EESVEEN - Naast de van oudsher bestaande landgoederen in Steenwijkerland wordt in de gemeente een nieuw landgoed ontwikkeld: Landgoed Duivenslaagte.
Dit komt ten westen van Eesveen, tegen de bossen op landgoed De Eese.Het ontwerp-bestemmingsplan voor de ontwikkeling van dit nieuwe landgoed is deze week vrijgegeven voor inzage. Volgens wethouder André van de Nadort van Steenwijkerland sluit de ontwikkeling van Landgoed Duivenslaagte - genoemd naar de weg, die het landgoed doorsnijdt - aan bij het provinciale en gemeentelijke beleid voor de ontwikkeling van landgoederen.
Voorwaarde voor de ontwikkeling van een landgoed is dat het past in het gemeentelijke landschapsontwikkelingsplan. Volgens dit plan is een landgoed in bijvoorbeeld de vlakke polder niet mogelijk. Bovendien stelt de gemeente enkele eisen voor het predikaat landgoed wordt afgegeven. Zo moet het plangebied onder meer een minimum aantal hectares beslaan, publiek toegankelijk zijn, iets toevoegen aan natuur en landschap en geen productiebos bevatten.
Het beoogde Landgoed Duivenslaagte van de familie Winters beslaat ruim zeventien hectare. De grond is al eigendom van de familie. Ruim 90 procent van deze oppervlakte zal bestaan uit natuur, waarvan circa vijf hectare nieuw te ontwikkelen heidegebied. Hiermee is ook het overgrote deel van de gronden openbaar toegankelijk, één van de voorwaarden.
Voor het gedeelte ten noordwesten van de Duivenslaagte is een inrichtingsplan geschreven, waarbij de natuurdoeltypen worden ontwikkeld volgens het Provinciaal Natuurgebiedsplan. De Dienst Landelijke Gebied heeft dit inrichtingsplan goedgekeurd. De aan te planten bossen en beplanting bestaan volgens Van de Nadort uitsluitend uit streekeigen soorten.
Overigens gaat het bij het bosbeheer vooral om de variatie aan flora en fauna. De productie van hout is een afgeleide doelstelling. Het landgoed is groot genoeg voor een hoofdwoning - een voornaam landhuis - en een tweede woning in de vorm van een veldschuur.
















