Willy Nieuwburg gek van paarden

Auteur: door Henk Brummelman |   donderdag 23 augustus 2007 | 09:06

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
EEFDE/ZUTPHEN - Deelnemers aan een koetsentocht moeten er iets voor over hebben.
Zeker als op een zondagochtend al voor zessen de wekker afloopt. Maar Willy Nieuwburg uit Eefde draait er haar hand niet voor om. Samen met haar vriendin Evelien Ketsz uit Dieren doet ze aan heel wat koetsentochten in den lande mee.

Een hobby die ze al zeker dertig jaar koestert.

Negentwintig jaar geleden stond ze met haar man aan de wieg van de Gorsselse koetsenvereniging Achter 't Peerd, die zondag alweer de 28ste Dorpentocht op het programma heeft staan. Zij zit ook in de organisatie van de Zutphense Fashion Ride.

Daar doen zaterdagavond 35 aanspanningen aan mee. Dat respectabele aantal heeft zeker met haar enthousiasme voor het aangespannen paard te maken. "Je leert tijdens die koetsentochten heel veel mensen kennen. En die willen jou dan ook graag weer helpen," is het geheim achter de grote deelname.

Evelien en zij vormen een opvallend duo. "Je ziet niet veel aanspanningen met alleen vrouwen op de bok."

Het tweetal rijdt de tochten mee in een authentieke, blank gelakte dos é dos. Dat is een licht vierwielig rijtuig, dat van oorspong eigendom was van de familie Staring op kasteel Wildenborch. Het is rond 1900 gebouwd. "Een fijne. lichte koets, die voor twee dames makkelijk hanteerbaar is."

Willy doelt daarmee op het gemak om het rijtuig op de aanhangwagen te zetten.

"Dat doen we gewoon met zijn tweeën. Daar hebben we geen mannen bij nodig."

Sinds een jaar of vijf is ze lid van de NVTG (Nederlandse Vereniging Traditioneel Gerij). Sinds die tijd doen ze aan allerlei landelijke ritten mee. Jury's beoordelen dan deelnemers op (passende) kleding, paard, tuig, koets, staat van onderhoud en algemene indruk. Tijdens de Kastelenrit in Vorden leverde dat twee weken terug nog een eerste prijs op. Daar moet je wel iets voor doen. "Poetsen, poetsen, poetsen", klinkt het lachend. Ze doelt daarbij op het Berliner zilver dat aan het rijtuig zit. Ook de gespen zijn van zilver. Het leren tuig en de koets moeten glimmen. Het paard moet schoon zijn. Zo heeft ze een heel lijstje dat afgewerkt moet worden. En met succes, want dit jaar hebben ze daar weinig aanmerkingen op gehad.

Alleen tijdens het landelijke kampioenschap afgelopen weekeinde in Hardenberg maakte de jury opmerkingen over de koperen wieldoppen aan het rijtuig. Die passen niet bij het zilver.

Voor dat kampioenschap waren ze uitgenodigd omdat ze aan drie landelijke ritten meededen. Haar gerij eindigde daar van de 30 deelnemers op de eervolle vierde plek. En dat terwijl haar paard Nora uitgerekend die dag helemaal niet zo lekker liep.

1Ze zoekt er geen excuses voor: ."Dat kan, dat heb je met beesten niet in de hand."



'Dos é dos'- eindigt bij nationaal kampioenschap in Hardenberg op vierde plek.

U kon tot 22-09-2007 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

Discussie

Derde hotel?

Ondernemer Mark Schiphorst wil een nieuw hotel bouwen bij het Bronsbergenmeer in Zutphen. De bestaande hotels, Eden en Inntel, zitten niet op de komst van een derde, luxe hotel in Zutphen te wachten. Zij zeggen het moeilijk te krijgen zodra rechtersopleiding SSR daadwerkelijk Zutphen verlaat. Is er plaats voor een derde, groot hotel in Zutphen?