Een kleine teek kan grote ellende veroorzaken

  woensdag 01 april 2009 | 07:00 | Laatst bijgewerkt op: maandag 31 augustus 2009 | 13:05

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
LOCHEM/ZUTPHEN - Hij is kleiner dan een mier, maar gevaarlijker dan een grizzly. En nu de blaadjes aan de bomen komen, laat hij zich weer volop gelden: de teek.
Oppassen dus, want wie door deze minuscule parasiet wordt gebeten, loopt een reële kans besmet te raken met de Borrelia-bacterie, de veroorzaker van de ziekte van Lyme. Daarom is gisteren de week van de teek van start gegaan. Centraal staat daarin een voorlichtingscampagne om tekenbeten te voorkomen.

Als gevolg van de klimaatverandering is het aantal teken in ons land de laatste jaren sterk toegenomen en daarmee ook het aantal met Borrelia besmette exemplaren. Ongeveer een op de vijf teken is drager van deze gevaarlijke bacterie, zo bleek vorig jaar uit onderzoek van het RIVM. Echter, dit percentage verschilt van plaats tot plaats en op sommige plekken is zelfs de helft van alle teken besmet.

Een enkele beet van het amper 1,5 mm grote diertje volstaat om de ziekteverwekkende bacterie op de mens over te brengen. Meestal gebeurt dit in het voorjaar en de zomer, wanneer de bomen en struiken volop in blad zitten. Teken houden zich namelijk schuil op en onder de bladeren en in het gras en loeren van daar op alles wat leeft. Verschijnt er een potentieel slachtoffer dan laat de teek zich daarop vallen en bijt zich vast in diens huid.

Doorgaans doen ze zich tegoed aan het bloed van in het wild levende dieren, zoals reeën, vossen en konijnen, maar ook mensenbloed wordt niet versmaad. Naarmate de temperaturen stijgen en de kleding schaarser wordt, neemt de kans op een tekenbeet toe. En daarvoor hoef je niet eens het bos of het vrije veld in, teken zitten namelijk overal: ook in de tuin, op sportvelden en in het recreatie­park. Wie met Borrelia wordt geïnfecteerd, loopt het risico de Lyme-ziekte te krijgen. Deze multisysteemziekte, die medio jaren zeventig voor het eerst werd vastgesteld in het stadje Old Lyme in Connecticut, kan allerlei lichaamsfuncties en organen aantasten, zoals het centrale zenuwstelsel, het hart, de gewrichten en de huid. De verschijnselen zijn niet eenduidig, maar verschillen per patiënt, zowel qua verschijningsvorm als qua ernst, en komen soms pas jaren later tot uiting, waardoor er geen verband meer wordt gelegd met de oorspronkelijke tekenbeet.

Vaststellen of je bent geïnfecteerd is niet eenvoudig. De beet van de minuscule teek is meestal pijnloos en het diertje laat in veel gevallen al weer los voordat het is opgemerkt. Slechts in de helft van de gevallen kan de infectie in de eerste drie maanden na de beet worden geconstateerd. Op de plaats waar de teek bloed heeft opgezogen ontstaat dan op de huid een rode vlek of cirkel (erythema migrans), die zich langzaam als een kring uitbreidt. Medische behandeling met antibiotica is dan noodzakelijk. Datzelfde geldt als er na een tekenbeet griepachtige verschijnselen optreden, zoals vermoeidheid, koorts, een stijve nek, hoofd-, rug­ en spierpijn, misselijkheid, braken of een zere keel.

In de overige 50 procent van de gevallen treden er direct na de besmetting echter geen ziekteverschijnselen en ook geen huiduitslag op. Omdat Lyme in een voortgeschreden stadium een grote verscheidenheid aan klachten kent en omdat bloedonderzoek naar antistoffen in het lichaam niet altijd een betrouwbare uitslag oplevert, blijft het voor artsen lastig Lyme te diagnosticeren. Hoewel zij sinds 2004 volgens speciale richtlijnen van het Kwaliteitsinstituut voor de Gezondheidszorg te werk gaan bij de opsporing van de ziekte, blijken in de praktijk veel patiënten jarenlang bij specialisten te lopen, zonder dat de juiste diagnose wordt gesteld. De ziekte is dan inmiddels chronisch geworden en moeilijker te behandelen.

Om het publiek te attenderen op de gevaren van Lyme wordt tot en met 5 april de jaarlijkse Week van de Teek gehouden.

Meer info over tekenbeten en de ziekte van Lyme op www.weekvan­deteek. nl
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
De Sandra die dit berichtje stuurde:
================================================
Nou ik heb de ziekte van Lyme gehad en ben er van genezen , maar niet via de medisie, maar via een homeopaat, want die kunne dat wel, ik heb er 15 jaar mee gelopen en de artsen wisten niet wat ik had, tot dat ik bij dr. Butler kwam en die constateerde dat ik dat had. toen bloed laten trekken en wat denk je, ja hoor ik had de borrelia bactirie in mijn bloed.
Mij konden ze niet meer helpen zijde ze want ik was in een tever stadium, gelul is dat.
Ben nu volledig genezen en er is geen spoor meer te vinden in mijn bloed.

Dus mensen ga naar een homeopaat.

Sandra - 02-04-2009 | 10:25

================================================

Als jij er via een homeopaat vanaf bent gekomen wil ik heeeeeeeeeel erg graag weten hoe en bij wie en met wat!!!! Ik wil echt alles proberen!!!!!!

Groetjes,
Sandra
Sandra - 31-08-2009 | 13:05
helaas heb ik nu de ziekte van lyme ik weet niet wat ik moet doen ik heb last van spierpijn en ik ben erg moe er is geen moment dat ik niet moe ben ik heb al medicijnen gekregen maar het helpt niet echt volgens mij. mijn klachten nemen echt toe. ik ben er vrij laat achter gekomen dat ik door een teek ben gebeten ik kwam er pas achter toen er een rode kring bij mijn oksel zat die is nu nog niet weg en ik ben al bijna van mijn medicijnen af. ik hoor zoveel slechte berichten over de ziekte van lyme dat ik er best bang van ben geworden ik zou graag goede raad willen hebben waar ik echt iets mee kan doen.
elisa - 07-08-2009 | 17:27
carla als je iets schrijft kom dan met juiste informatie!!!!je weet niet wat je aanricht hierdoor!!!!
de ziekte is al groter als de ernstige ziekte aids!! kijk bij google naar de amerikaanse documentaire UNDER YOU SKIN !!! de week van de teek moet eigenlijk gaan over goede voorlichting aan huisartsen omdat de meeste huisartsen zelf niet op de hoogte zijn!!! 50% VAN DE BESMETTE TEKEN LAAT GEEN KRING ZIEN OP DE HUID !!! na elke beet binnen 48 uur antibiotica voorkomt zeer veel ellende!!!! mensen sta erop laat u niet met een kluitje in het riet sturen.mijn dochter is al 12 JAAR erg ziek nadat zij op 9 JARIGE leeftijd gebeten is en de teek binnen 12 UUR door de dokter verwijderd is.mijn huisarts heeft het na 10 JAAR toegegeven dat hij niet beter wist door onjuiste informatie!!! maar dan is het te laat!!!!

jacqueline
jacqueline - 02-04-2009 | 23:40
Reactie , op Carla ! Carla , je moet je nog eens beter informeren over de ziekte van Lyme ! dan zul je tot de conclusie komen dat je inderdaad beter door een ( of meer ) Grizzly's gebeten kunt worden ! Je moet eens praten met mensen die al tien jaar en langer geleden gebeten zijn, en nu dikwijls doodziek zijn en verschrikkelijke spier en gewrichts pijnen hebben, kotsmisselijk zijn van de medicijnen ! Die al jaren allerlei specialisten en doktoren afgelopen hebben, bijna zonder resultaat, omdat die niet weten wat ze er mee aan moeten ! Mijn beste vriendin heeft een dochter , het meisje is nu 21 jaar , daar zou je eens mee moeten praten ! Ga je eens beter informeren, neem eens de moeite , dan gaan je ogen vast open , succes , George .
George van Helfteren , Tilburg - 01-04-2009 | 23:39
Nou ik heb de ziekte van Lyme gehad en ben er van genezen , maar niet via de medisie, maar via een homeopaat, want die kunne dat wel, ik heb er 15 jaar mee gelopen en de artsen wisten niet wat ik had, tot dat ik bij dr. Butler kwam en die constateerde dat ik dat had. toen bloed laten trekken en wat denk je, ja hoor ik had de borrelia bactirie in mijn bloed.
Mij konden ze niet meer helpen zijde ze want ik was in een tever stadium, gelul is dat.
Ben nu volledig genezen en er is geen spoor meer te vinden in mijn bloed.

Dus mensen ga naar een homeopaat.

Sandra - 02-04-2009 | 08:54

U kon tot 30-09-2009 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Propschool

Propschool in Lochem-Oost?

De gemeenteraad moet maandag knopen doorhakken over de huisvesting van basisscholen in de stad Lochem. Daarbij speelt onder de meer de vraag of de Mr. G. Propschool al dan niet in Lochem-Oost moet blijven. Wat vindt u?