Zwarte lijst voor wie zich misdraagt in de horeca wordt alsnog ingevoerd
Ondernemers in de binnenstad van Amersfoort en in zes andere gemeenten gaan overlastgevers bijhouden op een zwarte lijst. Wie een wapen bij zich draagt, iemand mishandelt of bijvoorbeeld drugs bij zich heeft, komt op de lijst en wordt collectief geweigerd aan de deur.
Het middel werd jarengeleden al ingezet, maar is vanwege het onvoldoende waarborgen van de privacygegevens in 2018 afgeschaft. Nu er een nieuwe database komt en de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) groen licht heeft gegeven, krijgen horecaondernemers binnenkort een nieuwe stok ‘om mee te slaan’. Naast Amersfoort willen Haarlem, Roosendaal, Zwolle, Enschede, Almelo en Emmen deze zwarte lijst gaan gebruiken.
Staat een raddraaier op de zwarte lijst, dan kan hij/zij tot maximaal 24 maanden geweigerd worden bij alle aangesloten ondernemingen. Hiervoor moet je wel een zwaar vergrijp hebben gepleegd, blijkt uit het modelprotocol Collectieve Horecaontzegging. Het gaat om zware mishandeling of gebruik van een vuurwapen.
Straffen tot tot jaar horecaontzegging
Maar ook het in het bezit hebben van meer dan 5 gram drugs of betalen met vals geld wordt bestraft. Hiervoor staat een ontzegging van 3 maanden. Is iemand betrokken bij een vechtpartij, aanranding, poging tot diefstal of betrapt op het dragen van een wapen, dan kan een ontzegging volgen van 6 tot 12 maanden.
We zijn hier al tijden mee bezig en hebben drie jaar geleden van de Autoriteit Persoonsgegevens te horen gekregen dat deze zwarte lijst mag
Koninklijke Horeca Nederland (KHN) heeft op vrijwillige basis de voorwaarde voor de zwarte lijst ontwikkeld. ,,Dat het nu zo in het nieuws is, verbaast ons eerlijk gezegd. We zijn hier al tijden mee bezig en hebben drie jaar geleden van de Autoriteit Persoonsgegevens te horen gekregen dat deze zwarte lijst volgens de wet mag.”
Speciale database in ontwikkeling
Sindsdien hebben zeven gemeenten zich gemeld. Amersfoort, Haarlem, Roosendaal, Zwolle, Enschede, Almelo en Emmen hebben oren naar het middel tegen raddraaiers. Zij moeten echter engelengeduld hebben, laat KHN weten. ,,We zijn nog in ontwikkeling. Er moet een speciale database komen en die is nu nog niet werkend. Zolang die er niet is, kan er niet gestart worden.”
Juist die database is cruciaal voor een goedwerkend systeem. Hierin worden de persoonsgegevens opgeslagen, waardoor aangesloten horecaondernemers kunnen zien wie een ontzegging heeft ontvangen. Zo worden persoonsgegevens opgeslagen, maar óók een foto. Toekomstige raddraaiers krijgen altijd inzage in hoe en waarom hij of zij is geregistreerd.
‘Net zoals vroeger, maar dan anders’
,,Precies zoals vroeger’’, juicht John Janssen toe. Hij is eigenaar van Bubbels, een populaire uitgaansgelegenheid in het centrum van Amersfoort. ,,Toen hingen we, op initiatief van Derk Koetje, een oud-smeris, foto’s van raddraaiers op in onze tenten. Dan wisten we van elkaar wie hier niet kwam om een feestje te vieren.”
Je moet alle middelen aangrijpen om ervoor te zorgen dat je uitgaat op een plezierige manier. Wil of doe je dat niet, dan hoor je er ook niet thuis
Vanwege de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) mocht dat niet meer. Ook de applicatie op de mobiele telefoons die ondernemers gebruikten, werd afgeschaft. Daarom ziet Janssen liever vandaag dan morgen dat de database in werking gaat. ,,Ja, natuurlijk. Je moet alle middelen aangrijpen om ervoor te zorgen dat je op een plezierige manier uitgaat. Wil of doe je dat niet, dan hoor je er ook niet thuis. Met zo’n zwarte lijst maak je heel inzichtelijk wie zich misdragen heeft en wie je dus moet weren uit je zaak.”
Meerdere vergunningen afgegeven
In Amersfoort heeft de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) op 20 december 2022 een bulkvergunning verleend aan 13 horecaondernemers voor het toepassen van een collectieve horecaontzegging. In Almelo gebeurde dit al op 6 oktober bij 17 ondernemingen en in Zwolle kregen 29 ondernemingen op 21 april toestemming.
Koninklijke Horeca Nederland (nog) kon nog niet zeggen wanneer het systeem wél volledig werkt: ,,We zijn ermee bezig. Het liefst hebben we het natuurlijk zo snel mogelijk beschikbaar.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Eerste bewoners trekken in nieuwe wijk Het Spaanse Leger: ‘Nijkerk heeft veel te bieden’
Nijkerk had in eerste instantie niet hun voorkeur. Maar toen er onverwacht een plek vrijkwam in Het Spaanse Leger hapten ze ongezien toe. Inmiddels hebben Daniëlle Blankestijn en Iris Meppelink zich als ware pioniers genesteld in de nieuwbouwwijk. ,,Je bent zó in het centrum.”Nijkerk -
Onrust in binnenstad Amersfoort kent nieuw dieptepunt: scheldpartijen en geweld richting politie
De politie uitschelden en vechten met ze, plassen tegen gevels en veel aanhoudingen. Het was afgelopen weekend opnieuw onrustig in de binnenstad van Amersfoort, waarbij agenten de straten ‘leegveegden’. De horecacoördinator van de politie baalt en lucht -vlak voor een nieuw stapweekend- zijn hart. -
PREMIUM
Hoge WOZ-waarde? Die kun je in sommige gevallen ook slim benutten
De nieuwe WOZ-waarde ligt weer in de bus bij Nederlandse huiseigenaren. Deze door de gemeente bepaalde woningwaarde wordt gebruikt in de berekeningen voor diverse belastingen. Vind je de WOZ-waarde te hoog, dan kun je bezwaar maken. Maar je kunt hem ook slim benutten. -
PREMIUMvoorpublicatie
Hoe Duitse inval in een klooster duister keerpunt was voor verzetsheldin Miep Oranje
Het verraad door Miep Oranje is een van de mysteries uit de Tweede Wereldoorlog. Journalist en historicus Richard Hoving schreef een boek over zijn onderzoek naar de ‘koerierster des doods’. De voormalige verzetshulp heeft na haar arrestatie door de Duitsers tientallen verzetsstrijders verraden. Lees hieronder een voorpublicatie.Lage Vuursche -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties.
-
PREMIUM
‘Leukemie is vaak domme pech, zelfs mensen die supergezond leven kunnen het krijgen’
De termen leukemie, bloedkanker en beenmergkanker worden vaak over één kam geschoren. Maar het gaat hier dus niet over één en dezelfde vorm van kanker. Sébastien Anguille, hoogleraar hematologie aan de Universiteit Antwerpen (UA) en hoofd hematologie van het UZ Antwerpen (UZA), geeft duiding. Hoe kan je herkennen of je leukemie hebt? En wat zijn de overlevingskansen? -
-
-
PREMIUM
Parfumerie in Amersfoort opnieuw doelwit van nachtelijke inbrekers: ‘Moest alwéér mijn bed uit’
Alwéér m’n bed uit, dacht een medewerkster van parfumerie Douglas in winkelcentrum Emiclaer in de nacht van maandag op dinsdag geïrriteerd. Ruim drie maanden na een nachtelijke inbraak in de zaak ging het alarm opnieuw af en snelde ze midden in de nacht naar de winkel in Amersfoort.Amersfoort -
PREMIUM
Na wildplassers en poepers, nu geweldsexplosie in de binnenstad: ‘Dit hebben we in jaren niet meegemaakt’
‘Ha, klootzak. Wat moet je nou, donderstraal op met je apenpakje’. Je moet als agent een olifantenhuid hebben om figuurlijk - en soms ook letterlijk - klappen op te vangen. Na het wildplassen, kotsen en vandalisme, is het vizier van sommige ‘feestgangers’ in Amersfoort nu gericht op de politie. Die trekt een grens. ,,Als het moet, vegen we het plein wéér leeg en passen we geweld toe.”