ERMELO - Zo'n twintig hectoliter bier vloeide zaterdag uit de tap bij Burg Bieren in Ermelo.
Liefhebbers van het goudgele vocht konden hun hart ophalen tijdens de dertiende jaarlijkse bierproeverij. Zoet, fris, fruitig of toch een tripple bier. Vijftien bierbrouwers uit het hele land brachten in Ermelo hun paradepaartje enthousiast aan de man bij de ruim vijftienhonderd bezoekers."Zojuist kwam er iemand die mij vroeg wat een lekker biertje is", vertelt Tineke van Wilgenburg. "Maar dat is iets heel persoonlijks." Ze runt het bedrijf aan de Putterweg samen met haar vader. "Zelf ben ik helemaal geen bierdrinker, maar zo langzamerhand heb ik mijn smaak ontwikkeld."
De Ermelose viel uiteindelijk voor een kriekje en een fruitbiertje. "Maar vandaag drink ik een Veluwse blonde, lekker fris", aldus de organisator van de proeverij.
Dertien jaar geleden begon Jan van Wilgenburg aan zijn droom om een echte bierbrouwerij te bouwen. Samen met zijn vrouw startte hij de winkel met zo'n vijfhonderd soorten bier. Van Wilgenburg bouwde oude koperen boilers om tot brouwketels en ontwikkelde zijn eigen bierrecept. Inmiddels heeft de bierbrouwer nieuwe roestvrijstalen ketels klaar waarmee hij de productie van zestig liter kan verhogen naar acht hectoliter.
"De ketels hebben acht jaar in onze tuin gestaan en nu komen ze eindelijk van pas", weet zijn dochter. "Hij bouwt alles zelf met zijn broer. Het is zijn levenswerk."
Toen vijf jaar geleden Jeannette van Wilgenburg, Jans vrouw, plotseling overleed, hoefde dochter Tineke niet lang na te denken en stond ze haar vader bij in de zaak. Ze leidt de winkel en regelt de administratie. "En ik nodig de brouwers uit voor deze feesten", aldus de Ermelose.
Terwijl het varken van 85 kilo langzaam gaar braadt aan het spit, zit een groep vakantiegangers aan het Adriaan rosé bier van Jopen. Deze ambachtelijke brouwer uit Haarlem had vorig jaar een primeur met het rosé bier en had nu vier soorten bier die niet alleen bij de vrouwen, maar ook bij de mannen goed aansloegen.
De vaten waren niet aan te slepen. "Het is een heerlijk goedje", roept een van de gasten, de heer Schipper uit Rotterdam. "Een aanrader!"
Hij heeft een festivalglas gekocht en kan dit bij de verschillende brouwers laten vullen.
"Het is niet zo'n zwaar biertje heeft de brouwer me vertelt. En je moet niet alles door elkaar drinken, maar bier drinken is goed voor hart en bloedvaten", voegt hij toe.
Op het plein achter de brouwerij gaat het er Bourgondisch aan toe. Gasten staan in de rij voor een broodje big en ook de paling trekt de aandacht van het publiek.
Vader en dochter van Wilgenburg promoten hun augustusbier met veel elan. "Dat is onze traditie", vertelt Tineke trots terwijl ze het speciale biertje van het fust tapt. "Heel anders dan een gewoon pilsje."
















U kon tot 03-09-2008 reageren op dit artikel.