Senaat voelt niets voor einde rituele slacht

  woensdag 14 december 2011 | 07:22 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 14 december 2011 | 17:34

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Marianne Thieme dinsdag in de Senaat. Foto: ANP.

Marianne Thieme dinsdag in de Senaat. Foto: ANP.

DEN HAAG - Het plan waarmee Marianne Thieme (Partij voor de Dieren) een einde wilde maken aan het onverdoofd -ritueel- slachten, sneuvelt in de Eerste Kamer.

Thieme zelf legt zich er niet bij neer en werkt gewoon door aan haar voorstel: "Ik word hier alleen maar strijdbaarder van".

Dinsdagavond gaven VVD en PvdA, de twee grootste fracties in de Eerste Kamer, aan dat ze het plan niet steunen. Ook CDA, SGP en ChristenUnie zijn tegen een verbod dat de vrijheid van godsdienst te zeer zou inperken.

De PvdA sprak van symboolwetgeving, de VVD meent dat de grondwet te veel wordt aangetast en dat belangen onvoldoende zijn afgewogen. De Senaat moet volgende week nog wel stemmen over het voorstel.

Alternatief van Bleker
PvdA en VVD voelen meer voor het pad dat staatssecretaris Henk Bleker (Landbouw) wil volgen. Bleker verraste Thieme door dinsdagavond met een alternatief te komen voor het verbod. Hij wil afspraken maken met de religieuze organisaties om het welzijn van de dieren die worden geslacht te verbeteren.

Dat kan denkt hij door meer eisen te stellen aan de slachters, te benoemen hoeveel halssnedes een dier mag hebben en een uiterste tijd te bepalen dat een dier bij bewustzijn mag zijn. Ook wil hij afspraken maken over het aantal dieren dat geslacht moet worden.

"Waarom zouden we in Nederland meer slachten dan redelijkerwijs nodig is", aldus Bleker. Hij verwacht dan wel dat de geloofsgemeenschappen ook bewegen. Hoewel het plan positief werd ontvangen, wil de Senaat wel dat Bleker meer doet dan alleen vrijblijvende afspraken maken.

Steun in Tweede Kamer
In de Tweede Kamer was er voor de zomer door de steun van VVD en PvdA nog een ruime meerderheid voor het verbod op onbedwelmd slachten. De Kamer wilde er vanaf omdat het extra stress en pijn veroorzaakt bij de dieren.

Het plan om een einde te maken aan onverdoofd slachten maakte veel emoties los. Joodse en islamitische organisaties keerden zich tegen het besluit en lieten veelvuldig van zich horen. Een groep opperrabbijnen kwam naar Nederland om duidelijk te maken dat een verbod een grote klap zou zijn voor de joodse gemeenschap in Nederland maar ook wereldwijd.

Reactie Bleker:

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
M.Timmer
Laat hier haar karakter zien dat in principe de strijd van de emancipatie ook in de politiek hoogtij viert. Een vrouw kan nimmer haar verlies accepteren, vandaar haar dreigement
om nu maar weer direct een verbeterd concept aan te willen bieden terwijl de uitslag nog niet
ééns bekend is. en nu om de spanning op te voeren gaat zij in de ziekte wet, belachelijk.
Onze vrouwen stonden ook tot de laatste dag achter de toonbank wat voor vrouwen hebben wij daar dan toch zitten die niet ééns in de kamer hun standpunt willen uitdragen omdat zij wel weet dat ze heeft verloren.
Ba.

D.v.Vr.parochie - 23-01-2012 | 10:06
Wordt er ook bekend gemaakt, wat de VVD van de buitenlandse joden heeft gekregen om te zorgen, dat zijn onverdoofd mogen blijven slachten?
Jitske - 15-12-2011 | 13:47
De democtratie is opnieuw genegeerd;

De Tweede Kamer bestaat uit 150 volksvertegenwoordigers die in meerderheid hebben uitgesproken dat de onverdoofde slacht verboden moet worden. Dit wetsvoorstel gaat ter goedkeuring naar de 1e Kamer waar het op inhoud moet worden beoordeeld niet of het wel of niet kan doorgaan. De 1e Kamer kan het wetsvoorstel op inhoud afwijzen maar niet tegenhouden als een nieuw verbeterd voorstel wordt ingedient. Dus voor de heren en dames die juichen het wetsvoorstel zal er komen omdat de 1e Kamer slechts verbeterpunten heeft aangegeven en dus alleen uitstel heeft bereikt geen afstel.

Het is vreemd dat niemand erkent dat de democratie op het spel staat nu de 1e Kamer een kleine minderheid van ritueel slachters (slechts een bepaald percentage van Joden en Moslims) blijft steunen nadat een groep Joods rabbijnen een naar corruptie riekende lobby heeft uitgevoerd op zowel coalitie als opposite partijen.
De meerderheid (2e Kamer stemming en het volk) heeft uitgesproken voor een verbod te zijn, terwijl nu de minderheid (1e Kamer en de Joods lobbyisten) zoveel macht kunnen uitoefenen dat deze meerderheid wordt genegeerd.
Dat de democratie wordt genegeerd is veel erger dan dat we wel of niet besluiten om dit wetsvoorstel aan te nemen?

Judas.
spiegel - 15-12-2011 | 11:56
pclijsen, voor het ritueel slachten zijn strenge regels voorgeschreven voor moslims.
Het dier moet altijd vrij hebben kunnen rondlopen in de wei.
Andere dieren mogen het niet zien.
Het mes moet vlijmscherp zijn en de halsslagaders moeten met één haal doorgesneden worden.
Het dier mag het mes niet zien.
Het dier moet staan, zodat het bloed eerder wegstroomt en het dier eerder het bewustzijn verliest.
Er moet altijd goed voor het dier gezorgd zijn.
Alleen als aan deze regels voldaan wordt is het halal.
ine - 14-12-2011 | 23:27
Dus de Senaat is van mening dat vrijheid van godsdienst een 'alibi' is om dieren onverdoofd ritueel te laten slachten? Je ziet nu dat ze gezwicht zijn voor de lobby van joodse- en moslimorganisaties. Laten de Joden en de moslims zich ook maar ritueel onverdoofd opereren, zoals duizend jaar geleden! Diverse reacties vinden dat de Partij voor de Dieren eerst de Bio industrie had moeten aanpakken. Die mensen raadt ik aan om eerst eens het partij programma te lezen van de PvdD. Want als er meer mensen op die partij stemmen kunnen ze ook veel meer doen. Zowel de meeste linkse als de rechtse partijen vinden Mens, Dier en Natuur nogal onbelangrijk. Economische dingen die zijn belangrijk! Dit kleine land heeft de grootste veestapel van Europa. En hoe er met die dieren omgegaan wordt zal de meeste partijen een “worst” wezen. Ghandi zei ooit: De beschaving van een volk is te meten aan de mate van respect waarmee ze met hun dieren omgaan. En die is hier ver te zoeken.
MoniQue - 14-12-2011 | 22:14

U kon tot 13-01-2012 reageren op dit artikel.


Headlines

Discussie

Hulp na overval

De detailhandel heeft hulpverleners klaarstaan voor personeel dat een overval mee heeft gemaakt. Zou die hulp er ook structureel voor anderen moeten zijn?