Aardwarmte kán in Koekoek

Auteur: door Michiel Satink |   dinsdag 10 februari 2009 | 14:20 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 11 februari 2009 | 13:10

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten

IJSSELMUIDEN - De bodem van de Koekoekspolder is geschikt voor de winning van energie uit aardwarmte. Dat bevestigde een woordvoerder van de provincie Overijssel. De provincie en gemeente Kampen hebben de haalbaarheid hiervan laten onderzoeken.

Water wordt op circa twee kilometer diepte uit de grond gepompt en op lagere temperatuur weer terug gepompt. Met de vrijkomende warmte wordt energie opgewekt. Geothermie, zoals de techniek heet, wordt her en der al toegepast om huizen mee op te warmen. In dit geval is het de bedoeling de warmte te gebruiken voor de kassen in de Koekoekspolder. De warmte moet via een wisselaar in de leidingen door de kassen stromen waarna het afgekoelde water weer wordt teruggepompt.

Glastuinders kampen nu nog met stijgende energiekosten. In plaats van grootgebruiker kunnen ze met deze techniek producent van energie worden. Het gebruik ervan is duurzaam, maar nadeel is dat de aanleg van boorputten zeer kostbaar is.



Het onderzoek naar het toepassen van dit principe in de Koekoekspolder kostte 150.000 euro. Mogelijk laten provincie en gemeente binnenkort een proefboring uitvoeren. Een dergelijke boring kost circa 2 miljoen euro. Als ook dit goed verloopt, krijgt IJsselmuiden mogelijk het grootste aardwarmteproject van Nederland in huis. De onderzoeksresultaten worden vrijdag in het stadhuis van Kampen gepresenteerd.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Ik vrees koude voeten!

En natuurlijk dat de andere theoretische energiebergen, CO2 en dergelijke niet genoemd zien worden, het afleggen tegen het kweken van groenten in een daarvoor beter geschikt klimaat.
AH - 11-02-2009 | 13:10
Zie de mammoetgastankers al zo in de Zuiderzeehaven liggen hr Schutte.
Zal me een bedrijvigheid worden .
Niet aan denken , boortorens 7 dagen per week, 24 uur continu in werking te zien.
En dat in Kampen !
Om het nog maar niet over te hebben,Kampen net als het middenoosten ,een nieuw politiek spanningsgebied in de wereld gaat worden.
O gut, als ik nog even door raas,de vlaggen van de VN al in brunnepe zie wapperen.
Brunnepe. - 11-02-2009 | 09:19
Mooi initiatief van deze tuinders al zou de lage oliepprijs van dit moment opnieuw een stok in het wiel kunnen steken.
In Bleiswijk ( ZH.) is het tuinbouwbedrijf van A en G. van den Bosch al wat verder. Daar een besparing van Euro 700000/jr bij 7,2 ha. tomatenteelt. Terugverdientijd daar ca. 7 jaar. Waarschijnlijk komt er nog 7 hectare bij na het slaan van een 2e put.
Maar dat is nog kinderspel vergeleken met de miljarden euro's die in onze omgeving onaangeroerd blijven liggen op dezelfde diepte van 2000 m.
Volgens de Rijks Geologische Dienst ligt er onder het Ketelmeer en de Noordzee een van de grootste steenkool voorkomens van de wereld. ( 7 miljaard ton,bij een huidige binnenlandse kolenconsumptie van 15 miljoen ton/jr.)
Tot voor kort was dat met de conventionele winningstechniek niet economisch rendabel te exploiteren. Maar door anaerobe ( bacterieele) ondergrondse vergassing en stijgende kolen prijzen op de wereldmarkt ligt dat momenteel erg gunstig. Kunstmatig aardgas dus van dezelfde kwaliteit als het Slochteren gas.
Kampen zou met hulp van Brussel het Bakoe van W-Europa kunnen worden.
Ir.H.Schutte - 10-02-2009 | 18:00

U kon tot 13-03-2009 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Volg op Twitter