Brussel wil lagere energieprijzen voor burgers en bedrijven
Europa wil zo snel mogelijk af van alle energie-import (steenkool, olie én gas) uit Rusland. In één vloeiende beweging wil Brussel ook lagere energieprijzen voor burgers en bedrijven en – door besparing en een snellere overgang op schone energie – een beter klimaatbeleid.
Uitgewerkte plannen van de Commissie die vandaag naar Parlement en lidstaten gaan vergen 210 miljard aan extra investeringen (tot 2027), maar 100 miljard daarvan zijn snel terugverdiend: dat is het bedrag waarmee EU-lidstaten nu op jaarbasis Poetins oorlogsmachine financieren.
Als iedereen alles op alles zet moet de afhankelijkheid van Russisch gas, deels door aanvoer van elders, al tegen het eind van dit jaar met twee derde gereduceerd kunnen zijn. Gezamenlijke inkoop, zoals eerder met coronavaccins, moet bovendien de prijs drukken. Lidstaten krijgen een ververste ‘gereedschapskist’ met maatregelen (toeslagen en al dan niet tijdelijke belastingmaatregelen) waarmee zij hun eigen burgers en het mkb tegemoet kunnen komen.
Klimaatonvriendelijke voorstellen
Brussel lanceert daarnaast een campagne met tips hoe burgers en bedrijven samen het totale energieverbruik van een land als Oostenrijk kunnen uitsparen, inclusief 13 miljard kuub gas. Veel meer wind en zon (panelen op alle nieuwbouw en bestaande overheidsgebouwen) moeten samen met waterstof zorgen voor nog eens 50 miljard kuub besparing. In het pakket zitten ook klimaatonvriendelijke voorstellen. Tijdelijk (vijf à tien jaar) zal er meer steenkool en kernenergie nodig zijn voor stroomopwekking, maar – zegt Brussel - niet door nieuwe centrales, enkel door levensduurverlenging.
Grotere zorgen maken (groene) critici zich over CO2-emissierechten die versneld op de markt komen (om extra geld te genereren, maar wel ten koste van klimaatinvesteringen) en over de uitbouw van een nieuwe gasinfrastructuur (terminals, pijpleidingen). Die mag niet leiden tot langduriger gasinzet en moet dus minimaal zo worden ingericht dat ze ook geschikt is voor waterstof later.
Nationale herstelplan uitbreiden
Een groot deel van de financiering denkt Brussel te halen uit bestaande fondsen en vooral uit het bestaande coronaherstelfonds. Van alle lidstaten wordt verwacht dat zij hun nationale herstelplan uitbreiden met een energiehoofdstuk. De plannen vandaag zijn een gedetailleerde uitwerking op verzoek van de lidstaten van een toen nog tamelijk globaal plan (‘RepowerEU’) dat Brussel twee weken na de Russische inval in Oekraïne al op tafel legde.
In een korte toelichting zei Commissievoorzitter Von der Leyen vanmiddag dat de oorlog bewijst hoe afhankelijk Europa nog steeds van fossiele brandstoffen is, en hoe kwetsbaar als het om fossiele brandstoffen uit Rusland gaat. Dat gaat dus snel veranderen. ,,Vorig jaar kwam nog 40 procent van het Europese gas uit Rusland, vorige maand 26 procent, en we moeten nog sneller. Ik ben ervan overtuigd dat het kan, onder meer door onze klimaatambities op een nog hoger niveau te brengen.’’
Kijk onze trending nieuwsvideo's in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Navo-topman: Rusland ‘grootste en belangrijkste bedreiging voor onze veiligheid’
Madrid zal vanaf vandaag voor drie dagen een vesting zijn. De NAVO-top, die regeringsleiders en delegaties uit 40 landen bijeenbrengt, zal de oorlog in Oekraïne als centraal thema hebben. -
PREMIUMRechtszaak
‘Roofdier’ Ghislaine Maxwell gaat de cel in, maar komt ze er ooit nog uit?
Niemand twijfelt eraan dat Ghislaine Maxwell vandaag van de rechter in New York een celstraf krijgt opgelegd voor het ronselen van meisjes voor de aan seks verslaafde Jeffrey Epstein. Het is alleen de vraag hoe lang de gevallen Britse socialite (60) achter de tralies belandt. -
ABC-eilanden bereiden zich voor op tropische storm: zware regenval, hevige wind en ruige zee
Op Aruba, Bonaire en Curaçao bereidt de bevolking zich voor op de komst van een tropische storm. Zo’n 1000 kilometer ten oost-zuidoosten van de eilanden bevindt zich nu nog een storing, maar volgens de meteorologische dienst van de eilanden is de kans 90 procent dat deze storing zich ontwikkelt tot een tropische storm. De storm zal woensdagavond en donderdagochtend (lokale tijd) ten zuiden van de eilanden langs trekken. -
PREMIUM
Dankzij een kwartiertje rennen vliegt de conditie van deze kinderen vooruit én zijn ze rustiger in de klas
Hijgend, puffend en zwetend stuiven de scholieren over het schoolplein: ze zijn al zeker vijf keer de school rond geweest. Drie keer per week rennen ze in een kwartiertje de Daily Mile van zo'n anderhalve kilometer. Met resultaat: leerlingen lopen na drie maanden gemiddeld zo'n vijftig procent harder. -
PREMIUMmet video's
Rookmelders verplicht, maar duizenden huurders hebben er nog geen een: ‘Onbegrijpelijk’
Duizenden huurders hebben nog altijd geen verplichte rookmelder. Dat komt door een tekort aan apparaten en installateurs, maar huurders zijn zelf ook niet allemaal even welwillend. Sommigen weigeren er zelfs één. Onbegrijpelijk, zeggen ze bij de brandweer.
-
PREMIUMvraag & antwoord
Alles wat je (niet) wilt weten over de hybride warmtepomp
Wie vanaf 2026 zijn cv-ketel wil vervangen, moet een hybride warmtepomp installeren, zo maakte het kabinet vandaag bekend. Maar past een warmtepomp in elk huis, wat kost-ie en zijn er wel voldoende monteurs? -
PREMIUMmet video
Belgische minnaar schiet vrouw (32) door hoofd en rijdt met haar in kritieke toestand naar zijn zus
Een 32-jarige Belgische vrouw is zaterdagnacht in het ziekenhuis overleden nadat haar 30-jarige minnaar haar door het hoofd had geschoten. Na zijn daad nam hij haar in kritieke toestand mee in de auto naar zijn zus, waar hij alles opbiechtte. ,,Ze stuurde me omstreeks 20.00 uur nog dat ze op weg naar huis was”, vertelt de echtgenoot van het slachtoffer. ,,Dat is het laatste wat ik van haar gehoord heb.” -
Tijd voor een nieuwe laptop? Dit is onze favoriet van het moment
We zitten aan het begin van de zomervakantie, maar voor je het weet begint een nieuw schooljaar en heb je een nieuwe laptop nodig. Na wekenlang testen hebben we onze favoriet van circa 900 euro geselecteerd.