Goed voorbereid het hokje in

Auteur: door Heleen Geilenkirchen |   donderdag 11 februari 2010 | 07:00 | Laatst bijgewerkt op: donderdag 11 februari 2010 | 15:24

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Ongeveer veertig mensen met een verstandelijke beperking bezochten gisteren de speciale Stem MEE middag. Burgemeester Joop Alssema gaf in de raadszaal uitleg over wat de gemeenteraad doet en waarom het belangrijk is om te stemmen. foto Frens Jansen

Ongeveer veertig mensen met een verstandelijke beperking bezochten gisteren de speciale Stem MEE middag. Burgemeester Joop Alssema gaf in de raadszaal uitleg over wat de gemeenteraad doet en waarom het belangrijk is om te stemmen. foto Frens Jansen

De raadszaal van Staphorst zal zelden een vrolijkere bijeenkomst hebben meegemaakt. Moeilijke beleidskeuzes of ingewikkelde discussies stonden er gisteren niet op het programma.
Wel een hoop recht voor zijn raap vragen en af en toe gegiechel. Zo'n veertig mensen met een verstandelijk beperking bezochten gistermiddag de Stem MEE middag in het gemeentehuis.

Burgemeester Joop Alssema legde hen van alles uit over de komende gemeenteraadsverkiezingen. Het is de bedoeling dat er dan voor ieder van de zeventien stoelen in de raadszaal iemand gekozen wordt, vertelde hij. Voor het zover is, mocht een deel van de bezoekers gisteren eerst zelf eens in zo'n raadszetel plaatsnemen. En onder grote hilariteit iets roepen door de microfoon.

De informatiemiddag werd georganiseerd door MEEIJsseloevers en de gemeente. Het is voor het eerst dat er op deze manier voorlichting gegeven wordt in Staphorst. "We hebben van tevoren alle instanties benaderd die iets met mensen met een verstandelijke beperking te maken hebben; scholen, dagbesteding, woonvoorzieningen, werkplekken", vertelt Diana Voskuijl van MEE. "En de opkomst is hoog dus blijkbaar is er behoefte aan."

Alle bezoekers van de bijeenkomst mogen straks op 3 maart hun stem uitbrengen. Door middel van een soort rollenspel werden ze gisteren vast voorbereid op hoe dat precies gaat. Voor de gelegenheid was er een stemhokje in de raadszaal neergeplant en burgemeester Alssema speelde voorzitter van het stembureau.

Het is belangrijk dat de technische kant van het stemmen goed duidelijk is, weet Jan van Dijk. Hij werkte jarenlang bij Stichting Adullam Gehandicaptenzorg en is nu betrokken bij werkvoorziening Pro Faktoor. "Vooral de mensen die in een woonvoorziening wonen, gaan vaak met de groepsleiding stemmen. In het verleden kwam het wel eens voor dat die begeleider dan teveel instructie gaf in het hokje en dat mag niet. De mensen moeten straks alleen het hokje in."

Een stemadvies kregen de bezoekers gisteren niet. Wel een boekje met daarin informatie over de verschillende partijen. "We hebben ze allemaal gevraagd naar standpunten die voor de doelgroep belangrijk zijn. Bijvoorbeeld over zelfstandig wonen en dagbesteding voor mensen met een verstandelijke beperking", vertelt Voskuijl. "En in het boekje staan verder ook telefoonnummers van contactpersonen die eventuele vragen kunnen beantwoorden. Zodat al deze mensen straks goed voorbereid in het stemhokje staan."

U kon tot 13-03-2010 reageren op dit artikel.