Bulgaarse kunst op de Veluwe

  dinsdag 14 juli 2009 | 09:32 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 28 oktober 2009 | 13:25

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
'Vrijheid' van de Bulgaarse kunstenaar Kroum Damianov. foto Tom van Dijke

'Vrijheid' van de Bulgaarse kunstenaar Kroum Damianov. foto Tom van Dijke

Een overzicht van de lommerrijke beeldentuin in Heerde. foto Tom van Dijke

Een overzicht van de lommerrijke beeldentuin in Heerde. foto Tom van Dijke

1/2
start playing the slideshow

2. KUNST VAN VER - Vol enthousiasme begonnen Tjapko en Marjolijn Jager zes jaar geleden even buiten Heerde hun galerie/beeldentuin De Queeste. Op dit landgoed, dat grenst aan het Zwolse Bos en ligt aan routes voor wandelaars, fietsers en ruiters, laten ze werk van gerenommeerde Bulgaarse kunstenaars zien.



Achter het hek schuilt een onverwacht mooi en uitgestrekt landgoed. Over bruggetjes passeer je stromend water. Verspreid over het veld, in het beukenlaantje en verscholen in het groen staan zo'n vijftig Bulgaarse beelden. Alleen Bulgaarse. Dat heeft te maken met de liefde van de eigenaren voor dit voormalige Oostblokland, waar het echtpaar twintig jaar geleden door werd gegrepen.
,,Wij hebben over de hele wereld gezworven. Afrika, Azië, Rusland,'' vertelt Tjapko Jager. ,,Twintig jaar geleden kwamen we voor het eerst in Bulgarije. Daar liepen de projecten voor mijn bodemonderzoek het beste, daar had ik de beste netwerken. Iedereen heeft wel een bepaalde plek, waar iets met hem gebeurt. Dat gebeurde met mij daar.''


Hun hart ligt daar en met alle liefde die ze voor het land hebben, willen ze de Bulgaarse kunst hier promoten. Vijftien jaar geleden kwamen ze in contact met kunstenaar Svetlin Roussev, de centrale figuur in de Bulgaarse kunstwereld. Hij is leermeester van de huidige generatie kunstenaars.


Toen ze in 2000 hun huis in Heerde betrokken, wilden ze er iets moois mee doen. Een beeldentuin lag voor de hand en de link met bevriende kunstenaars uit het Oostblokland was snel gelegd. Ze halen sindsdien sculpturen van diverse kunstenaars, uit Sofia en Varna, om die op hun riante landgoed te exposeren. ,,Want het boeit en raakt. Bulgaarse kunst heeft kracht en expressie,'' vinden ze.


Hun inspanningen voor het land worden zeer gewaardeerd: Tjapko Jager kreeg in juni de hoogste buitenlandse onderscheiding van het Bulgaarse ministerie van buitenlandse zaken, voor zijn inzet voor de betrekkingen tussen Nederland en Bulgarije, op het gebied van kunst en cultuur.


De beelden die verspreid over landgoed De Queeste staan, zijn gemaakt van verschillende materialen: hout, graniet, marmer, ijzer, brons. De meeste sculpturen zijn figuratief; het is vooral de oudere garde van Bulgaarse kunstenaars die hier exposeert, maar ook de jonge kunstenaar krijgt een plaats in de galerie en beeldentuin. Voor Bulgarije zijn het allemaal grote namen, onder wie maestro Svetlin Roussev. Toevallige bezoekers zijn verrast over wat ze hier aantreffen. Maar gerichte bezoekers krijgt De Queeste minder. Want, zo hebben Tjapko en Marjolijn Jager tot hun verbazing geconstateerd, Bulgarije lijkt bij veel mensen een negatieve klank te hebben, mogelijk door berichtgeving in de media over fraude en maffia.


Zelf hebben Tjapko en Marjolijn louter positieve ervaringen in Bulgarije. En voor bezoekers die hen weten te vinden is weinig nodig om ze te overtuigen. Een rondleiding over het landgoed en in de galerie volstaat en via via komen andere bezoekers naar De Queeste.


Tjapko en Marjolijn Jager blijven doorgaan met hun zoektocht ('queeste') naar eeuwige schoonheid en ontdekken steeds meer kunstwerken. Ze komen steeds weer bij andere kunstenaars uit. ,,Er is nog zoveel inspirerende kunst en er is nog zoveel te doen,'' zegt Marjolijn. Elke expositie vormt een verslag van hun queeste. ,,Totdat we bij de heilige graal uitkomen,'' aldus Tjapko Jager.


WIE&WAT&WAAR:


Galerie en Beeldentuin De Queeste.
Adres: Koerbergseweg 6 8181 LL Heerde 0578-611299
Open: zondag van 14.00-17.00 uur en op afspraak.
www.galeriedequeeste.nl

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Ja prachtige kunst,mis de muziek die ik erbij gehoord heb toen ik in de galerie stond, maar eerlijk gezegd mail ik daar niet voor.
Ik zoek contact met Marjolein ivm de honden, telefonisch wil het niet lukken, zou mijn mail adres aan haar doorgegeven kunnen worden? zodat we een extra contacmogelijkheid hebben.

genietjedag!
alette van houten
alette van houten van Houten - 28-10-2009 | 13:25

U kon tot 27-11-2009 reageren op dit artikel.

StentorTV

Zomerbijlage

google