Uitvaartdames in rol pastoor of dominee

Auteur: door Arnold Zweers |   dinsdag 23 september 2008 | 06:51 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 28 maart 2009 | 05:08

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De zes dames (binnenkort acht) van Uitvaartcollectief Stedendriehoek bij de poort van begraafplaats Soerenseweg in Apeldoorn. foto Cees Baars

De zes dames (binnenkort acht) van Uitvaartcollectief Stedendriehoek bij de poort van begraafplaats Soerenseweg in Apeldoorn. foto Cees Baars

APELDOORN/SCHALKHAAR - Uitvaartleiders kennen we allemaal. Zij regelen samen met de familie de uitvaart. Uitvaartleiders luisteren, adviseren en helpen de familie bij het kiezen van de kist, de keuze voor begraven of cremeren, de kaartjes, de advertentie in de krant, broodjes en koffie, de muziek. Vooral praktische zaken.


Jetty Kuiper, Marga Snoeij en Alinde Vrolijk uit Apeldoorn hebben een andere taak. Zij zijn nadrukkelijk betrokken bij begrafenissen en crematies, maar dan op een andere manier. Samen met een drietal collega's uit de regio - Angelique van Lieshout uit Apeldoorn, Margreet Beerda uit Zutphen en Els Visser uit Schalkhaar - vormen zij het Uitvaartcollectief Stedendriehoek. Binnenkort komen er nog twee dames bij.

Op Jetty's visitekaartje staat 'Uitvaartbegeleiding, verliesverwerking, spreker bij uitvaarten'. Alinde noemt zich ritueel begeleider. De één legt het accent wat anders dan de ander. Marga: ,,Ieder heeft haar eigen specialiteit.'' Zo zingt Alinde op begrafenissen. Ze hebben allemaal een speciale opleiding genoten.



Wat de dames níet doen, is de praktische zaken rond de begrafenis of crematie regelen; al die zakelijke beslommeringen zijn voorbehouden aan de uitvaartleiders van bijvoorbeeld de Monuta Stichting. ,,Wij doen de inhoud'', maken de dames duidelijk.

Pastoor en dominee spelen veelal geen rol meer in het leven van mensen. Maar bij de dood is de kerk toch nog vaak het decor. En ook wanneer dat niet het geval is, wordt het als een gemis ervaren als er geen woord wordt gesproken tijdens de uitvaart. Of als de pastoor zich voornamelijk richt op de kerkelijke rituelen en maar weinig woorden besteedt aan de overledene. Jetty Kuiper: ,,Er zijn van die crematies waarbij je je na afloop afvraagt: wie was de overledene nou eigenlijk? Hoe was hij of zij bij leven?''

Het gebeurt tegenwoordig geregeld dat de kinderen of andere nabestaanden het levensverhaal van de overledene vertellen. Maar er zijn ook mensen die dat best zouden willen maar niet weten hoe en het gewoonweg niet durven tegenover een volle zaal; of die daar veel te geëmotioneerd voor zijn.

In die gevallen kunnen nabestaanden één van de dames van het uitvaartcollectief inschakelen. Marga: ,,Wij gaan gesprekken met de familie aan, om er achter te komen wie de overleden persoon was. De levensloop willen we weten en we vragen om anekdotes want het hoeft natuurlijk niet alleen maar zwaarwichtig te zijn.''

Vroeger was het 'Over de doden niets dan goeds'. Tegenwoordig mag er een reëler beeld worden geschetst, weten de dames. ,,Ook de minder leuke kanten worden belicht.''

Het gebeurt dat een ritueel uitvaartbegeleider alleen maar de teksten die door familieleden worden uitgesproken aan elkaar praat. Geregeld wordt geadviseerd omtrent andere onderdelen van een uitvaart. Marga: ,,Pubers vinden het lastig om iets te zeggen. Je kunt ze tijdens de plechtigheid ook kaarsen laten aansteken of bloemen uitdelen. Of misschien willen ze wel iets zingen.''

Jetty noemt het voorbeeld van een man die altijd druk was met zijn moestuin. Bij de kist werd een mand met een deel van zijn laatste oogst neergezet.

,,Het moet geen maniertje worden'', vindt Alinde. ,,Wat je doet, moet eerlijk en oprecht overkomen.''

De bundeling van krachten in het uitvaartcollectief van vrouwen die in wezen elkaars concurrenten zijn heeft volgens Jetty Kuiper te maken met zaken waar ze alle acht belang bij hebben. Wordt er één ziek, dan kan een ander invallen. Gezamenlijk inkopen is voordeliger.

Ook kan het beroep dat ze uitoefenen en nog vrij onbekend is, collectief onder de aandacht van het publiek worden gebracht.

http://www.uitvaartcollectief-stedendriehoek.nl/

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
O Fijn,
dan krijgen we nu ook bij uitvaarten -net als de Ambtenaren Burgelijke Stand bij huwelijksvoltrekkingen- een volslagen onbekende met een rammelend verhaal over onze dierbaren.
jos - 23-09-2008 | 12:51

U kon tot 27-04-2009 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Discussie

Uitbreiding vliegveld Teuge

Teuge International Airport wil het grootste vliegveld voor de kleine luchtvaart worden in Nederland. Vindt u dat het vliegveld de ruimte moet krijgen om dit waar te maken?