Unieke vondst in Deventer

Auteur: door Herman van Amelsvoort |   zaterdag 05 maart 2011 | 08:05 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 05 maart 2011 | 08:15

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Van de gouden armband uit de zesde eeuw is de helft opgegraven. foto Ab Hakeboom

Van de gouden armband uit de zesde eeuw is de helft opgegraven. foto Ab Hakeboom

DEVENTER - De vondst van een gouden armband uit de zesde eeuw in Deventer, blijkt een unieke vondst voor Nederland. Het fragment van de band, ongeveer de helft, is gevonden in het Nieuwe Plantsoen en is aangekocht door het Historisch Museum. De kostbare ‘Kolbenarmring’ bewijst de aanwezigheid van een lokale machthebber in dit gebied in de vroege middeleeuwen. Het is de eerste gouden armband van dit type dat in Nederland is gevonden.

In de vitrine van het Historisch Museum Deventer ligt het kostbare kleinood. Het museum heeft de armband aangekocht voor zesduizend euro en toont hem vanaf volgende week vrijdag aan het publiek. Het gaat om een fragment, van de armband is ongeveer de helft naar boven gekomen, beide uiteinden.

De vondst is vijf jaar geleden gedaan in het Nieuwe Plantsoen in Deventer. Dat plantsoen ligt vrij ver van de binnenstad en de IJssel verwijderd. Daar zocht Freddy Onland met zijn metaaldetector in een stuk land dat werd afgegraven. Tot zijn verrassing kwam er een gouden fragment naar boven. Hij meldde de vondst keurig aan en liet het determineren door specialist Johan Nicolay in Groningen. Deze herkende het stuk goud als de helft van een zogeheten 'Kolbenarmring'. Daarvan zijn er in Europa slechts 26 gouden exemplaren gevonden. De ring uit Deventer is de enige in Nederland. Er zijn wel meer van zulke vondsten gedaan maar die waren niet van goud.

De armband zegt veel over de hiërarchische verhoudingen in de vroege Middeleeuwen. Voor regionale leiders was het geven van dure geschenken in die tijd dé manier om de lokale elite aan zich te binden in ruil voor trouw en onder meer militaire steun.

"Armbanden van dit type zijn alleen gevonden in uitzonderlijk rijke graven, van koningen of hun directe volgelingen", zegt Deventer stadsarcheoloog Bart Vermeulen. Toch is het volgens hem zeer onwaarschijnlijk dat Deventer de zetel was van een koning. Volgens hem gaat het om een leider van bovenlokaal belang die in het huidige Deventer gewoond heeft.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Erg interessant maar waarom is dit nu ineens nieuws dan? Het spul is 5 jaar geleden gevonden volgens het artikel.
zebridus - 07-03-2011 | 06:37
@Martin, wat denk jij dat ik de afgelopen dagen heb gedaan?
Digger - 05-03-2011 | 18:11
nu nog naar de andere helft graven daar zeer dichtbij.
martin - 05-03-2011 | 08:34

U kon tot 04-04-2011 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Discussie

Uitbreiding vliegveld Teuge

Teuge International Airport wil het grootste vliegveld voor de kleine luchtvaart worden in Nederland. Vindt u dat het vliegveld de ruimte moet krijgen om dit waar te maken?