Leegstand winkels neemt snel toe

Auteur: door Gep Leeflang |   dinsdag 13 december 2011 | 07:00

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De leegstandsproblemen zijn het grootst in de aanloopstraten naar het centrum, waartoe ook de Hoofdstraat- Noord wordt gerekend. Hier het pand waar voorheen Ada exclusieve cadeaus was gevestigd. foto Gep Leeflang

De leegstandsproblemen zijn het grootst in de aanloopstraten naar het centrum, waartoe ook de Hoofdstraat- Noord wordt gerekend. Hier het pand waar voorheen Ada exclusieve cadeaus was gevestigd. foto Gep Leeflang

Het aantal winkels dat leegstaat is het afgelopen jaar in Apeldoorn snel gegroeid. Dat blijkt uit actuele gegevens van de gemeente Apeldoorn. Op een totaal winkelvloeroppervlak van 275.000 vierkante meter, verdeeld over ruim negenhonderd winkels, staat volgens de gemeentelijke inmiddels twaalf procent leeg.
Volgens de gemeentelijke gegevens was de leegstand in Apeldoorn tot 2010 redelijk stabiel gebleven. De sterke toename van dit jaar staat haaks op de lijn van de afgelopen tijd.

Deze informatie ondersteunt de zorg van de binnenstadsondernemers over de plannen voor een nieuw grootschalig winkelcentrum bij Omnisport. Ze uitten al meermalen de angst dat door die ontwikkeling de leegstand in het centrum nog zal toenemen en dat nieuwbouw op de Van Berlo-locatie en het gebied Marktstraat/Beekstraat op de lange baan komt.

Afgelopen donderdag werd tijdens de politieke markt duidelijk dat er ook in de gemeenteraad wel twijfels beginnen te ontstaan, maar dat dit geen reden is om winkelcentrum Omnisport af te blazen. De raad wil binnenkort het nieuwe bestemmingsplan vaststellen dat de baan vrijmaakt voor de nieuwbouw.

Uit de gemeentelijke inventarisatie blijkt dat in het centrum inmiddels 13.000 van de 82.000 vierkante meter winkelruimte leegstaat, wat neerkomt op zestien procent.

Het college van burgemeester en wethouders zegt in een reactie bezorgd te zijn over de ontwikkeling. Er wordt iemand vrijgemaakt om te proberen vraag en aanbod van leegstaande winkelruimte en kantoorruimte bij elkaar te brengen, zegt gemeentewoordvoerder Toon Schuiling. Succes is daarbij niet gegarandeerd, beseft het college, "want de praktijk is weerbarstig. Dit waait echter niet zomaar over. We moeten iets doen."

De leegstandsgegevens komen op een moment dat in Apeldoorn een uitbreiding van 58.000 vierkante meter winkelruimte op de rol staat (28.000 Omnisport, 15.000 centrum, 8.000 Anklaar, 5.000 Eglantier, 2.000 Orden). Het college van b en w vindt dat die ontwikkeling niet botst met de groeiende leegstand. "Het college vindt dat we in tijden van terugloop moeten blijven investeren in kwaliteit", zegt Schuiling. "Stilstand is achteruitgang. Het is belangrijk in te zetten op winkelformules die de concurrentie aankunnen met wat er online te koop is."

IPMMC is een van de drie projectontwikkelaars die op dit moment de uitbreiding van de binnenstad voorbereiden en is tevens de ontwikkelaar van winkelcentrum Omnisport. IPMMC-directeur Jan Regterschot noemt Primark als een van de winkelformules die op de Van Berlo-locatie (tegenover McDonald's) als publiekstrekker moeten gaan fungeren. Volgens Regterschot wordt er bovendien nog steeds gesproken met MediaMarkt. Dag bedrijf heeft volgens volgens Regterschot al een contract getekend voor een grote vestiging (naar verluidt 4500 vierkante meter) in het nieuwe winkelcentrum Omnisport. Vestiging van MediaMarkts zusje Saturn in de binnenstad is nog steeds gespreksonderwerp, stelt hij.Regterschot zegt overigens te verwachten dat nog voor het einde van het jaar van fase 1 van winkelcentrum Omnisport 75 tot tachtig procent van de beschikbare winkelruimte is verhuurd. Op dit moment zegt hij voor 55 procent overeenkomsten te hebben.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
@ Hans,

Paar maand geleden zijn het merendeel van de ondernemers uit de binnenstad akkoord gegaan met een Media Markt bij het Omnisport. Ze zijn wel tegen een hele grote speelgoedwinkel bij het Omnisport.
Neutraal - 14-12-2011 | 22:22
waarom klaagt iedereen over omnisport???? maak het parkeren in de stad gratis en er heeft geen winkel leeg te staan. zelfs ik (fervente internetkoper) ga dan weer de stad in...
eric - 13-12-2011 | 23:35

Wanneer je gratis kunt parkeren blijf je ook weg omdat je dan nergens een parkeerplaats kunt vinden.
Marcel - 14-12-2011 | 17:49
In Amerika heb je dat ook. Verpauperde, dichtgetimmerde panden en winkels in de binnensteden en grote mega-stores net buiten het centrum. Gemeenten en projectontwikkelaars hebben ondertussen wel flink hun zakken kunnen vullen. De burger krijgt de rekening gepresenteerd door middel van belastingverhogingen.
www - 14-12-2011 | 10:18
@Springer: De MediaMarkt zal nooit in het centrum komen, ook niet buiten het centrum trouwens. De zittende winkeliers in de binnenstad DULDEN geen nieuwe winkels. Stel je toch eens voor... een euro die wordt besteed in een andere winkel, dat kan toch niet. De mentaliteit van de Apeldoornse winkelier: Ikke, Ikke en de rest kan stikken!
Hans - 14-12-2011 | 10:53
Henk,
Omdat omnisport ontzettend veel geld heeft gekost en bij lange na niet opbrengt wat het zou moeten opbrengen. Een raadslid zei mij afgelopen week dat het Omnisport apeldoorn op de kaart heeft gezet. Ja dat is waar, het staat nu op de kaart als armlastige gemeente met een gemeenteraad die niet naar de meerderheid van zijn bewoners wil luisteren.

De enige reden dat daar winkels moeten komen is het geld wat men vangt. Ach dat daardoor de binnenstad naar de mallemiezen wordt geholpen daar hebben de gemeenteraadsleden geen boodschap aan.

Zullen we op een partij gaan stemmen die al deze onzin niet ondersteunt?
Welke is dat trouwems?
Johan - 14-12-2011 | 12:14

U kon tot 11-01-2012 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....