Frits Vaessen kuiert door het dorp Oldebroek. Hij wandelt langs een van de authentieke boerderijen van Oldebroek die hij omschrijft in zijn nieuwe boek.foto Sacha Wunderink
OLDEBROEK - 'Kuieren deur 't darp'. Dat kan uitstekend in Oldebroek, zegt Frits Vaessen, de schrijver en samensteller van het gelijknamige boek dat vandaag in de Museumboerderij wordt gepresenteerd.
De van oorsprong Oldebroeker deed dat vroeger geregeld met z'n ouders op de zondag. Ze wandelden op hun gemak van het huis naast hun bekende 'modehuis Vaessen' aan de Zuiderzeestraatweg richting het gebied Bovenheigraaf/Bovenpad.
Daar heb je nu nog een mooi stukje Oldebroek, zegt Frits Vaessen. Heel oorspronkelijk is het. Van dat oude Oldebroek is te veel verdwenen, meent de geboren en getogen Oldebroeker. Om te voorkomen dat oude bebouwing en de families die er ooit woonden definitief in de vergetelheid zouden raken, stelde hij het boek 'Kuieren deur 't darp' samen. Daarin staan tientallen foto's uit vervlogen tijden. Van kleine boerderijtjes en andere zo typisch Oldebroekse gebouwen die ooit het straatbeeld van het dorp sierden. Maar ook veel familiekiekjes, zoals man en vrouw in klederdracht voor de boerderij en spelende kinderen met poppenkarren. Of foto's van de vroegere slager en de bakkersjongen die met de hondenkar op pad ging om brood te verkopen. Vooral voor de oudere Oldebroeker zal het boek een feest der herkenning zijn.
"Het idee een boek over het oude Oldebroek te maken ontstond tijdens een reünie die ik organiseerde voor oud-klasgenoten", vertelt Frits Vaessen. "Een paar namen oude foto's mee. Ik vond het jammer dat die foto's soms ver buiten Oldebroek terecht waren gekomen."
Het was het begin van een lange zoektocht naar foto's én verhalen van het Oldebroek van weleer. Het bleek daarin een voordeel dat Vaessen een geboren en getogen Oldebroeker is. "Het spreken van het dialect en de kennis van het dorp, opent deuren." Oudere Oldebroekers gaven hele familie-albums mee. Anekdotes werden opgehaald. Vanwaar die graagte om Vaessen met z'n boek op weg te helpen? "Het is eigenlijk wat ik ook zelf heb; heimwee naar vroeger", verklaart de schrijver. "Iedereen vond het mooi dat het leven van vroeger werd vastgelegd."
Zo ook de Oudheidkundige vereniging De Broeklanden. Nog nooit was een zo compleet beeld van oude gebouwen en hun bewoners weergegeven. Vaessen was blij met die interesse. Het maakte publicatie van zijn verzamelwerk bereikbaar. Heeft Vaessen nu de smaak te pakken en volgt er nog een historisch getinte publicatie? 'Nee', zegt hij stellig. "Het was ontzettend leuk om te doen, maar ook intensief. Er is nu weer tijd voor kuieren in 't darp. Want", zegt Vaessen tot slot, "ik voel me nu nog meer Oldebroeker dan voorheen."
'Kuieren deur 't darp' wordt vandaag aan de honderdjarige Oldebroeker Jan-Willem van de Kamp aangeboden. Het boek is te verkrijgen in de Museumboerderij in Oldebroek en op de Schapenmarkt.


Sorteer reacties














U kon tot 07-10-2010 reageren op dit artikel.