First lady Zambia roert de trom

Auteur: door Jan Visser |   maandag 06 februari 2012 | 07:00 | Laatst bijgewerkt op: maandag 06 februari 2012 | 09:12

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
In Veessen liet de Zambiaanse presidentsvrouw Christina Kaseba Sata zich uitvoerig informeren over de werking van de Mölle van Bats aan de IJssel. De brede regio werd door de 'first lady' bezocht.foto Henri van der Beek

In Veessen liet de Zambiaanse presidentsvrouw Christina Kaseba Sata zich uitvoerig informeren over de werking van de Mölle van Bats aan de IJssel. De brede regio werd door de 'first lady' bezocht.foto Henri van der Beek

In Afrika is muziek heel belangrijk. Als je maar kunt zingen en dansen kun je alles overbrengen en is praten overbodig. Presidentsvrouw Christina Kaseba Sata van Zambia gaf zaterdagavond van deze Afrikaanse manier van communiceren een treffend staaltje ten beste met een trommelsolo.

In een soort gevangenishemd dirigeert Ronald Visser uit Epe het koor dat zich op het podium heeft verzameld en bestaat uit de koorleden van Hoge Nood(t), het publiek en Mudanthe die met elkaar een oerlied vertolken, met hun stem, de trom en dans.

"Erile," roept Ronald. "Maar niet schreeuwen, dat is slecht voor je keel." Een onbegrijpelijke tekst wordt door 225 stemmen gezongen en op de maat van een Afrikaanse oerdans meebewogen: 'Erile/Baboye lahaye/Bathologela Mozambique/Banyologela Zimbabwe/Maburu arobetse'.

Ook Christine Kaseba-Sata en haar gastvrouw uit Epe Cilia Smit zingen en dansen mee. De grote zaal van het Kulturhus lijkt vanavond veranderd in de Zambiaanse bush bush. "In Afrika is muziek zo belangrijk, als je maar kan zingen en dansen kun je alles overbrengen en is praten overbodig," vertelt Cilia, gehuld in een Afrikaanse chitengé (omslagdoek) net als de overige koorleden van Hoge Nood(t). 'The mother of the nation is coming to your house' werd haar vorige week vanuit de Zambiaanse ambassade medegedeeld. Een paar dagen daarna had ze 15 gasten uit Zambia aan tafel onder wie presidentsvrouw Christine Kaseba-Sata. Cilia: "Een lieve vrouw die steeds zichzelf blijft en lak heeft aan protocol." Ook de bezoekers in het Kulturhus lijken vanavond hun rang en stand te zijn vergeten en bewegen als één geheel op de maat van de meezwepende dans, dames met hun tasje over de schouder in stemmig grijs mantelpak naast kinderen in jeans en een beeldschone Afrikaanse danseres. Gehuld in een nieuw pak van Piet Zoomers dat hem eigenlijk iets te groot is, krijgt de jongste burgemeester van Zambia Nathan Bwalya C. (26) een djembé (Afrikaanse trommel) voorgezet, net als zijn buurvrouw Christine Kaseba-Sata. "Erile," roept Ronald zijn massale koor toe en op de maat van de djembé's wordt het lied opnieuw gezongen en gedanst en beëindigd met zingen dat op gillen lijkt, gevolgd door een onbedaarlijke lachbui van de hoge gasten voor wie het laatste optreden een 'complete verrassing' was. In de zaal zitten vier mannen op rij die voor het eerst van hun leven op een djembé trommelen nadat ze de grondbeginselen in een speciale workshop hebben geleerd.

Manager Frans Bernsen (57) uit Epe geniet met volle teugen van de sfeer en de verbondenheid van de benefietavond en denkt erover op een djembé-cursus te gaan. Aan het eind van de benefietavond wordt een cheque ter waarde van 5000 euro overhandigd aan mevrouw Christine Kaseba-Sata als bijdrage voor de gezondheidszorg in Zambia en vooral bestemd voor de opleidingen verpleegkunde en verloskunde.


U kon tot 07-03-2012 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

School

Dreigbrieven

Ouders van basisschool de Wereldweide in Wezep hebben intimiderende brieven ontvangen. Wanneer de dader - vermoedelijk ook een ouder - wordt getraceerd, moet die zijn kinderen van school halen. Kinderen mogen niet de dupe worden als hun ouders zich misdragen

Volg op Twitter