Handjeklap voor paarden en pony's

Auteur: door Jan visser |   zondag 07 maart 2010 | 13:40 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 10 maart 2010 | 13:28

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Handjeklap in de Oranjehal. foto Hans van de Vlekkert

Handjeklap in de Oranjehal. foto Hans van de Vlekkert

APELDOORN - Alles behalve edel is Denny C. die treurig voor zich uit kijkt, terwijl over zijn lot wordt beslist. Broodmager en met een holle rug staat het Friese paard in de binnenmanege van de Oranjehal in Wenum, waar voor de zesde keer een paardenmarkt wordt gehouden.

Zo'n 80 paarden en pony's zijn in lange rijen opgesteld, veel pony's, twee ezels, een Arabisch volbloed en wat paarden. Denny C. blijft braaf staan, ook als zijn eigenaar het halstertouw loslaat en voor de zoveelste keer probeert van hem af te komen. ,,Hij kan gaan als de brandweer en is supermak, echt." Maar de handel is hard en onder klinkend handjeklap is de reactie: "met die lege rugge ben'k honderd daalder kwiet an 't slachthuus." Paardenhandelaar Bertus Kroon beent ostentatief weg met zijn wandelstok terwijl hem wordt nageroepen: "ai verstandig bent is ie veur oe en kiekt niet achterom."

Koetsen, marathonwagens, paardentrailers, kramen en standplaatsen vullen het grootste gedeelte van de Oranjehal. Voor de paardenliefhebber en voor het paard. Rik (7), Lisa (12) en Marije (10) Veldhuis uit Vaassen kochten er vorig jaar Saartje, een Shetlander om te knuffelen en om mee te spelen. Vandaag komen ze met hun vader kijken of er nog iets voor hun knuffelpony bij is. Maar voor Appie Veldhuis zeker niet minder belangrijk zijn de korte gesprekken met bekenden die hij er tegenkomt.

Tussen de marathonwagens en paardenzadels staat Nina, Gronings welvaren. Dampend van opwinding rukt de merrie aan een zak hooi en kijkt oplettend om zich heen. Op weg naar de Oranjehal was ze dwars, vertelt berijdster Renate Bomhof uit Apeldoorn. Midden op de drukke Zwolseweg draaide ze zich om en bleef stokstijf staan. Waarom een paard tussen de koetsen en niet gewoon op de paardenmarkt? Nina is niet te koop en staat er om het Gronings paardenras te promoten, vertelt de berijdster. ,,Een ras dat vooral uitblinkt door zijn…" even stokt Renate, maar haar vriendin vult aan ,,…rustige karakter en natuurlijk ook zijn robuuste uiterlijk."

Echt rustig zijn de paarden van Bert Leefkens uit Wijhe. Zonder halster staan Belsen, Tinkers, IJslanders en Arabieren bij hem op tafel. De tinnen miniaturen giet hij in een siliconen mal en na wat vijl- en polijstwerk zijn ze te koop. Twee zijn er sinds de opening van de markt verkocht, zonder handjeklap en voor kleine bedragen. Zijn duurste paard is een donkerkleurige, zware Tinker die voor 75 euro te koop is.

Niemand zal te weten komen voor hoeveel euro Denny C. uiteindelijk is verkocht. Na nog wat onderhandelen is Bertus Kroon de nieuwe eigenaar van de broodmagere merrie. De garantie dat ze nog wel eens een veulen kan krijgen, heeft hem niet van mening doen veranderen, hoogstens de prijs. En over het lot van Denny C. bestaat geen misverstand als hij met een veelbetekenend gebaar zijn hand langs zijn hals laat gaan.

Sinds het begin van de Koetsenmarkt is het accent van antiek steeds meer op nieuwe marathonwagens en andere rijtuigen komen te liggen. Secretaris Peter de Mare denkt dat Marktplaats van invloed is op de handel en daardoor ook op het bezoekersaantal. De Mare: ,,Het algemene beeld is iets minder dan voorgaande jaren, maar het wisselt wel eens wat."
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Bert ik bedoel niet dat ik veemarkten walgelijk vind maar de manier waarop dit beschreven is.Ik heb jarenlang paarden gehad en ik weet ook wel wat handel is en ook wel dat veel paarden als rookvlees eindigen. Maar ga niet over een zielig broodmager (dus slecht verzorgd) paard schrijven als je over zoiets schrijft het bevestigt alleen de vooroordelen over veemarkten terwijl er inderdaad ook veel mooie dieren te zien zijn.
j - 10-03-2010 | 13:28
Maarreh??? Hoe loopt het nu af met Denny?
Veelbetekende aai? Als zijnde; je mag naar een volle wei, of je wordt een lekker stukje rookvlees??? BAH.... kan niet tegen zulke stukjes....
Mootje - 09-03-2010 | 13:19
walgelijk stuk? Valt toch wel mee. Zo gaat het op markten waar dieren zijn. Het is handel en zodanig gaat men er ook mee om. Gelijk de vogelmarkten waar vogels op elkaar gepropt de dag slijten in een krap kooitje. Maar er is ook veel moois te zien en je komt ook de liefhebber tegen die pronkt met het dier. Misschien had die kant iets meer uitgeschreven moeten worden.

Voor de rest... wees eerlijk, handel is handel.
Bert - 09-03-2010 | 11:24
Helemaal met de vorige reactie eens. Wreed en onnodig.
Armoedige poging om indruk te maken.

Sh. - 08-03-2010 | 23:30
Waarom plaatsen jullie zo'n walgelijk stuk? Zo krijgen de paardenmarkten een nog slechtere naam.
j - 08-03-2010 | 09:40

U kon tot 09-04-2010 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

College terug?

Het Apeldoornse college van b en w is afgetreden. Mogen individuele wethouders terugkeren in het college dat Apeldoorn de komende twee jaar gaat besturen?