Eén van de laatste stadsboerderijen van Elburg leidt een bekommerd bestaan. Het is wachten op een herbestemming. foto Tom van Dijke
ELBURG - In Elburg is iedereen het erover eens dat de stadsboerderij in de Noorderkerkstraat de Vesting ontsiert. De gemeente kan echter weinig doen. Buurvrouw Els Baauw ergert zich groen en geel aan het grijs uitgeslagen rijksmonument pal naast haar woning dat toebehoort aan de familie Van Driesten. "Heel erg jammer, want het is - van origine - een prachtig pand.
De gemeente deelt haar onvrede, maar kan weinig uitrichten om de situatie te veranderen. Henk van de Werfhorst: "Het pand is water-en winddicht en er is geen instortingsgevaar. Zolang de veiligheid niet in het geding is kunnen wij weinig doen. Het hangt allemaal af van de welwillendheid van de eigenaar. Een flinke verfbeurt zou al veel goeds doen."
Namens de familie Van Driesten fungeert Jaap als aanspreekpunt. De Elburger staat ook wel bekend als Japie van 't Huiken en bewoont een rommelige boerderij aan De Vrijheid. Volgens Van de Werfhorst valt er met hem moeilijk te praten, alleen al om het feit dat hij geen telefoon heeft. "Hij krijgt allerlei adviseurs over het erf, mensen met interesse in de stadsboerderij en zijn eigen boerderij. Maar hij lijkt bang om iets te verkopen. Soms heb ik wel met hem te doen. Er wordt van onze kant voldoende hulp geboden." Buurvrouw Baauw kaart de verloedering met enige regelmaat bij de gemeente aan. Ze werd geconfronteerd met etensresten en bijbehorende stank en insecten. Ze kan de passiviteit rond het gewraakte pand maar moeilijk plaatsen.
"Iedere bewoner van de Vesting probeert zijn woning zo mooi mogelijk te maken. Doe je iets dat niet mag, word je direct gecorrigeerd door de gemeente. En hier gebeurt helemaal niets." Het zou volgens de schooldirectrice mooi zijn als er een educatieve boerderij van gemaakt zou kunnen worden. "Het voorhuis - na renovatie - verhuren en in de stallen weer wat kleinvee dat in de zomer geweid zou kunnen worden in de weilanden rondom Elburg. Als het ware een museum dat laat zien hoe de stadsboerderijen vroeger functioneerden. Prachtig voor Elburg."
Van de Werfhorst geeft de moed niet op: "Het is een complexe situatie. Toch proberen we een opening te forceren en hoop ik dat het verhaal met een jaar een andere wending krijgt."
Pogingen om de visie van Jaap van Driesten te vernemen mislukten.


Sorteer reacties














U kon tot 08-04-2011 reageren op dit artikel.