Hoe past het paard in het landschap?

  dinsdag 24 november 2009 | 07:00 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 24 november 2009 | 15:36

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Daar wil je als paard wel achter blijven, achter zo'n wirwar van prikstruiken. Weliswaar zorgt ook een (donkere) band nog voor een extra afzetting, maar die valt weg achter de meidoornhaag. foto Tjada Amsterdam

Daar wil je als paard wel achter blijven, achter zo'n wirwar van prikstruiken. Weliswaar zorgt ook een (donkere) band nog voor een extra afzetting, maar die valt weg achter de meidoornhaag. foto Tjada Amsterdam

Dieren die dag-en-nacht buiten verblijven, moeten over een schuilgelegenheid kunnen beschikken. Dat zegt landbouwminister Gerda Verburg in haar nota over dierenwelzijn.
Ze zegt er alleen niet bij hoe. "Dat laat ze aan de gemeenten over", aldus Ton Grijpstra, lid van de projectgroep Paard en Landschap binnen het Hippisch Platform Epe. "Die moeten een schuilhuttenbeleid ontwikkelen. De gemeente Nunspeet is daar al mee bezig. Zij heeft dat al in concept klaar. Epe moet nog beginnen."

Schuilhutten moeten paarden, schapen en soms ook koeien (in begrazingsprojecten) beschutting bieden tegen wind en te veel nattigheid, al zijn de dieren tegen een bui regen wel bestand. Maar niemand zit te wachten op (bijvoorbeeld) slordige afdakjes van restanten bouwmateriaal her en der in het open landschap. Dat vraagt dus om duidelijke afspraken.

De projectgroep Paard en Landschap wil niet wachten op het moment dat de gemeente Epe een ontwerp-schuilhuttenbeleid presenteert. "We willen activeren dat de politiek het hier oppakt. En we willen daarbij alvast een handreiking geven."

Behalve voor de paarden wil de projectgroep zich ook sterk maken voor het landschap. "We vinden dat een schuilgelegenheid wel moet passen in het landschap", vertolkt Grijpstra. "Het mooiste zou zijn als er voor de schuurtjes hout wordt gebruikt uit de bossen in de gemeente Epe."

De projectgroep sprak onder meer met Rob Fernandes van BouwHout Welna, op landgoed Welna. "Hij was er heel enthousiast over. Welna kan eigen hout leveren en de mensen van 's Heerenloo, die op Welna werken, zouden een rol kunnen spelen in de bouw. Zo biedt het ook werkgelegenheid."

Woensdag, tijdens een informatiebijeenkomst van het Hippisch Platform Epe, presenteert de projectgroep al een aantal mogelijkheden.

Afrasteringen. Nog zo'n onderwerp dat het landschap aangaat door het toenemende paardenbezit. Veel paardenhouders willen geen wei meer die met prikkeldraad is omrasterd. Dat is te riskant voor hun (soms kostbare) dieren: gaat het een keer fout, dan leidt prikkeldraad tot lelijke verwondingen. Op termijn wordt prikkeldraad wellicht verboden. "Bij wedstrijden mag al geen prikkeldraad in de buurt zijn", aldus Grijpstra.

Maar of het alternatief nou een netwerk van spierwitte hekken of brede schriklinten moet zijn, daar mogen ook vraagtekens bij worden gesteld.

"Het is natuurlijk subjectief wat je mooi vindt of niet. Maar er zijn best mogelijkheden die minder opvallen in het landschap."

Of het landschap zelfs verfraaien: "De Stichting Landschapsbeheer Nederland is een voorstander van de aanplant van heggen als afscheiding. Heggen maken het landschap aantrekkelijker. Onder meer voor vogels die erin kunnen nestelen."

"Er zijn bovendien subsidiemogelijkheden voor aanleg en onderhoud van zulke heggen. Niet veel, als je het particulier aanvraagt, maar wel als je een gecombineerde aanvraag indient. We hopen dat er paardenhouders zijn die zeggen: dat vind ik interessant. Dan kun je groepsgewijs wat tot stand brengen."

De projectgroep wil woensdag vooral wat losmaken. Ze komt met al onderzochte ideeën en mogelijkheden "en daar willen we graag reacties op van de paardenhouders".

U kon tot 24-12-2009 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Discussie

Wildraster?

Moet Epe een zwijnenkerend wildraster aanleggen?

Zoek met Google op deze site