onder de 47 lidstaten van de Raad van Europa waar castratie wettelijk is toegestaan.

Behandeling van ziekte
De Duitse regering stelt in een reactie op het CPT-rapport dat zij een algemeen castratieverbod niet noodzakelijk vindt. Ook moet de chirurgische ingreep niet worden gezien als straf, maar als een behandeling van een ziekte die het lijden van de betrokken persoon vermindert. Basis voor de maatregel is de federale wet inzake vrijwillige castratie uit 1969. Alleen daders ouder dan 25 jaar mogen vragen om castratie, mits zij goed over de gevolgen zijn voorgelicht.

Recidivepercentage
Ook wijst Berlijn op het lage recidivepercentage onder gecastreerde daders. Van de 104 mannen die tussen 1970 en 1980 zijn geopereerd, ging slechts 3 procent weer in de fout. Onder niet-gecastreerden was dat meer dan 40 procent. Duitsland is naar aanleiding van het CPT-rapport wel bereid de praktijk opnieuw te evalueren.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Zoals zo vaak wordt er veel te veel rekening gehouden met de dader en hoor ik weer niets over de slachtoffers. De vrijwillige castratie is een prima middel om te maatschappij te beschermen tegen veel ellende. Gewoon ermee doorgaan dus, vooral gezien het hoge succespercentage in vergelijking met andere behandelingen.
Dr. NO - 22-02-2012 | 16:09
het is verdorie de omgekeerde wereld zeg!!
hier gaan ze wel een stelling innemen?
wat zijn dat voor vreemde mensen die niets van zich laten horen bij zaken als vrouwenbesnijdenis!!
misschien zelf een vreemde voorkeur?
roelof van hasseld - 22-02-2012 | 13:28
Goede zaak dat dit gebeurt, en dat de dader het vrijwillig ondergaat.
De recidive percentage zijn veel belovend.
Dat is nou eens resultaat.
Philip - 22-02-2012 | 12:51
"Het CPA eist dat een einde wordt gemaakt aan de "verminkende en onomkeerbare'' praktijk." Een praktijk waar mensen, die zelf beseffen dat ze ziek zijn, vrijwillig voor kunnen kiezen.

Een dapper besluit van deze zieke mensen waarmee zij voorkomen dat zij in de toekomst onschuldige mensen voor het leven kunnen 'verminken' door hen een 'onomkeerbare vreselijke ervaring' aan te doen.

Het CPA kan zich beter druk maken om al die illegale besnijdenissen die in Europa plaats vinden.
Dirkie - 22-02-2012 | 10:03
Chemische castratie tegengaan? Het zou een europese norm moeten worden!
René R. - 22-02-2012 | 09:40

U kon tot 24-03-2012 reageren op dit artikel.


  • Aflossen is in
  • Mantelzorg kan best samengaan met werk
  • Geen bedenktijd bij online boeken