De zoete wraak van een privédetective

Auteur: door Anne Boer |   woensdag 20 mei 2009 | 15:02 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 20 mei 2009 | 23:58

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Drie jaar na de diefstal werd deze replica van de buste van Vincent van Gogh gemaakt. Sindsdien staat het in het Musée des Alpilles in Saint-Rémy-de-Provence te bewonderen is.  foto Hans den Hoedt

Drie jaar na de diefstal werd deze replica van de buste van Vincent van Gogh gemaakt. Sindsdien staat het in het Musée des Alpilles in Saint-Rémy-de-Provence te bewonderen is. foto Hans den Hoedt

ZWOLLE - En ineens was hij wereldnieuws. Privédetective Sander van Betten (47) uit Zwolle kwam de afgelopen dagen niet meer aan speurwerk toe. Hij moest interviews geven. Voor radio, televisie, kranten. Zijn telefoon stond roodgloeiend. Interviews over de buste van Vincent van Gogh, die hij twintig jaar na de schokkende roof van het beeld uit het Musée des Alpilles in Saint-Rémy-de-Provence, terugbezorgde bij de rechtmatige eigenaren.


Normaal gesproken zou hij er nooit mee naar buiten zijn gekomen, zegt hij. Maar hij voelde zich gedwongen door het optreden van de rijksrecherche. Die zelfs een inval in zijn kantoor deed. Van Betten van het detectivebureau K2 uit Hasselt is in staat van beschuldiging gesteld voor heling van informatie. De recherche verdenkt hem onder meer informatie te hebben vergaard door derden te vragen politiedossiers te doorzoeken.

" Dat slaat echt werkelijk helemaal nergens op. Daar brand ik mijn vingers toch niet aan. Ik wil mijn naam zuiveren. Laten zien dat ik een integere, betrouwbare privédetective ben. De zaak met de buste is daar een bewijs van. Ik hou me niet bezig met handel in informatie. Dat is een boel werk voor een paar honderd euro."

Zijn goede naam is hem veel waard. " Ik ben woordvoerder van veertig detectivebureaus in Nederland. Zit om de tafel met Tweede Kamerleden, Binnenlandse Zaken, heb belangrijke klanten, een koninklijke onderscheiding gehad voor mijn werk als VVD-raadslid. Het verhaal van de buste moet aantonen waar Van Betten werkelijk mee bezig is. Het serieuze werk. Een gestolen beeld ter waarde van enkele miljoenen.

De buste in kwestie is gemaakt door de Russische beeldhouwer Ossip Zadkine (1890-1967), in Nederland vooral bekend van het beeld De verwoeste stad in Rotterdam. Het beeld werd in 1989 gestolen en is toen begonnen aan een rondgang door Europa. "Je ziet vaak dat dit soort gestolen waren dienst doet als borg bij criminele transacties. Uiteindelijk willen de bezitters er vaak vanaf, omdat je er niets mee kunt", doceert Van Betten.

De buste kwam volgens de privédetective drie jaar geleden als borg in bezit van een van zijn cliënten. Iemand die zijn schulden niet kon betalen, zette de buste bij die cliënt neer. "Na een tijdje kreeg hij toch wel door dat het geen zuivere koffie was. Hij wilde van het beeld af en vroeg mij daarbij te helpen."

Terwijl de voorbereiding van een zorgvuldige overdracht bezig was, deed de rijksrecherche een inval bij Van Betten. Ze namen allerlei dossiers mee, maar ook computers en usb-sticks. Toen sloeg de paniek toe bij de cliënt. Hij vreesde dat het spoor snel naar hem zou leiden en hij alsnog een probleem zou hebben. "Hij belde me op: ik moest de buste meteen ophalen of anders zou hij hem doen verdwijnen. Ik heb toen op advies van mijn advocaat een fax gestuurd naar Justitie in Parijs en de Franse ambassade in Den Haag. Dan kwam ik persoonlijk in ieder geval niet in problemen."


Van Betten haalde de 70 kilo zware buste vervolgens op. "Hij heeft nog een week bij me in huis gestaan." De Volkskrant maakte het nieuws over de de buste wereldkundig. De privédetective had niet verwacht dat het zo'n opzien zou baren. " Helemaal als je weet dat ik in januari al bij de rijksrecherche en Interpol heb gemeld dat ik het beeld namens mijn cliënt wilde overdragen. Toen was er geen enkele reactie."


Het Franse museum is dolblij dat de originele Van Gogh terug is. Intussen is Sander van Betten al weer bezig met een volgende kunstschat. Een schilderij van de kunstenaar Salvador Dali. Hoe dat precies in elkaar zit, wil hij niet zeggen.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Niks orginele Van Gogh, 't Is een echte Zadkine!
Kenner - 20-05-2009 | 23:58
Ach ach meneer Sander van Betten is bezig met een charme offensief als hij nou b.v. in de zaak Bolhaar de kroongetuige zou hebben opgespoord, dan heeft ie een punt. Maar een k.. beeld das pas van maatschappelijk belang. Beste Sander je bent een topper en bedank de geheimzinnige zakenman die je helpt met je charme offensief.
Dubbele tong - 20-05-2009 | 16:58
ja
Michel - 20-05-2009 | 15:39
ja
Michel - 20-05-2009 | 15:39

U kon tot 19-06-2009 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Volg op Twitter

Fietstochten