ZUTPHEN - "We hebben 140 afdelingen en bij niet meer dan drie of vier is wat gedoe'', reageerde partijsecretaris Hans van Heijningen woensdag in deze krant op de problemen rond het Zutphense SP-raadslid Johan Luijendijk.
Luijendijk vindt de opmerking symptomatisch voor de wijze waarop het partijbestuur over de plaatselijke afdelingen denkt. "Ze hebben er gewoon lak aan."
Volgens Luijendijk staat de omgang van het partijbestuur met de eigen mensen ver af van de idealen die de SP nastreeft: "Als ik zoiets met een werkgever had gehad, zou de SP de eerste zijn om er actie voor te voeren." Het spreekt in zijn ogen boekdelen dat het partijbestuur er een advocaat naar heeft laten kijken of er een formele aansprakelijkheid van de partij bestaat voor de inkomstenderving van Luijendijk. ,,Terwijl ik dat zelfs nooit geclaimd heb.''
Het SP-raadslid kreeg woensdag de hele vaderlandse pers over zich heen, nadat die dag in deze krant openbaar was gemaakt dat hij zijn lidmaatschap had opgezegd, omdat het partijbestuur op geen enkele wijze wilde meewerken aan een tijdelijke onderbreking van de verplichte afdracht van de raadsvergoeding. Van Volkskrant, AD tot NRC trokken zij bij hem aan de bel. De Telegraaf besteedde er gisteren zelfs een officiële enquête van het Bureau Consumenten Onderzoek (BCA) aan. Maar liefst 45 procent van de geënquêteerden, die zich SP-stemmer noemt, onderschrijft de stelling dat de Socialistische Partij bezig is haar eigen graf te graven. Van alle deelnemers is zelfs 78 procent het hiermee eens.
De afdracht van een deel van het raadslid-honorarium verdient geen navolging vindt 68 procent van de ondervraagden. Zelfs van de SP-stemmers is 35 procent het daarmee eens. Als reden voor de afkeuring wordt genoemd dat men verwacht dat er dan minder goede mensen voor de zetels beschikbaar komen.
Gisteren had Luijendijk het idee dat de publiciteitsstorm wat was gaan liggen. Al de landelijke aandacht had hij overigens niet verwacht.
Het vervolg komt op 4 september als de Zutphense SP-leden beslissen of hij zijn zetel moet teruggeven. Via via heeft hij al vernomen dat er dan een afgevaardigde van het partijbestuur bij aanwezig zal zijn. Die zal erop hameren dat hij zijn zetel aan de SP teruggeeft. Voor hem telt echter alleen wat de Zutphense leden beslissen.


Sorteer reacties
















U kon tot 28-08-2007 reageren op dit artikel.