Bajes Arnhem in de fout: gevangenen mochten niet ongevraagd ‘proefkonijn’ voor sinaasappelgeur zijn
ARNHEM - De gevangenis in Arnhem had gedetineerden niet zonder medeweten mogen blootstellen aan een sinaasappelgeur. Het experiment in de zogeheten Blue Band bajes druiste in tegen het internationaal recht dat niemand zonder toestemming onderworpen mag worden aan medische of wetenschappelijke experimenten.
Met de uitspraak van de Raad voor Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ) heeft de gedetineerde van de zogeheten Blue Band-bajes in hoger beroep gelijk gekregen.
Hij had geprotesteerd tegen de blootstelling van sinaasappelgeur in twee afdelingen van de Penitentiaire Inrichting (PI) Arnhem.
Effect van de geur
Het is natuurlijk heel raar dat gedetineerden zonder dat ze dat weten worden bloot gesteld aan een chemisch geurtje.
De sinaasappelgeur zou een positieve uitwerking hebben op de gemoedstoestand van mensen. Daarom gaf de directeur van de PI Arnhem toestemming aan een student van de Radboud Univeristeit in Nijmegen om onderzoek te doen naar het effect van de geur op het gedrag van gedetineerden.
De directeur had wel het personeel en de gedetineerdencommissie (Gedeco) op de hoogte gesteld, maar niet de gedetineerden van de twee afdelingen. Zij wisten niet beter dan dat ze meededen aan een onderzoek naar de gemoedstoestand, maar niet over de geur. Gedurende een week werd de lichte geur via ventilatiekanalen de afdelingen op geblazen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Met video
Twee mannen aangehouden voor mishandeling van stewards bij Vitesse-Heerenveen
ARNHEM - De politie heeft na de wedstrijd Vitesse-Heerenveen in GelreDome in Arnhem twee mannen aangehouden die verdacht worden van het mishandelen van stewards. Of de mannen ook te maken hebben met de afgestoken rookbommen in het stadion, wordt nog onderzocht. -
PREMIUM
Gradus maakte dodelijke val na leven vol tragiek: ‘Hij is nu bij z’n vrouw, moeder en kindjes’
Gradus Stoks (58) probeerde na anderhalf jaar verdriet zijn leven weer op de pakken. Tijdens een proefdag viel hij bij textielfabriek Vlisco in Helmond van vier meter hoogte naar beneden en overleed. -
17
Dermatoloog Soe Janssens: ‘Zonnebrandcrème kan echt ónmogelijk je huidcellen aantasten’
Na een waarschuwing van de Consumentenbond over een drietal zonnebrandcrèmes is er ophef ontstaan over het krijgen van huidkanker door deze crèmes. Dermatoloog Soe Janssens van het Antoni van Leeuwenhoek schept duidelijkheid over de huidziekte en beantwoordt vijf vragen. -
Bajesklanten onderworpen aan experiment met sinaasappelgeur
Om het gemoed van gevangenen rustig te krijgen is meer nodig dan het verspreiden van sinaasappelgeurtje in de bajes. Dat blijkt uit een experiment in de Penitentiaire Inrichting Arnhem. De proef leverde wel een klacht op van een gedetineerde. Hij vond dat hij was behandeld als een laboratoriumrat in een kooi. -
‘Vroeger was het regelmatig: je hebt een huurachterstand, je wordt op straat gezet’
Iemand moet het doen, maar waarom gaan mensen voor het vak van ‘putjesschepper’, deurwaarder of overledenenverzorger? Nederlanders met zo’n baan vertellen over hun werk, waarom ze ervoor kozen en wat het zo interessant maakt. Vandaag: deurwaarder Mark Hafkamp (55).
-
Energierekening
Jan (68): 'Energierekening omlaag brengen om rond te komen tijdens mijn pensioen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Jan Zonneveld (68) uit Rotterdam. -
PREMIUM1
Dakdekker verdacht van oplichten ouderen: hij vroeg vooraf geld en kwam niet terug
Telkens ging een Arnhemse dakdekker op dezelfde manier te werk: hij belde bij een oudere bewoner aan en vertelde dat er schade was aan het dak. Die kon hij makkelijk repareren, als ze maar van tevoren betaalden. Na betaling vertrok hij, om niet meer terug te komen. -
OMLEIDINGEN
Knooppunt Velperbroek heel weekend op slot voor nieuw ‘stinkasfalt’ uit Nijmegen
ARNHEM/ VELP - Rijkswaterstaat waarschuwt er al weken voor, maar vanaf vrijdagavond is knooppunt Velperbroek in Arnhem voor alle verkeer afgesloten voor wegwerkzaamheden. Rijkswaterstaat brengt nieuw speciaal asfalt aan van APN in Nijmegen. Daarover is ophef over mogelijke stankoverlast bij de productie.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer