Hassailt trekt een record aantal bezoekers

Auteur: door Ewoud ten Kleij |   maandag 30 juli 2007 | 08:01

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De meeste deelnemers aan het traditionele gieklopen halen de terugtocht niet en belanden in het water. Gieklopen was één van de vele activiteiten tijdens de succesvolle slotdag van Hassailt 2007.  foto Frens Jansen

De meeste deelnemers aan het traditionele gieklopen halen de terugtocht niet en belanden in het water. Gieklopen was één van de vele activiteiten tijdens de succesvolle slotdag van Hassailt 2007. foto Frens Jansen

HASSELT - De organisatie van Hassailt 2007 kan terugkijken op een uitermate geslaagd evenement. Met 75.000 bezoekers trok het nautische evenement meer mensen dan ooit.
Het leek wel of alles meezat op de laatste dag van Hassailt. Behalve een forse regenbui aan het eind van de ochtend, kon het massaal uitgelopen publiek zaterdag onder een aangename zon genieten van veel activiteiten.

Gezelligheid omschrijft de zaterdag in Hasselt het best. Door de hele stad was het een krioelen van mensen. Tussen de vele marktkramen door vermaakte het publiek zich met allerhande demonstraties en vertelden schippers honderduit over hun schuit en de historie daarvan. Als rond drie uur een klein leger aan brandweerlieden zich rennend en roepend richting de kazerne een weg baant door de menigte, ontstaat een lichte opschudding. Maar die verdwijnt al snel. "Het zal wel niets zijn", klinkt uit vele monden.

De historie in het algemeen was vooral op de Grintwal erg te proeven. Behalve het laden en lossen van historische schepen, dat ook de voorgaande dagen gebeurde, werden verspreid over de kade oude ambachten gedemonstreerd. Te midden van dit alles werd het open Overijssels kampioenschap palingroken gehouden (zie verderop in deze krant).

De zaterdag was meer dan de andere dagen van het evenement een dag voor het brede publiek. Waar donderdag en vrijdag vooral mensen die zelf iets met varen of schepen hebben naar Hasselt afreisden, liep de stad dit weekend vol met dagtoeristen uit binnen- en buitenland.

Voorzitter Jan Stoeten van de organiserende stichting Hassailt kijkt dan ook terug op een geslaagd evenement. "Het zijn drie topdagen geweest. Super gewoon.
Zaterdag- ochtend regende het wat. Maar dat zie ik meer als een buitje voor het stof", zegt Stoeten lachend. "De straten zijn in elk geval weer mooi schoon."

Er hebben zich tijdens deze editie van Hassailt geen problemen voorgedaan. "Het was een aaneenschakeling van hoogtepunten. De rondvaarten met stoomschip Christiaan Brunings zijn erg druk geweest. Ook het toneelstuk 'Alice in Wonderland' van theatergroep Gajes vrijdagavond was erg goed", zegt Stoeten. "Dat is zeker voor herhaling vatbaar, het publiek was uitgelaten."

Er zijn in totaal zo'n 75.000 bezoekers op Hassailt afgekomen. Volgens Stoeten was tachtig procent daarvan toerist. "Ze komen overal vandaan. Ik heb veel Duitsers gezien, maar ook Belgen, Brabanders en mensen uit het westen. De hotels en pensions in Hasselt waren ver van tevoren al volgeboekt."


Zaterdag was het ook de beurt aan de schippersjeugd. Traditiegetrouw werden het trosgooien en het gieklopen georganiseerd. "Dit is echt bedoeld voor kinderen van schippers", legt organisatrice Phine Krom (21) uit. "We hebben het wel geprobeerd met lokale jeugd, maar dat werkt niet. Die kennen een schip niet, lopen op de verkeerde plekken, dat is niet veilig."

De vele deelnemers aan het gieklopen ontvangen een luid applaus als ze heen-en-weer over de giek weten te lopen. Toch belanden de meeste kinderen en jongeren in het water. "Dat hoort er ook een beetje bij", zegt Krom. "We hebben in het verleden wel met tijd gewerkt, maar dit jaar gaat het niet om je snelheid. Iedereen die meedoet krijgt na afloop een giekloopdiploma en mag een prijsje uitzoeken."



De meeste deelnemers belanden in het water. "Dat hoort er een beetje bij."

U kon tot 29-08-2007 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Volg op Twitter

Fietstochten