Colmschate: boog te kort door bocht

Auteur: door Nicolai Lensen nicolailensen@destentor.nl |   woensdag 25 augustus 2010 | 00:02 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 25 augustus 2010 | 09:41

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Tijdens de avond over de spoorplannen van het kabinet was de Ichtuskerk tot op de laatste plek gevuld. foto Ronald Hissink

Tijdens de avond over de spoorplannen van het kabinet was de Ichtuskerk tot op de laatste plek gevuld. foto Ronald Hissink

DEVENTER - 'Krankzinnig' vindt Colmschate het kabinetsplan om dwars door de wijk een goederenspoorverbinding te maken.

De honderden aanwezigen toonden tijdens een informatieavond over de plannen louter onbegrip.

De verontruste Colmschaters kunnen moed putten uit de woorden van VVD-Kamerlid Charlie Aptroot. "Hier speelt een zeer serieus probleem. Dit moesten we misschien maar niet willen met elkaar", stelde Aptroot na de bijeenkomst in de bomvolle Ichtuskerk. "Het ernstigste vind ik nog dat de minister zegt dat er overleg is geweest met Deventer, terwijl niemand hier iets van weet en zich overvallen voelt."

De liberaal was de enige afgevaardigde uit de landelijke politiek die zich in het hol van de leeuw waagde. En Aptroot was er vooral om met eigen ogen te aanschouwen hoe groot de bezorgdheid is, om zich zo voor te bereiden op de beraadslagingen in de Tweede Kamer in september. Het Kamerlid had niet de antwoorden waar veel van de verontruste buurtbewoners zo naar hunkeren. In Colmschate willen ze precies weten waar het nieuwe goederenspoor exact komt te liggen, maar de concrete uitwerking van de plannen ontbreekt simpelweg nog.

Als het aan de Colmschaters ligt, komt die uitwerking er overigens nooit. Zij zijn tegen de komst van de voorgestelde spoorboog: een 1200 meter lang spoorviaduct (fly-over) over de Siemelinksweg en Holterweg. "Achterlijk plan. Hoe kun je het bedenken om honderden goederentreinen dwars door een woonwijk te laten rijden?", stelt Geert Smaak. Wanneer de plannen doorgaan loopt het spoor straks vlak achter het huis van de bewoner van de Bereklauw op de Colmschaterenk.

De aanwezigen kregen geen prettig toekomstperspectief voorgeschoteld. Bij gebrek aan een uitgewerkt Haags plan gaf het Regionaal Overleg Noordelijke Aftakking, waarin belangenorganisaties langs het spoor zich hebben verenigd, een presentatie over de gevolgen van de plannen. De Colmschaters moeten rekening houden tot ruim 100 extra goederentreinen per dag, met alle overlast van dien: lawaai, trillingen, waardevermindering van huizen. "U kunt straks niet meer in de tuin zitten", stelde Arnold Scheltema van RONA.

Zijn woorden, die overigens getuigden van veel expertise, kwamen hard aan. Voor de Colmschaters is het onbegrijpelijk waarom al die goederentreinen via onder meer Deventer naar Twente en Duitsland moeten gaan rijden, terwijl daarvoor toch voor veel geld de Betuwelijn is aangelegd.

In de zaal werden protest-shirts gedragen met 'In Den Haag sporen ze niet'. Alle ogen zijn nu gericht op de Tweede Kamer die op 8 en 9 september praat over de plannen. Aptroot: "Ik heb veel vragen aan de minister, maar ik vermoed dat hij een belangrijk deel van het werk moet overdoen."


Get Microsoft Silverlight

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
zo simpel zal het toch niet zijn??
Roel - 27-08-2010 | 15:27
Het plan rammelt aan alle kanten: het is letterlijk en figuurlijk te kort door de bocht.
Wellicht dat Camiel Eurlings en kornuiten hier een kunststukje uit kunnen halen, waar bovendien vrachttreinen van 700 meter ook nog veilig overheen kunnen denderen...
Volgens mij krijg je met de beste wil van de wereld die spoorboog nooit over "de Knoop" geleid.
Enig speurwerk leert ons dat de scherpste bocht in het spoor van Nederland zich bevindt in Harderwijk.
Dankzij Google-Maps kun je gemakkelijk de situatie van Harderwijk vergelijken met die van Colmschate.
Wanneer je de spoorbocht van Harderwijk projecteert op Colmschate, kun je zien hoe de kromming van de scherpste bocht van Nederland de bocht bij Colmschate nooit kan halen. Tenzij de spoorlijn dwars door de wijk Colmschater-Enk gelegd zou worden.
Er wordt een hoop onrust gezaaid om iets wat niemand wil en belangrijker nog: wat helemaal niet kan.
Bert Koppejan - 27-08-2010 | 09:51
Ik heb niet helemaal helder wat het probleem nu is. Is het de boog? En wordt die dusdanig geplaatst dat het woongenot door de boog zelf wordt verpest? Of gaat het om geluidsoverlast van goederentreinen?
Ik woon zelf al tientallen jaren aan het station en kan je vertellen dat dat geluid "went" en je het eigenlijk niet meer hoort. Heeeel soms wordt ik snachts wakker van een goederentrein, en dan denk je "is er een housefeestje gaande?" Omdraaien en verder slapen is dan het motto. Maar das echt sporadisch. Verder informeert Railinfra altijd netjes over werkzaamheden 's nachts aan het spoor of extra goederentreinen. Al met al geen last van.
Regina - 27-08-2010 | 11:28
De betuwelijn wordt te weinig gebruikt omdat hij te duur is in gebruik. Jawel; de veiligheidsmaatregelen die zijn toegepast hebben er voor gezorgd dat de kosten van die lijn maar liefst 3 keer over de kop gingen. Nu gebruikt men de lijn niet of nouwelijks vanwege de hoge kosten. Gaan ze nu hier dan een lijn aanleggen zonder veiligheidsmaatregelen? Immers; met die maatregelen zouden de kosten gelijk worden aan de betuwelijn. Hoe zit dat met gelijke rechten in nederland? Ik begrijp dat Ton het allemaal wel prima vindt, wel ik stel voor dat we die lijn dan door zijn achtertuin trekken.
joyce - 27-08-2010 | 08:23
beste meneer spoor, wij wonen al jaren aan het spoor maar er gaat een en ander veranderen. Straks als de overheid zijn zin krijgt komen er per nacht 82 tot 104 goederentreinen langs, van 700 meter per stuk. Gaat u nog slapen denkt u?
joyce - 27-08-2010 | 08:13

U kon tot 24-09-2010 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Discussie

Uitbreiding vliegveld Teuge

Teuge International Airport wil het grootste vliegveld voor de kleine luchtvaart worden in Nederland. Vindt u dat het vliegveld de ruimte moet krijgen om dit waar te maken?