Begeerte in 'kathedraal van Zutphen'

Auteur: door Henk Waninge |   dinsdag 17 augustus 2010 | 07:00

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Kunstenaar Nicole Huijs-Karrèr heeft Grimms sprookje 'Van de visser en zijn vrouw' als inspiratiebron gebruikt om het thema 'Begeerte' te verbeelden. foto Zutphens Persbureau

Kunstenaar Nicole Huijs-Karrèr heeft Grimms sprookje 'Van de visser en zijn vrouw' als inspiratiebron gebruikt om het thema 'Begeerte' te verbeelden. foto Zutphens Persbureau

Werk van Alexandra Weinz. Te zien tijdens de expositie 'Begeerte' in de Walburgiskerk in Zutphen. Foto: Jörg Stanzig

Werk van Alexandra Weinz. Te zien tijdens de expositie 'Begeerte' in de Walburgiskerk in Zutphen. Foto: Jörg Stanzig

Werk van Wim Bannink. Te zien tijdens de expositie 'Begeerte' in de Walburgiskerk in Zutphen. Foto: Wim Bannink

Werk van Wim Bannink. Te zien tijdens de expositie 'Begeerte' in de Walburgiskerk in Zutphen. Foto: Wim Bannink

1/3
start playing the slideshow
ZUTPHEN - Het gebod 'Gij zult niet doden' kennen we allemaal maar de tekst van het Tiende Gebod, ooit wereldkundig gemaakt door Mozes, hebben weinigen paraat.

Daarom even een geheugenopfrissertje: 'Gij zult niet begeren het huis van uw naaste, gij zult niet begeren de vrouw van uw naaste, noch zijn dienstknecht, noch zijn dienstmaagd, noch zijn rund, noch zijn ezel, noch iets dat van uw naaste is.'

'Begeerte' is het thema van de expositie die morgen in de Walburgiskerk wordt geopend. Zestien kunstenaars van de Kunst Connectie Zutphen lieten zich inspireren door dit thema. Het is de laatste van een serie activiteiten, die de kerkelijke werkgroep Zin in Zutphen dit jaar rond dit thema op poten heeft gezet.

Een van die kunstenaars is Nicole Huijs-Karrèr. Zij heeft onder andere Grimms sprookje 'Van de visser en zijn vrouw' (hoogmoed komt voor de val) verbeeld. "Het is een uitdagend thema. Dat zou tot confronterende, schokkende kunst kunnen leiden maar gelukkig is er geen censuur vooraf. Een ieder is vrij om het op zijn of haar wijze in te vullen."

Dominee Henk van Es van Zin in Zutphen knikt. "Waarbij het mij opvalt dat de oudere generatie een meer negatieve associatie heeft bij 'Begeerte' dan jongeren, die hieruit juist een vitaliserende kracht ontlenen." Huijs-Karrèr is bijzonder te spreken over de locatie. "Voor mij is dit de kathedraal van Zutphen. De ideale plek voor Zutphense kunstenaars om te exposeren. Hier worden we gastvrij ontvangen. Dat in tegenstelling tot de gemeente want of het nu om het gemeentehuis of Burgerzaal gaat, daar krijgen we geen poot aan de grond."

Kunstwerken zijn voorzien van begeleidende teksten. Dat is wel zo prettig voor bezoekers, dat hebben ervaringen bij voorgaande exposities uitgewezen. Zo heeft fotograaf Wim Bannink zelfs filosoof Plato erbij gehaald. "Wie rijk wil zijn moet niet zijn bezit vermeerderen maar zijn hebzucht verminderen." In zijn drieluik met daarop enkele vraatzuchtige vissen laat hij de ontwikkeling zien van de stille verleiding, die uiteindelijk resulteert in de alle proporties verliezende blinde drift van de begeerte. Van Hester Barnhoorn is abstract werk te zien, dat zij zelf als 'levende religie' omschrijft en waarbij spiralen en menselijke cellen een belangrijke rol spelen.

Van een heel andere orde is het werk van Alexandra Weinz. De dubbele betekenis van chips geeft zij op een originele, hedendaagse manier gestalte. Snoep en chips worden het liefst geconsumeerd tijdens een computerspelletje. De chips zitten bij haar letterlijk in de computer terwijl het toetsenbord van chocola is.


U kon tot 15-09-2010 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Propschool

Propschool in Lochem-Oost?

De gemeenteraad moet maandag knopen doorhakken over de huisvesting van basisscholen in de stad Lochem. Daarbij speelt onder de meer de vraag of de Mr. G. Propschool al dan niet in Lochem-Oost moet blijven. Wat vindt u?