Tentoonstelling over Baronnenlijn

Auteur: door Jenny Polman |   zaterdag 28 januari 2012 | 07:00

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
VAASSEN - Omdat het vooral burgemeesters van adellijke afkomst zijn geweest die zich in de negentiende eeuw hebben ingezet voor de aanleg van het lokaalspoor Apeldoorn-Hattemerbroek, werd de lijn in de volksmond al gauw de Baronnenlijn genoemd.
Dit jaar is het 125 jaar geleden dat dat spoorlijntje werd geopend en dat is voor het Museum Vaassen Historie aanleiding er binnenkort een expositie aan te wijden. Die begint op 17 mei, Hemelvaartsdag, en zal duren tot september.

Gert van Peursem, secretaris van Vaassen Historie, heeft de taak op zich genomen de expositie samen te stellen en straks in te richten. Daarvoor doet hij ook een beroep op andere Vaassenaren of wie verder ook maar betrokken is geweest bij dit spoorlijntje. "Wat ons al is toegezegd zijn schaalmodellen van een aantal stations langs deze lijn en we hebben ook al heel wat foto's, maar waar we nog naar op zoek zijn zijn tastbare zaken. Kleding van de stationschef bijvoorbeeld, zijn jas, zijn pet of zijn fluitje. Of stempels, kaartjes. Of modellen van de locomotieven die daadwerkelijk tussen Apeldoorn en Hattemerbroek hebben gereden. Dergelijke voorwerpen maken het allemaal toch wat aanschouwelijker," aldus Van Peursem, die ook een lesbrief voorbereidt welke tegen die tijd wordt aangeboden aan de Vaassense basisscholen.

Het lokaalspoor Apeldoorn-Hattemerbroek-Zwolle werd in 1887 opgezet door de Koninklijke Nederlandsche Locaal Spoorwegmaatschappij KNLS. Latere exploitant was de HSM, de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. De lijn liep van Apeldoorn via Wenum, Vaassen, Emst, Epe, Heerde en Wapenveld naar Hattemerbroek, waar al een aansluiting naar Zwolle lag. Het personenvervoer stopte in 1950, het goederenvervoer in 1972. Wie materialen voor de expositie beschikbaar wil stellen kan contact opnemen met Van Peursem via de mail, info@vaassenhistorie.nl

U kon tot 26-02-2012 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Discussie

Wildraster?

Moet Epe een zwijnenkerend wildraster aanleggen?

Zoek met Google op deze site