De markt en het ziekenhuis

Auteur: Alex Engbers |   vrijdag 10 februari 2012 | 08:00

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De ziekenhuiszorg in Nederland behoort tot de beste ter wereld. We kunnen veel, we hebben uitstekend opgeleide artsen en verpleegkundigen, er is een goede geografische spreiding en bovenal is ze voor iedereen toegankelijk.
Toch voelt de regering de noodzaak voor een structurele verandering. En dat is ingegeven door het prijskaartje van de zorg. Met name door de vergrijzing lopen de kosten al jarenlang sterk op. Dat is de reden waarom minister Schippers van Volksgezondheid de ziekenhuisdeur wil openzetten voor private investeerders. Ziekenhuizen mogen voortaan winst gaan uitkeren, zo stelt ze in een wetsvoorstel. Het is een volgende stap in de liberalisering van de ziekenhuiszorg. Ziekenhuizen moeten sinds 2006 steeds meer hun eigen geld verdienen. De verandering hoeft niet op voorhand een verslechtering te zijn. Markttuchtiging zal links en rechts tot innovaties leiden, waar ook patiënten hun voordeel mee kunnen doen. Maar geloof in de kracht van enige markttuchtiging is natuurlijk niet hetzelfde als het onwrikbare bewijs dat dit in alle gevallen tot verbetering in Nederland leidt. Daarmee wordt niet alleen de kunde van de huidige ziekenhuisdirecties onderschat, het is bovenal een overschatting van de mogelijkheid van marktwerking voor een ziekenhuis. Moet je een ziekenhuis niet veel meer zien als een veredeld nutsbedrijf? Het ongeremde geloof in de altijd heilzame werking van de markt, lijkt al enige tijd over zijn hoogtepunt heen. Toch wil de minister deze weg nog bewandelen. Want nu kunnen de ziekenhuizen niet hard genoeg vernieuwen, zo stelt zij.

Ik probeer me voor te stellen hoe straks én de ziekenhuizen nog beter functioneren dan ze nu al doen én wij met elkaar minder kwijt zijn aan de ziekenhuiszorg én dat private investeerders een tevredenstellende winst krijgen uitgekeerd. Als dat straks allemaal waar blijkt te zijn, dan verdient deze minister een lintje.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Kies je ervoor om de 'winst' aan private investeerders te geven of willen we dit gebruiken om de kwaliteit van zorg te verbeteren?
Monique Verkerk - 12-02-2012 | 19:08
Er wordt ontzettend veel geld verkwist in de gezondheidszorg. De patiënt krijgt geen zicht op de gemaakte/gedeclareerde ziekekosten. Voor mijn werk had ik een gehoorapparaat nodig. Dat werd keurig vergoed door de werkgever. Ik schoot het bedrag voor en kreeg het later weer op mijn rekening. Wat schetst mijn verbazing? Diezelfde nota is ook geclaimd bij mijn ziektekostenverzekeraar. Ik zou een eigen risico moeten betalen. En vervolgens natuurlijk geen dank je wel. Het jaar daarvoor was één behandeling in het ziekenhuis gedeclareerd als twee behandelingen. Mijn ziektekostenverzekeraar ingelicht en vervolgens nooit meer wat gehoord. Zorg er dus gewoon voor dat de patiënt alle nota's ziet; dat scheelde bij mij de afgelopen jaren al ruim 6000 euro.
jans - 12-02-2012 | 18:32
De volgende te verwachten stap zal wel de officiële toestemming zijn voor een vrije organenhandel.

Om de mensen nog een oor aan te naaien, bij de neus te nemen, de ogen uit te steken.

Of om ze een -extra- hart onder de riem aan te brengen, een poot uit te draaien, een knietje uit te delen of opnieuw op de tenen te gaan staan.

Ik krijg het er nu al van op de heupen en ik heb nog genoeg op mijn lever maar ik zal hier verder niet de azijnzeiker uithangen.
Darmstra - 11-02-2012 | 19:32
Een manier van investeren en verdienen wordt nu door de banken gedaan door leningen voor bouw etcetera. Hiervoor betalen de zieken huizen een behoorlijke rente (rond 7%) door allerlei risico opslag. De ziekenhuizen hebben weinig keuze in financiers want er zijn maar een paar die dit aan durven (kunnen) dus is de betaalde rente eigenlijk aan de hoge kant zeker gezien de huidige marktrente. Wanneer er andere financiers (pensioenfondsen bijvoorbeeld) op de markt komen kan dit tot lagere rente tarieven leiden en dus lagere lasten voor de zorg.
Dit is echter heel wat anders dan investeren en meebeslissen.
nikneem - 11-02-2012 | 10:53
In alle sectoren is al gebleken dat de marktwerking alleen maar zorgt dat alles duurder wordt, de service en kwaliteit minder en de kennis verdwijnt. Dus waarom zou je als ziekenhuis nog medisch onderzoek doen als dat alleen maar geld kost? Ow sponsors zoeken, die net zorgvuldig de nek omgedraaid worden omdat huismerken (gekopieerde kennis) goedkoper zijn. Dus daar is geen geld voor onderzoek.
Nederland kennisland? een lachertje vooral met dit kabinet!
Soraya - 11-02-2012 | 07:55

U kon tot 10-03-2012 reageren op dit artikel.

Discussie

Lente-akkoord

Vergoeding woonwerkverkeer wordt belast. Jammer, maar iedereen moet nu eenmaal zijn steentje bijdragen.