Dedemsvaart heeft primeur 'eigen' trap

Auteur: door Ewoud ten Kleij |   dinsdag 16 maart 2010 | 09:49 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 16 maart 2010 | 10:46

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Om videos te bekijken, heeft u flash nodig. Klik hier om de laatste versie te downloaden.
Eric ten Vate bij de door hem ontworpen 'luie trap' in zwembad De Kiefer. foto Tom van Dijke

Eric ten Vate bij de door hem ontworpen 'luie trap' in zwembad De Kiefer. foto Tom van Dijke

Hoewel al vele jaren in de meeste zwembaden in gebruik, blijkt de zogeheten 'luie trap' best gevaarlijk en onverantwoord. Tijd om dat te veranderen, dacht men in Dedemsvaart en Hardenberg.

In samenspraak met de gemeente als zwembadeigenaar, heeft Eric ten Cate uit Dedemsvaart een geheel nieuwe luie trap ontworpen. Morgen wordt de 'Tencatrap' officieel in gebruik genomen in zwembad De Kiefer in Dedemsvaart.

De oude luie trap kwam erg stroef omhoog, zegt vestigingsmanager Andries Scheltes van het zwembad. "Dat was onverantwoord. Eigenlijk moest je met zes mensen de trap uit het water tillen. Hartstikke zwaar, en hij lag al 12,5 jaar in het bad."

Bij zwemwedstrijden werd de trap in een opberghok gezet. Bij de nieuwe trap van Dedemsvaartse makelij is dat niet langer nodig. "De trap wordt ontgrendeld. De treden schuiven als het ware in elkaar en de trap komt plat op de bodem te liggen. De armsteunen worden dan op de zwembadrand gekanteld", legt bedenker Ten Cate uit.

De ontwerper uit Dedemsvaart begon vijf jaar geleden als zelfstandig ondernemer. "Rond die tijd zocht De Kiefer een andere trap. Die opdracht heb ik van mijn vorige werkgever zelf meegekregen", zegt Ten Cate. "Al snel heb ik een schaalmodel gemaakt dat werkte. Dat heb ik laten zien op een zwembadmeeting in Ommen."

Het bedrijf EyeView Systems toonde interesse in zijn ontwerp. "Het product zou mooi binnen hun bestaande scala passen. Ik dacht: ik verkoop ze het hele concept", vertelt Ten Cate, die als startende ondernemer een startkapitaal goed kon gebruiken. "Zij hebben er vervolgens octrooi op aangevraagd en dat ook gekregen."

Het bedrijf uit Oss zocht in hun eigen regio naar ontwerpbureaus die de puntjes op de i van de zwembadtrap konden zetten. "Ik had al gezegd: vind je nou niemand, kom dan weer bij mij terug. En dat is uiteindelijk ook gebeurd."

Het komt allemaal ook precies bij de luie trap van Ten Cate. De vorm en maat van de treden, maar ook de maximale grootte van naden en gaten zijn allemaal vastgelegd in normen. "Geen gat of spleet mag groter zijn dan acht millimeter", zegt Ten Cate lachend. De trap is inmiddels gekeurd en scoorde al "aardig hoog". Sinds vorige week ligt het systeem in het bad van De Kiefer, maar de afgelopen dagen is nog een aantal aanpassingen gedaan. "Ik heb hier heel veel nachtelijke uren doorgebracht." Ten Cate geeft overigens wel meteen aan dat de regelgeving voor een luie trap in het water niet helemaal duidelijk is. "Het is een beetje troebel. Eigenlijk gelden de normen alleen voor luie trappen op het droge. Maar we hebben voor de installatie een rapport gekregen van keuringsinstituut AquaBasiC, waarin precies stond aan welke eisen de trap moest voldoen."

De Tencatrap beleeft in De Kiefer zijn primeur. Beter kan natuurlijk niet, voor een Dedemsvaarts product. "Dit is in feite de pilot. Na woensdag komen we weer bij elkaar en kijken we welke verbeteringen door het gebruik in de praktijk naar voren komen", vertelt Ten Cate. De tweede trap komt ook in de gemeente, in zwembad De Marsch in Hardenberg. "Alle dingen die hier naar boven komen worden in die versie al aangepast."


U kon tot 15-04-2010 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....