Gerlof Smit (links) en Oetze Wiersma gaan naast het regulier onderwijs op basisschool De Meele ook starten met een Leonardotak. In Nieuwleusen is plek voor veertig hoogbegaafde kinderen. foto FFU Press Agency
NIEUWLEUSEN - De kinderen van basisschool De Meele zijn druk aan het oefenen voor de kerstviering, deze week is de grote voorstelling.
De nieuwe leerlingen van De Meele - er is plek voor veertig kinderen - hebben allemaal een iq van boven de 130, officieel gemeten. Ze krijgen vanaf hun vierde levensjaar Engelse les en kiezen weer vier jaar later een andere vreemde taal. Bovendien wordt er met thema's als natuur, wetenschap, cultuur, drama en filosofie gewerkt. De basisstof is vrijwel gelijk aan het reguliere lesaanbod, het tempo ligt echter veel hoger. "In het reguliere onderwijs maken leerlingen de sommen af, waarna ze moeten wachten op de andere kinderen. Dan lezen ze vaak maar een boekje", geeft Wiersma een praktijkvoorbeeld. "De hoogbegaafde kinderen worden niet meer uitgedaagd, door die leerlingen juist bij elkaar te zetten keert die gretigheid weer terug."
De school verwacht dat de aanmeldingen binnenstromen na de informatiebijeenkomst in januari. In Dronten is een wachtlijst, waardoor Wiersma en Gerlof Smit, locatiedirecteur, er vanuit gaan dat het nieuw te bouwen klaslokaal zometeen vol zit. "Groot voordeel is de bereikbaarheid van De Meele", vindt Smit. "Aan de A28 en de N377. Even bij de Lichtmis eraf en je bent er. In Nederland is 2,5 procent van de bevolking hoogbegaafd. Die kinderen moeten dan ook in een straal van grofweg Zwolle, Meppel, Hardenberg en Raalte te vinden zijn."
Een schoolklas valt te vergelijken met een voetbalteam. Iedere speler heeft zijn eigen talenten, maar elke ploeg heeft zijn ster. Een jongetje die op zaterdag alle spelers voorbij dribbelt en doelpunt na doelpunt scoort wordt daar niet beter van, die is toe aan een stapje hoger. "Ze hebben een ontwikkelingsvoorsprong van jaren en denken en leren op een andere manier", merkt Smit. "Kinderen verliezen hun natuurlijke nieuwsgierigheid, gaan onderpresteren, vinden school niet meer leuk en vertonen afwijkend gedrag. Ze kunnen in een sociaal isolement raken."
De vraag van ouders om meer aandacht voor hoogbegaafdheid te hebben is de belangrijkste reden om een Leonardoschool in Nieuwleusen te beginnen. Dat de school met slechts vijftig leerlingen een wanhopige poging doet om het scholierenaantal op te krikken en zo de dreigende grens van minimaal 23 leerlingen te ontlopen, spreekt Wiersma tegen. "Uit cijfers blijkt dat wij qua leerlingenaantal stabiel blijven. Krimp is wel een punt van aandacht, daar moet je eerlijk in zijn, maar niet de hoofdreden. Het is een gemiste kans voor de maatschappij, die meer en meer behoefte heeft aan grote talenten, om de capaciteiten van deze hoogbegaafde leerlingen niet te benutten."

















U kon tot 20-01-2012 reageren op dit artikel.