Michel wacht in VS op naderende superstorm: 'Alles in winkels is nu op'
VideoMeer dan anderhalf miljoen mensen aan de Amerikaanse oostkust hebben opdracht gekregen te vertrekken wegens de komst van orkaan Florence. De superstorm is de zwaarste die het gebied in drie decennia bedreigt. Michel van de Leur woont aan de rand van het evacuatiegebied en bereidt zich voor op de storm. ,,Veel mensen rennen de supermarkten in om water en brood te kopen. Alles is nu op", zegt de 33-jarige Nederlander.
Momenteel is Florence een orkaan van de vierde categorie met windsnelheden tot 210 kilometer per uur. Volgens het nationaal orkanencentrum in Miami komt de storm vermoedelijk vrijdag aan land in het grensgebied tussen de staten North en South Carolina. In die laatste staat hebben een miljoen mensen het dringende advies gekregen vanaf vanmiddag te vertrekken. In beide staten geldt de noodtoestand.
Dat geldt ook voor de staten Virginia, Maryland en hoofdstad Washington D.C. Mensen in gebieden die makkelijk overstromen moeten weg. Zo hebben 245.000 mensen in Virginia het dringende advies gekregen Florence niet af te wachten. Aan de kust kan het water meer dan 3,5 meter opgestuwd worden door de wind. En overvloedige regenval van 50 tot 75 centimeter kan in het binnenland voor overstromingen zorgen. Daardoor houdt men ook ernstig rekening met grootschalige stroomuitval.
'Nog nooit meegemaakt'
We zijn bekend met de eerste drie categorieën, maar zo krachtig als deze hebben wij nog niet meegemaakt
Tilburger Michel van de Leur woont al vijf jaar in Norfolk, Virginia, samen met zijn zoon en zijn Amerikaanse vrouw Jennifer. Een orkaan van deze proporties hebben ze nog niet eerder meegemaakt. ,,We zijn bekend met de eerste drie categorieën, maar zo krachtig als deze hebben wij nog niet meegemaakt", vertelt hij vanuit zijn woonplaats. ,,Virginia staat bekend om superstormen en om de hurricanefeestjes die dan georganiseerd worden. Maar deze keer gaat het waarschijnlijk helemaal anders worden. Alle mensen aan de noord- en zuidkust zijn genoodzaakt te evacueren."
Michel en zijn vrouw wonen in een hoger gelegen gebied en zijn waarschijnlijk veilig als de orkaan aan land komt. Wel hebben ze het dringende advies gekregen om het gebied te verlaten. Maar met pek en veren de stad uitgaan ziet het echtpaar niet zo zitten. Ze nemen wel voor de zekerheid voldoende voorzorgsmaatregelen. Zo gaan ze belangrijke spullen zoals de auto verplaatsen, laden ze alle elektronische apparaten op en slaan ze voldoende eten en drinken in. Dat laatste hebben ze net op tijd gedaan, want zo'n beetje alle supermarkten in de regio zijn in korte tijd leeggehaald.
Lees door onder de foto.
Stralend weer
Of ze zich zorgen maken? ,,Op dit moment wachten we vooral af", vertelt Michel gelaten. ,,De sfeer is nu rustig. Het is zelfs stralend weer, maar dat is meestal voordat een orkaan aankomt. Op straat lijkt het alsof er helemaal niks gaat gebeuren. Maar als je de televisie aanzet zie je dat het alleen maar over de orkaan gaat."
Zo wees gouverneur Henry McMaster inwoners van South Carolina op de gevolgen van orkaan Hugo in 1989 toen 27 mensen in de staat omkwamen. ,,Je kunt beter het zekere voor het onzekere nemen'', aldus de politicus. Burgemeester Muriel Bowser van Washington D.C. kondigde de noodtoestand af. Hij zei dat publieke evenementen en straatfestivals dit weekend zijn afgelast en adviseert bewoners van de hoofdstad onder meer voedsel, batterijen en eventuele benodigde medicijnen in te slaan.
Op de eilanden voor de kust van North Carolina is de evacuatie al op stoom. De 50.000 bewoners van de eilanden Hatteras en Ocracoke kregen gisteren opdracht te vertrekken, nog eens 250.000 mensen zullen vandaag van de andere eilanden moeten vertrekken.
Vlak voor de Amerikaanse oostkust zal Florence zich minder snel verplaatsen. Naast verwoestende windsnelheden krijgen grote gebieden van North Carolina en Virginia dan ook te maken met langdurige, zeer zware regenval. In een gebied dat bijna drie keer zo groot is als Nederland, zal meer dan 250 mm regen vallen. Regionaal kan 500 tot 600 mm regen vallen en daarmee zijn levensbedreigende overstromingen bijna onvermijdelijk.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Salderingsregeling zonnepanelen wordt pas vanaf 2025 afgebouwd
Huizenbezitters met zonnepanelen kunnen hun teveel aan opgewekte stroom langer tegen markttarieven terugleveren aan het net. Het kabinet wil de zogeheten salderingsregeling pas vanaf 2025 versoberen, waar dat eerder al vanaf 2023 het geval zou zijn. -
PREMIUM
Is een video echt of een deepfake? Zo kun je het zien
De politie zette er deze week een in om de dader van een cold case-moord op te sporen: een deepfake-video. Daarmee kun je mensen van alles laten zeggen of laten doen. Maar dat brengt risico’s met zich mee. Hoe herken je zulke nepfilmpjes? -
Video
Levensbedreigende orkaan Florence legt zeldzame route af richting de VS
Orkaan Florence voor de Amerikaanse oostkust komt mogelijk donderdagochtend aan land in de staat North Carolina. De orkaan neemt flink in kracht toe, met windsnelheden van ruim 200 kilometer per uur. Er wordt gevreesd voor een metershoge stormvloed. -
update/met video
Code geel in zuiden en oosten wegens onweersbuien en windstoten
In het zuiden en oosten van het land is vandaag code geel van kracht wegens verwachte stevige onweersbuien, meldt het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI). -
Binnenvaartschip vaart over recreatieboot heen: ‘Hij had het niet eens door’
Op rivier de Beneden-Merwede bij Hardinxveld-Giessendam is zondagmiddag om iets voor 14.45 uur een binnenvaartschip over een recreatieboot heen gevaren. Een van de twee inzittenden van het bootje, een vrouw (19) uit Hardinxveld, is zelf naar het ziekenhuis gegaan. Een 27-jarige man uit Hardinxveld bleef ongedeerd.
-
PREMIUM
Nederland drijft MS-patiënten voor behandeling naar buitenland, artsen slaan alarm
Nederland mag MS-patiënten niet langer de enige behandeling ontzeggen die kan voorkomen dat ze volledig aftakelen en in een rolstoel belanden. Dat stelt de wetenschappelijke beroepsvereniging van neurologen. -
Helga van Leur jaagt in Amerika op levensbedreigende monsterorkaan
Meteorologe en voormalig RTL4-weervrouw Helga van Leur (48) jaagt momenteel aan de Amerikaanse oostkust op de naderende monsterorkaan Florence, die naar verwachting donderdagnacht met ongekende kracht aan land komt in de staten North en South Carolina. ,,Je weet pas wat extreem weer is als je het zelf hebt meegemaakt'', vindt Van Leur, die het extreme avontuur recent cadeau kreeg voor haar verjaardag. -
PREMIUMVijf vragen
Waarom sommige mensen grof geld over hebben voor een digitaal eigendomsbewijs
Wereldwijd schaffen steeds meer mensen NFT's aan. Dit zijn unieke, digitale eigendomsbewijzen, vaak aangeschaft met cryptomunten. En ze zijn al lang veel meer dan kunstwerken of kattenplaatjes. Waarom zou je ze kopen en wat zijn de risico's? Vijf vragen over NFT’s.