DEVENTER - ,,Een verrijking van het gezin.'' Zo noemen Bauke de Vries en Anneke Rodenburg hun ervaring als gastouder voor de stichting Tsjerkin.
Deze stichting haalt om het jaar een groep kinderen van 9 en 10 jaar uit kernrampgebied Krasnopolje (Wit-Rusland) voor zes weken naar Deventer. Het gezin van Bauke en Anneke bestaat tot eind mei uit zes personen in plaats van de gebruikelijke vier. Wiegert (13) en Ytsen (11) de Vries hebben tijdelijk twee broertjes: de Wit-Russische Misja Konovalov (10) en Andrej Evdokimov (10). De Nederlandse jongens vinden de uitbreiding van het gezin leuk. Maar moeten ook wel wennen. ,,Met spelletjes doen is het wel eens lastig. Maar met gebruik van handen en voeten komen we er wel.'' De familie zoekt naar creatieve oplossingen om de taalbarrière te overbruggen. Zo hangen er op allerlei objecten in huis stickers met zowel de Russische als de Nederlandse naam. Daarnaast kijken de kinderen vaak gezamenlijk naar films waarbij weinig wordt gesproken, zoals bijvoorbeeld Mr. Bean. De Wit-Russische jongens draaien gewoon mee in het schema van de familie. Overdag gaan de kinderen net als hun Nederlandse 'broers' naar school. In hun vrije tijd spelen de kinderen veel samen. ,,Voetballen, computeren en lego zijn leuk'', zeggen Misja en Andrej. Heimwee hebben ze maar een klein beetje. ,,Gelukkig kunnen we af en toe naar huis bellen'', zegt Misja.
Ytsen vindt het wel eens lastig dat er logees in huis zijn. ,,Ik slaap nu bij Wiegert op de kamer. En ik heb mijn fiets uitgeleend. Nu moet ik op een vouwfiets rijden die fietst niet echt fijn.'' Moeder Anneke reageert: ,,Zo leren de kinderen ook om af en toe gastheer te zijn''. Wiegert valt het vooral op dat de jongens veel aardappelen en tomaten eten. ,,Dat eten ze thuis ook veel.'' Bauke en Anneke zorgen dat er iedere dag volop keuze is aan tafel. ,,Normaal gesproken eten wij veel vegetarisch. Maar omdat we weten dat de kinderen gewend zijn om vlees te eten, zorgen we dat ook dat op tafel staat'', zegt Anneke. De familie De Vries is nu voor de tweede keer gastgezin. In 2003 verhuisden zij van Amersfoort naar een grotere woning in de Vijfhoek in Deventer. ,,Ineens hadden we meer ruimte. En daar wilden we iets mee doen'', legt Anneke uit. In de krant las het gezin dat de stichting Tsjerkin gastgezinnen zocht. ,,Het verhaal van de kinderen uit Tsjernobyl sprak ons erg aan.'' Vier jaar geleden ontvingen zij daarom voor het eerst twee kinderen uit Krasnopolje. ,,Dat was een intensieve, maar leuke ervaring. Je leert verder te kijken dan je eigen gezin'', legt Bauke de Vries uit. Wegens het succes van de vorige keer besloten zij zich dit jaar weer aan te melden als gastgezin.















U kon tot 06-06-2008 reageren op dit artikel.