Nostalgie van het platteland herleeft in Telgt

Auteur: door Lilian Ahlers |   zondag 23 augustus 2009 | 18:42 | Laatst bijgewerkt op: maandag 24 augustus 2009 | 08:46

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Kinderen vermaken zich met de dieren in Telgt.foto Lilian Ahlers

Kinderen vermaken zich met de dieren in Telgt.foto Lilian Ahlers

TELGT - Miss Oogstfeest wordt gekozen uit de mooiste koeien op leeftijd. Tractoren rijden er. Ambachtelijke waren worden aan de man gebracht en duizenden bezoekers doen mee aan allerlei activiteiten die vroeger zo gewoon waren. Het is allemaal nostalgie tijdens het feest in Telgt.

J.P van de Brake uit Nunspeet moedigt haar man aan die handmatig de oogst van het land haalt. ,,Nou, het is nog behoorlijk zwaar", merkt die op. Het is niet de eerste keer dat G. van de Brake de oogst zonder machinerie van het land haalt. ,,Maar dat is ruim dertig jaar geleden", zegt hij. ,,Toen wisten we niet beter."

De graanbalen worden ingebonden, dat was vooral vrouwenwerk. ,,Vroeger stonden we met een hele groep mensen de oogst handmatig op te halen, gezellig was het wel", weet Van de Brake. Hij wijst op de aren die nog op het land liggen. ,,En als kind moest je al die losse aren dan oprapen, dat was echt een kinderklusje."

Het is de eerste keer dat het stel het Oogstfeest bezoekt en het sentiment is al aanwezig. Ze genieten van de gemoedelijke sfeer op de landerijen in Telgt, die worden overgoten door heerlijke zonnestralen, zoals eigenlijk elk jaar tijdens het Oogstfeest.

Achterop het land is dit jaar een nieuw oude ambacht aan de gang, grasmaaien met de zeis en vingerbalk. En de talloze kinderen die er weer zijn kunnen dit jaar ook voor het eerst ponyrijden. Want bij kinderen is het oogstfeest heel populair. ,,Mijn kleinkinderen kunnen zich niet meer voorstellen dat alles vroeger met de hand ging", zegt J.P. van de Brake. ,,Die vragen zich af waar de combine is."

Maar niet alleen zijn de vroegere bezigheden vervangen door machines, soms is gewoon het materiaal vereenvoudigd en wordt het in lagelonenlanden in elkaar geknutseld. ,,Nee, dit is een heel andere mand dan die je bij de Gamma koopt", laat mandenmaker Aaltje Verhoef uit Telgt weten. Dit zijn nog echte wilgentenen, speciaal gekweekt voor het maken van manden." Verhoef laat verschillende takken zien. ,,Deze is geschild en deze is eerst gekookt, dan krijg je ze in andere kleuren." Het mandenmaken is echt een hobby, leven kun je er niet meer van. ,,Ik ben toch wel een paar uur bezig met zo'n mand, met een redelijk uurloon wordt de prijs dan wel heel hoog, dat wil niemand er voor geven." Verhoef staat er al vanaf 2001, toen het eerste Oogstfeest werd georganiseerd. ,,Toen stond ik hier met m'n zus, die verkocht pompoenen."

Inmiddels is het feest uitgebreid, maar blijft het toch nog steeds een typische Telgter aangelegenheid. ,,Iedereen uit de buurt staat hier", zegt ze. ,,De sfeer is gemoedelijk." Toch wordt de sfeer nog even grimmig als de paardenkar vast komt zitten in een modderpoel. Gelukkig schieten bezoekers onmiddellijk te hulp om de wagen eruit de duwen.


U kon tot 23-09-2009 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Specials Veluwe west

Zoek met Google op deze site