Dieren geven geen cent voor vuurwerk

Auteur: door Arjan Bosch |   zaterdag 29 december 2007 | 08:33 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 29 december 2007 | 09:14

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Volgens dierenarts Marjan Schalekamp staat 10 tot 20 procent van de huisdieren doodsangsten uit tijdens al het vuurwerkgeweld. foto Sieb van der Laan

Volgens dierenarts Marjan Schalekamp staat 10 tot 20 procent van de huisdieren doodsangsten uit tijdens al het vuurwerkgeweld. foto Sieb van der Laan

NOORDWEST-OVERIJSSEL - Nog twee dagen en dan mag er weer een hele dag geknald worden. Voor miljoenen euro's vliegt er op Oudjaarsdag en -nacht de lucht in. Angstige dieren geven echter geen cent voor al het geflits en gefluit.

Volgens dierenarts Marjan Schalekamp van de dierenkliniek Steenwijk staat 10 tot 20 procent van de huisdieren doodsangsten uit tijdens al het vuurwerkgeweld. "En dan niet van die paar uurtjes rond middernacht, maar van die onverwachte knallen die weken van tevoren en dagen er na te horen zijn. Het onverwachte, dat is wat de dieren overvalt."

Het beste middel om honden en katten voor te bereiden op de jaarwisseling is het volgen van een vuurwerktraining. Toch helpt dat lang niet in alle gevallen. "Angst in een hond voor het geknal ontstaat vaak op de meest onschuldige momenten. Een klapband van een auto kan al genoeg zijn om een hond voorgoed bang te laten zijn. Ik sprak eens een vrouw die met haar hond aan het wandelen was toen een jager een eend uit een vijver schoot. Die hond heeft het voorgoed gehad met vuurwerk."

Op de website van de dierenkliniek staan allerlei tips om een huisdier zo goed mogelijk door de laatste dagen van het jaar te loodsen. Zo wordt er onder meer aangeraden om een angstige hond geen aandacht te geven, omdat een hond dat wellicht als beloning ziet. Ook is het aan te raden de radio en de tv aan te zetten. Voor vogels wordt geadviseerd om een doek over de kooi te hangen.

Naast huisdieren hebben ook wilde dieren last van het geknal. Mussen, kraaien en spreeuwen weten niet wat ze meemaken. "Door de luchtdruk die vuurwerk met zich meebrengt bezwijken veel vogels", weet Schalekamp, die na de jaarwisseling altijd wat ontglipte huisdieren onderschept. "Dat is heel heftig. Het valt te vergelijken met het constant kloppen op een aquarium. Als je dat maar lang genoeg doet dan gaat een vis ook dood."

Dieren zien de onverwachte knallen als een vorm van straf. Niet voor niets worden jonge honden getraind met een vallende halsband. "Door het geluid van de vallende ketting leren honden dat ze iets hebben gedaan dat niet mag. Datzelfde denken ze met een harde knal, maar ze weten niet wat ze fout doen. Dan worden ze gek. Je kan het vergelijken met mensen. Als je baas je uitscheldt en je weet niet waarom, dan wordt je toch ook angstig."

- Allerlei tips ter voorbereiding voor de jaarwisseling zijn te vinden op www.gezelschapsdierenkliniek.nl


U kon tot 28-01-2008 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Volg op Twitter

Fietstochten