Jager Bertus Pols denkt vanuit het varken

Auteur: door Jan Visser |   vrijdag 23 november 2007 | 03:49 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 16 januari 2008 | 03:14

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Wilde zwijnenjacht vanuit een hoogzit. Op de foto Bertus Pols. De drukjacht, die nu door de rechter verboden is, zou volgens hem ook geen oplossing zijn voor de overlast van de zwijnen. foto Hans van de Vlekkert

Wilde zwijnenjacht vanuit een hoogzit. Op de foto Bertus Pols. De drukjacht, die nu door de rechter verboden is, zou volgens hem ook geen oplossing zijn voor de overlast van de zwijnen. foto Hans van de Vlekkert

VAASSEN - De tijd dringt om de door wilde zwijnen veroorzaakte overlast efficiënt en diervriendelijk aan te pakken, zeggen jagers.
Flora- en faunabeheerders op de Noord-Veluwe denken het probleem op korte termijn te kunnen oplossen zonder wildbeheerders of dierenactivisten tegen zich in het harnas te jagen. Hun voorstel: de varkens 's nachts langs de doorgaande wegen neerschieten.

Voor- en tegenstanders van de drukjacht zouden zich meer in het welzijn van het varken moeten verdiepen en minder hun eigenbelang moeten laten prevaleren; de jager om koste wat kost te schieten en de dierenvriend om actie te voeren. Dat zegt jager en dierenvriend Bertus Pols uit Apeldoorn.

Hij houdt van de natuur en denkt vanuit het varken. Hij windt zich op over de zinloze discussie waarvan volgens hem vooral het wilde zwijn de dupe dreigt te worden. Met een gemiddelde van veertig uur per geschoten wild zwijn houdt hij in zijn jachtgebied de stand op peil, zonder drukjacht en zonder spandoeken.

Hij oefent het wildbeheer uit in het landelijk buitengebied tussen Vaassen en Emst, dat is doorsneden met landweggetjes en binnenwegen en bestaat uit akkers, bos en weiland en grenst aan het Kroondomein.

Elk wild zwijn in dat zogenaamde 'nulgebied' is er in principe één teveel en mag gedurende het hele jaar worden afgeschoten.

Pols schat dat hij het aantal wilde zwijnen in zijn beheersgebied samen met een collega-beheerder min of meer op peil houdt door elk jaar ongeveer de helft van de wilde zwijnen te schieten.

Maar het is volgens hem in ieder geval niet mogelijk om in het dichtbevolkte Nederland de drukjacht te gebruiken om het aantal wilde zwijnen drastisch omlaag te brengen. Dat komt er ook niet meer van, nu de rechtbank heeft besloten de drukjacht voorlopig niet toe te staan.

Drukjacht, het woord alleen al. Goed gekozen misschien om in één woord aan te geven hoe druk jagers en actievoerders zich over de jacht op wilde zwijnen maken. Slecht gekozen om de door wilde zwijnen veroorzaakte overlast aan te pakken.

De beheerder van kinderboerderij Laag Buurloo in Apeldoorn kan zich flink opwinden als hij over de standpunten van voor en tegenstanders begint. Drukjacht is in Nederland niet effectief, de jachtgebieden zijn daarvoor te klein en afgezien van het minimale resultaat, levert het teveel gevaar op voor het publiek, stelt Bertus Pols (48).

Het varken mag van de heilloze discussie niet de dupe worden, vindt de kleinzoon van jachtopziener en strandjutter Bertus Pols, die de Maasvlakte als jachtgebied had. Van hem en van zijn vader, jachtopziener in het Kroondomein, leerde hij respect voor alle dieren te hebben. "Soms gaat een bosuil op mijn geweerloop zitten en durf ik niet meer met mijn ogen te knipperen, zo mooi."

Drukjacht is dus afgewezen, maar wat nu? Eerst nog even de nadelen op een rij, vindt Pols, die ze stuk voor stuk opsomt. "Gevaar voor het verkeer en gevaar ook voor actievoerders, die ongetwijfeld van zich zullen laten horen en zullen proberen het jachtgebied binnen te dringen. Ik schiet goed, maar wil niet het risico lopen een actievoerder te raken. Bovendien is het nuttig effect van een drukjacht minimaal."

Veel meer verwacht de geboren jager van de inzet van flora- en faunabeheerders voor de jacht op de ordeverstorende wilde zwijnen. Als buitengewoon opsporingsambtenaar (BOA) worden zij onder andere ingeschakeld bij elk verkeersongeluk dat is veroorzaakt door grofwild en dat bij de politie is gemeld.

BOA's stellen de schade vast, sporen het wild op en verlossen het zonodig uit zijn lijden. De laatste weken zijn er op de Noord-Veluwe gemiddeld vijftien meldingen per week en Pols denkt dat het werkelijke aantal minstens eens zoveel is.

",Geef ons een nachtkijker en toestemming om zwijnen langs de weg te mogen afschieten. Wij zijn als buitengewoon opsporingsambtenaar toch al beroepsmatig in het veld en kunnen het probleem van de overlast snel en effectief oplossen." Hij verwacht dat door deze manier van jagen in één nacht net zoveel wilde zwijnen kunnen worden geschoten als in een complete drukjacht met een stuk of tien jagers.



Gevaar voor de verkeersveiligheid verwacht hij niet aangezien er 's nachts amper verkeer is, maar om elk risico te vermijden, zou de weg wat hem betreft tijdelijk kunnen worden afgesloten.

Na een paar nachtelijke BOA-acties zullen de wilde zwijnen zich verder in de bossen terugtrekken en niet meer langs de wegen laten zien, is zijn verwachting.

"Jagen omdat ik het leuk vind?" Hij lacht smalend. "De Veluwe is me te lief om het grofwild te laten creperen. Niet jagen is geen optie en als er morgen iemand komt met een beter idee om het wild te beheren, hang ik mijn geweer meteen aan de kapstok en koop een fototoestel."
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Jager Bertus Pols denkt niet alleen van uit een varken ,maar is een grote hypocriet,als ik kan leven ontnemen ,dan eerst leef ik van de kick om de doden,lekker schieten en dan voor grof geld verkopen,daarom verschiet men niet dat men onder de jagers zoveel varkens ziet .
Frans - 15-01-2008 | 20:37
bertus is een zuivere jager!!
zie www.jachthutten.nl

groeten uit Emst
kees - 02-12-2007 | 09:52
Jagers bepalen hoeveel dieren maximaal in dit gebied mogen lopen, jagers bepalen hoeveel er werkelijk lopen en jagers mogen het afschot doen. Wie zijn de grote verliezers ? De dieren.
De regering moet het verkopen van afgeschoten wild verbieden, dan is het interesse in de jacht al een stuk minder. Wildaanrijdingen stop je door de snelheid te verlagen op die wegen tot 30 of max. 60 km/uur.
Anita - 25-11-2007 | 12:47
welke jager kan mij uitleggen waarom wildakkers aan drukke wegen aanlegd worden bijv nieuwe zuidweg/elburgerweg Heerde waar drukke voerwissels ontstaan.
En waarom de laatste weken smorgens en savonds opweg naar mijn werk aan de elburgerweg en nieuwezuidweg geen zwijnen meer zie?
Waarom jagers zo veel geld neer tellen voor jacht reisjes naar het buitenland ,dat gaat om flinke bedragen.
gert - 23-11-2007 | 23:42

U kon tot 15-02-2008 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Discussie

Wildraster?

Moet Epe een zwijnenkerend wildraster aanleggen?

Zoek met Google op deze site