Zie ook:
Met een daggemiddelde van 30 km/uur en een gewichtsafname van één kilo per tachtig kilometer liep Johan Somsen (64) dwars door Spanje en genoot van elke stap die hij zette. Lopen is voor hem belangrijker dan eten en na een dagtocht van zo'n 25 Romeinse mijlen per dag (een Romeinse mijl is 1.468 meter) was hij al dik tevreden met een bord sla en wat vis. Oja, en wijn.
De pc straat aan in zijn huis in Epe en foto's van de 1.000 kilometer lange wandelroute flitsen over het scherm. Van Sevilla in het zuiden naar Santiago de Compostela, vlakbij Kaap Finisterre in het noorden langs een weg die dateert van voor de jaartelling en waarlangs Phoeniciërs, Romeinen, en Moren reisden.
Wat heeft een leraar Engels eigenlijk in Spanje te zoeken? Alleen één slecht sprekende leraar Engels ontmoette hij onderweg, verder was de voertaal Spaans. Ook niet uit religieuze overwegingen liep Somsen naar de bedevaartsplaats, want het christendom vindt hij maar niks. "Een onmenselijk regelsysteem van oog om oog en tand om tand." Het feit dat hij na aankomst in de kathedraal in Santiago de Compostela kaarsjes brandde, behoort volgens hem niet tot de rituelen van zijn levensovertuiging en is vanuit zijn gezichtspunt bezien een heidens gebruik waarmee hij zijn vele vrienden gedenkt. Op tafel voor hem ligt het boek met de veelzeggende titel 'God als misvatting'.
Johan Somsen doet eigenlijk niets liever dan wandelen en vindt het gewoon heerlijk om lange tochten te maken: "Dan denk ik niet meer aan de materie maar laat mijn gedachten de vrije loop." Tijd voor een goed gesprek gaat hij meestal niet uit de weg, maar soms loopt hij een dagtocht alleen. "Alleen maar niet eenzaam", vat hij zijn wandelaarsbestaan samen en vertelt over wonderlijke ontmoetingen onderweg. Een deel van de tocht legde hij min of meer strompelend af als gevolg van een peesblessure waardoor hij zelfs was gedwongen om een rustdag en soms alternatief vervoer te nemen.
Pijn of geen pijn, de gepensioneerde schoolmeester bleef onderweg zingen, niet alleen tot vervelens toe de kinderliedjes 'Zie ginds komt de stoomboot' en "een vreemde arme snuiter, is moede van het wand'len', maar ook onvervalste krakers als 'Whisky in the jar' en 'Finnigan's wake'. Terug in Epe wordt hij overvallen door de overdaad in zijn eigen huis met veel te veel flessenopers en kurkentrekkers, kleren en boeken.
- zie verder pagina 23
Leraar Johan Somsen uit Epe wandelde maar liefst 1.000 kilometer door Spanje.



Sorteer reacties














U kon tot 03-12-2009 reageren op dit artikel.