Grote collectie reisikonen voor zacht prijsje

Auteur: door Marion Groenewoud |   woensdag 08 februari 2012 | 23:01 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 08 februari 2012 | 23:03

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
KAMPEN - De bezoekersaantallen van het enige Nederlandse Ikonenmuseum stijgen gestaag. In het beginjaar 2005 kwamen er 4200 mensen naar het voormalige middeleeuwse klooster aan de Buiten Nieuwstraat te Kampen.
Zes jaar later, in 2011, verwelkomde de Alexander Stichting voor Russisch-orthodoxe kunst 7100 bezoekers.

In West-Europa heeft het museum ook een vrij unieke positie. Duitsland telt twee ikonenmusea, in Frankfurt en in Recklinghausen. En in Zwitserland is een klein museum. Voor de Duitse reisikonen-verzamelaar Stefan Jeckel uit Osnabruck, een goede reden om zijn ruim 1700 stukken te verkopen aan het Kamper museum. En via crowdfunding wil het Ikonenmuseum deze collectie Jeckel graag verwerven. Een deel van de verzameling wordt tot half april al tentoongesteld. "Jeckel is hier enkele maanden geleden incognito geweest en was erg te spreken over de manier waarop we informatie verschaffen. De gastvrije ontvangst beviel hem eveneens. De verzamelaar wil zijn collectie graag bijeen houden en heeft het ons aangeboden voor een zacht prijsje", vertelt directeur Harry van Biessum. "Voor 200.000 euro kunnen we het kopen; we hebben de tijd tot eind 2013. Onder vrienden van het museum hebben we een actie gestart. Op dit moment zitten we op schema met bijna 53.000 euro. We richten ons ook op het zogenaamde warme geld. De vermogende particulieren."

Het Ikonenmuseum kan zich vrijwel zonder subsidie, met hulp van vijftig vrijwilligers en schenkingen van vermogende particulieren, net redden. "Het houdt allemaal niet over", verzekert Helmich Heutink, voorzitter van de Alexander Stichting en oprichter van het museum.

Drie jaar geleden stelde de Alexanderstichting voor vier dagen per week een directeur aan. Voormalig financieel adviseur Van Biessum probeert sindsdien zoveel mogelijk uit het culturele ondernemerschap te halen. "Lezingen, bedrijfsborrels en andere activiteiten voor het zakenleven." Hij zoekt ook contacten met scholen en instellingen. In het Ruslandjaar 2013 hoopt hij op een groot onderwijsproject. "We gaan over een jaar ikonen uit het Staathistorisch Museum Moskou exposeren. Vorig jaar waren we in het Russische depot. Daar bevinden zich de parels onder de ikonen, gerestaureerd na Gorbatsjov. Het museum in Moskou verleent ons alle medewerking." Voorlopig concentreert directeur Van Biessum zich op de huidige expositie, de reisikonen, en de twee Helmantel-exposities die daarna zullen volgen.

Afgelopen week bezocht hij het klooster in Ter Apel om de tentoonstelling 'Met Henk Helmantel door de Middeleeuwen' te bekijken. Hier hangen niet alleen de stillevens en schilderijen van oude kerken die Helmantel beroemd maakten. Maar ook zijn verzameling middeleeuwse sculpturen, heiligenbeelden en religieuze gebruiksvoorwerpen zal deels naar Kampen komen. "Het werk van Helmantel ademt religie, en toont respect voor schepper en schepping. Dat past perfect in ons museum."

U kon tot 09-03-2012 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Volg op Twitter

Jumbo of C1000

Welke supermarkt mag van u weg?

Supermarktketen Jumbo moet van de NMa winkels in Kampen, Dedemsvaart en Raalte verkopen om de C1000-supermarkten over te mogen nemen.