Het Montmartre van Deventer

  woensdag 29 juli 2009 | 14:32 | Laatst bijgewerkt op: maandag 03 augustus 2009 | 13:29

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Een blik in de Walstraat in Deventer, met links de galerie ZinInKunst. foto Ab Hakeboom

Een blik in de Walstraat in Deventer, met links de galerie ZinInKunst. foto Ab Hakeboom

Werk van de Deventer kunstenaar Mahof. foto Ab Hakeboom

Werk van de Deventer kunstenaar Mahof. foto Ab Hakeboom

1/2
start playing the slideshow

4. WALSTRAAT DEVENTER - De Walstraat in Deventer is de laatste jaren uitgegroeid tot een kunststraat, die uniek is voor de wijde omgeving. Nergens tref je een sfeervolle, middeleeuwse straat waar zoveel galerieën zitten, afgewisseld met aparte winkels.

'Het Montmartre van Deventer' wordt het hier wel genoemd. 'Een dorp middenin de stad,' klinkt het ook vaak. ,,Het is een feest om hier een winkel te hebben,'' zegt een van de galeriehouders.

Steeds meer mensen weten het straatje te vinden. Zeker sinds de komst van de parkeergarage van De Boreel, die mensen via de Walstraat naar het centrum leidt.

't Atelier zit al 27 jaar in de Walstraat. Ellen Borgonjen was destijds bij de oprichting. ,,We zaten met vijf dames drie dagen op een kunstmarkt in Raalte. Dat was heel gezellig. We vonden het jammer dat het afgelopen was. Toen vroeg iemand aan mij of ik niet een pandje kon vinden, waar we samen verder in konden. Ik vroeg Jan Strik van de antiekwinkel en hij zei dat er een paar maanden later iets vrij kwam. Daar zitten we nog steeds.''


Etsen, sieraden, keramiek, vilten hoeden, bronzen beelden, lappendekens - van alles is er te koop in het winkeltje beneden en alles maken de vijf dames zelf. Afwisselend zitten ze ook in de winkel. Boven worden wisselende exposities georganiseerd van andere kunstenaars.


Tegenover 't Atelier staan de knalroze stoeltjes van ZinInKunst buiten op straat. Eigenares Marieke Pfeiffer krijgt bijna dagelijks de ondernemers uit de straat op haar kleine terras. Die komen 's ochtends graag met een kopje koffie en een praatje bij de buurvrouw op gang. Marieke Pfeiffer zit er nu twee jaar en heeft een galerie/kunstuitleen/cadeauwinkel . ,,Ik zag er tegenop iets in mijn eentje te doen, maar de mensen in de straat zijn gewoon mijn collega's,'' vertelt ze. Ze wisselen dingen uit, helpen elkaar. Van concurrentie is geen sprake, omdat iedereen iets anders doet, maakt of verkoopt.



Marieke Pfeiffer verkoopt graag werk waar mensen vrolijk van worden. ,,Dat vinden veel mensen mooi. Ik mik op een breed publiek; ik moet er van leven.'' Ze verkoopt werk van ruim vijftig kunstenaars. Daaronder Karel Appel en Corneille, maar ook jonge, onbekendere namen. Gevolg is dat ze ook doeken in uiteenlopende prijsklassen verkoopt: van 100 tot 15.000 euro. Maar voor minder kun je ook al terecht.


Elke tien weken heeft ze een nieuwe expositie van (meestal) levende kunstenaars. In de zomer exposeert buurman Mahof bij haar. Hij heeft een galerie/atelier naast ZinInKunst en maakt spirituele schilderijen met diepe, intense kleuren en veel symboliek. Veel cirkels en geometrische vormen, met veel bladgoud. De verf maakt hij van onder meer edelstenen. Hij is autodidact en ontdekte opeens dat hij kon schilderen én dat veel mensen mooi vinden wat hij maakt. Hij zit zo'n half jaar in de Walstraat en heeft atelier en galerie in een.


Zijn galerie staat in verbinding met Galerie HK, van Hans Kerk. ,,Maar wij zijn meer atelier dan galerie,'' vertelt zijn vrouw Christien Vreeman. Hier worden veel cursussen in tekenen en schilderen gegeven en kan men terecht voor schildersbenodigdheden. Als de galerie open is, werken Hans Kerk en Christien Vreeman zelf aan hun doeken. ,,Als we er zijn, zijn we open,'' zegt Vreeman. De Walstraat ziet zij als één groot collectief. Iedereen werkt met iedereen samen.'


Acht galerieën



't Atelier Walstraat 63, Deventer www.galerie63.nl
Galerie ZininKunst Walstraat 40, Deventer www.zininkunst.nl
Gallery Mahof Walstraat 56, Deventer www.mahof.nl
Galerie HK Walstraat 58, Deventer www.galerie-hk.nl
Bij Floors de Berg op Walstraat 8, Deventer www.galeriebijfloorsdebergop.nl
Galerie de Heeren van Voorburg Walstraat 34, Deventer www.heerenvanvoorburg.nl
Kunst en Design Bijker-de Fretes Walstraat 39, Deventer Tel. 0570-614107
De Strik. Walstraat 25, Deventer Tel. 0570-618871


U kon tot 02-09-2009 reageren op dit artikel.

StentorTV

Zomerbijlage

google