Veel ervaring verlaat de raad

Auteur: door ADRI VAN DRIELEN |   donderdag 16 maart 2006 | 10:51 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 25 april 2008 | 12:07

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
16 MAART 2006 - ZWOLLE - De opvolgers staan te trappelen. Vanmiddag wordt de nieuwe gemeenteraad geïnstalleerd. In de raadzaal van het stadhuis werd gisteravond eerst afscheid genomen van twintig van de 39 raadsleden. Met de zeven raadsleden, die tussentijds afhaakten, is in en na één periode zo tweederde van de raad ververst. ‘Daarmee verlaat veel politieke ervaring de raad’, constateerde burgemeester Henk Jan Meijer.


Zestien van de twintig vertrekkende volksvertegenwoordigers deden dat - min of meer - uit vrije wil. Ze zagen af van een verkiesbare plek op de lijst van hun partij of waren in een eerder stadium al zover dat ze - al dan niet met een duwtje in de rug - aangaven niet verder te willen. Vier leden ‘sneuvelden’ op basis van de verkiezingsuitslag. CDA’er Richard Kroes maakt nog alle kans terug te keren. Voorwaarde is dan wel dat het CDA met een wethouder in het college terugkeert. GroenLinks/De Groenen verloor een zetel en dat maakte Cor Loos kansloos.

De ervaring van de VVD’ers Louis van Daalen en Remco Tiezema was beroerder. Neem Van Daalen, die de afgelopen vier jaar tot tevredenheid van alle partijen als plaatsvervangend voorzitter van de gemeenteraad en voorzitter van de raadscommissie Bestuur fungeerde. Met een derde plek op de VVD-lijst leek hij richting een nieuwe periode te koersen. De zetels die Gerrit van der Kooy en Hans Borrel op basis van voorkeurstemmen veroverden, plus het feit dat de liberalen op de stemcomputer de naam van de eerste vrouw op de lijst (Aly van der Vegte) opzochten, deden Van Daalen en Tiezema de das om.

De burgemeester constateerde dat ‘politiek een onzeker bedrijf is’ en ook dat het spijtig is dat twaalf raadsleden na één periode vertrekken. De raadsvoorzitter stelde vast dat ‘de combinatie van een carrière in opbouw, een gezin in opbouw en het raadslidmaatschap’ juist voor veel jonge raadsleden niet op te brengen blijkt.

Griffier Bart Schutte stelde eveneens vast dat het verloop groot is. ‘Twintig is heel veel en dat is jammer omdat veel raadsleden niet weten dat de tweede periode de leukste is.’ Als geschenk had de griffier voor alle vertrekkende raadsleden een exemplaar van het boek Havezate Werkeren, voorzien van een inlegvel met een gedicht. Na de persoonlijk getinte poëtische regels van Schutte volgden toespraakjes van de burgemeester, gevolgd door het aanbieden van bloemen en een envelop met inhoud.

Twee afscheid nemende raadsleden waren (deels) afwezig: Erik Lanning (PvdA), die als griffier van de gemeente Wierden gisteravond eenzelfde raadsvergadering in die gemeente meemaakte, en CDA’er Jan Telleman, die voor zijn werk in het buitenland vertoefde. De eersten die werden uitgeluid waren Werner Knol (PBZ) en Hans de Jong (ChristenUnie). Met Lanning traden zij tussentijds toe en nu op eigen verzoek terug. Daan Donker (CDA), Aalke Drijfholt (PvdA), Jolanda van Dijk (VVD), Hennie Kenkhuis (GroenLinks/De Groenen-GLDG), Richard Kroes (CDA), Cor Loos (GLDG), Lambert Sijens (GLDG) en Remco Tiezema (VVD) maakten een periode vol en ontvingen daarvoor tevens de raadspenning. Langer raadslid waren Roel de Vries (PvdA), Jan Hofstede (CDA), Fieke van ’t Riet (PvdA), Düzgün Yilderim (SP), Dick van der Vegt (Swollwacht), Alet Boukes (CDA) en Henny Willems (GLDG). De Vries en - als eerste Zwolse allochtone raadslid - Yildirim namen overigens al een keer eerder afscheid.



Applaus was er vooral voor Van Daalen. Meijer had het over ‘een vertrek met emoties’, noemde de VVD’er ‘gezaghebbend’ en zag hem als ‘slachtoffer van de stem van de kiezer’.

Van Daalen nam een belangrijke positie in de raad in, stelde de hij vast. ‘Het spijt me bijzonder dat je er de volgende periode niet meer bij bent.’

Na de pauze kregen alle scheidende raadsleden het woord, wat veel adviezen voor de opvolgers opleverde. Opvallend daarbij met name Van der Vegt met scherts, Van ’t Riet met een videofilmpje, De Jong met humor en Van Daalen met opnieuw emotie. ‘De teleurstelling was groot’, erkende hij.

De afgelopen dagen had hij gebruikt om te relativeren: ‘Maar balen doe ik nog wel.’ En met tot slot een kwinkslag richting collegeformateur: ‘Ik heb tijd, ben beschikbaar en jullie weten wat je aan me hebt.’
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
je bent top meneer Tiezema

groeten, Prospère, Sophie, Boas, Bob
Prospére, Sophie, Boas, Bob - 25-04-2008 | 12:07

U kon tot 25-05-2008 reageren op dit artikel.


Nu op de homepage

Klik hier voor meer....

de Stentor op sociale media

Koopavonden

Zou u vaker naar de Zwolse binnenstad gaan als de winkels op andere tijden open zijn?

Zwolle zou wat de gemeente betreft van het Zwolse winkelhart een bruisender plek moeten maken.