LOS ANGELES - Lance Armstrong gaat vrijuit in een groot federaal dopingonderzoek.
Vrijdag lieten de aanklagers in Los Angeles weten dat de zaak per direct wordt gesloten. Daarmee komt een einde aan een omvangrijk onderzoek, dat bijna twee jaar in beslag nam. Het lukte niet afdoende bewijs te verzamelen dat moest aantonen dat de zevenvoudig Tourwinnaar en diens voormalige ploeggenoten bij US Postal participeerden in een dopingprogramma.
De autoriteiten pakten groot uit om de succesrijke Amerikaan veroordeeld te krijgen. Daartoe zagen ze de mogelijkheid, omdat US Postal een staatsbedrijf was. Als de wielerploeg, waarmee Armstrong zijn grootste successen vierde, overheidsgeld had gebruikt om verboden middelen aan te schaffen, was die schuldig aan een federaal misdrijf. En, als dit het geval was, wilden ze te weten komen in hoeverre de kopman zijn collega’s aanspoorde zich de doping toe te dienen.
Om het bewijs rond te krijgen werden diverse oud-collega’s onder ede verhoord. De belangrijkste en meest zware beschuldiging kwam uit de mond van Tyler Hamilton, die in het programma ‘60 Minutes’ verklaarde te hebben gezien hoe Armstrong zich tijdens de Tour van 1999 en tijdens de voorbereiding op de Rondes van 2000 en 2001 EPO toediende. Tijdens de uitzending werd eveneens melding gemaakt van een biecht van zijn vertrouweling George Hincapie. Die zou tegenover de aanklagers uit de doeken hebben gedaan, dat hij en Armstrong elkaar van stimulerende middelen voorzagen en er met elkaar over van gedachte wisselden.
Hincapie, nog steeds actief in het peloton, meldde direct dat de berichtgeving op niets gebaseerd was. Met steun van een uitgelezen juridisch team pareerde Armstrong alle aantijgingen, vasthoudend aan zijn onschuld; met succes, zo blijkt. Zijn advocaat Mark Fabiani, die namens Armstrong reageerde op het besluit, toonde zich opgelucht: ‘Dit is geweldig nieuws. Armstrong is verheugd, dat de hoofdaanklager de juiste beslissing heeft genomen, en hij is meer dan ooit erop gebrand zijn tijd en energie te stoppen in Livestrong (zijn organisatie die zich inzet voor de bestrijding van kanker, red.) en de zaken die zijn carrière hebben bepaald.”
















U kon tot 05-03-2012 reageren op dit artikel.