Missie komt op gang: honderden evacués naar Nederland, Afghaans ambassadepersoneel veilig
Defensie stuurt extra militairen naar Kaboel voor de evacuatiemissie. Inmiddels zijn honderden Nederlanders en Afghaanse helpers in veiligheid gebracht, maar de situatie blijft chaotisch. ,,Veel mensen horen nog altijd niks.”
Vrijwel al het lokale Afghaanse ambassadepersoneel is nu in Nederland. Vandaag arriveerden ruim tweehonderd Afghanen, ambassademedewerkers en hun gezinnen, op Schiphol.
Dat is een opsteker voor de reddingsmissie. Er was afgelopen week felle kritiek op het Nederlandse ambassadepersoneel in Kaboel. Dat kon vorig weekeinde in veiligheid worden gebracht, maar de Afghaanse medewerkers werden niet opgehaald. Volgens berichten waren Nederlandse diplomaten ‘als een dief in de nacht’ vertrokken en lieten ze het lokale personeel in de steek. Nu zijn die alsnog veilig.
Sinds woensdag zijn nu zeker 340 mensen - en vermoedelijk tientallen meer - uit Kaboel geholpen van ‘de Nederlandse lijst’. Dan gaat het om Nederlanders die in Afghanistan op bezoek waren, maar ook om ambassadepersoneel, tolken en andere helpers (plus families). Pas maandagochtend kan het ministerie van Buitenlandse Zaken actuele cijfers verstrekken.
Meer militairen
Maar de missie is nog lang niet klaar. In totaal waren er zevenhonderd mensen met Nederlands paspoort in Afghanistan, daarbovenop wil Nederland nog honderden Afghaanse helpers en hun gezinnen hierheen halen.
Om dat mogelijk te maken, stuurde Defensie dit weekend extra militairen. Hoeveel wil het ministerie niet melden, maar het gaat om versterking voor de 62 militairen van de Nederlandse speciale eenheden die al sinds vorige week in Kaboel zijn.
Tekst gaat verder na de foto.
Zij beveiligen vliegtuigen, evacués en het consulair noodteam. Ook staan in Nederland nog militairen paraat van het Korps Mariniers en de Luchtmobiele Brigade. Deze naar schatting twee- tot driehonderd militairen kunnen snel ingevlogen worden als het nodig is.
De situatie op en rond het vliegveld van Kaboel is nog altijd chaotisch en gevaarlijk. Mensen slagen er maar mondjesmaat in om de luchthaven te bereiken, de taliban beheren routes, toegangspoorten naar het vliegveld gaan vanwege de massale toestroom soms dicht.
CDA-Kamerlid Derk Boswijk heeft contact met een gezin dat naar Nederland wil. ,,Ze staan bij het hek, maar een Amerikaanse militair helpt hen niet", zei hij zaterdag. ,,Die militair verwijst weer door. En veel mensen horen ook nog niks van het ministerie.”
Tekst gaat verder onder tweet.
Andere landen zijn ook actief buiten het vliegveld van Kaboel, bijvoorbeeld door evacués onder zware militaire beveiliging op te halen uit nabijgelegen hotels.
Een woordvoerder van Defensie zegt dat het ‘tot de mogelijkheden behoort’ om mensen naar het vliegveld te helpen, maar meer wil hij niet zeggen over de werkwijze en operaties ter plekke. ,,Het lukt wel om mensen op het vliegveld te krijgen, maar het ligt er dan ook net aan of er een vlucht is”, zegt de woordvoerder. ,,Anders moet je wachten op de volgende vlucht. We kunnen echt maar kort wachten op Kaboel-airport, dan moet iedereen die er is erin, en moet je weer weg.”
Luister voor het laatste nieuws naar de AD Nieuws Update:
Kijk onze video’s over de situatie in Afghanistan in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Hoogste aanslag voor rijke Parijzenaars: minder dan helft van Fransen betaalt belasting
-
PREMIUM
Gevlucht uit chaotisch Kaboel: ‘De taliban sloegen mensen op straat met raketten’
De Nederlands-Afghaanse familie Shinwari moest afgelopen week met stoom en kokend water Afghanistan ontvluchten, omdat de vader een vijand is van de taliban. Nu volgen ze vanuit hun huis in Nederland nauwgezet de chaotische situatie in Kaboel, waar ook andere landgenoten letterlijk vechten om weg te komen. ,,Belachelijk hoe weinig de Nederlandse overheid voor ons deed.” -
autotest
Zo gaat de Renault Espace met zijn tijd mee: van MPV naar SUV
De zesde generatie van de Renault Espace heeft weinig gemeen met de praktische busjes van de eerste vier generaties. De multifunctionele indeling uit het verleden is verdwenen en soepele zescilinders maakten plaats voor haperende hybrides. -
UPDATE
Vier na vliegtuigcrash vermiste kinderen levend gevonden in Colombiaanse jungle
De vier inheemse kinderen die al meer dan vijf weken werden vermist in de Colombiaanse jungle na een vliegtuigcrash, zijn levend gevonden. Dat meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. -
Toeristen in Spanje aangevallen door steenbok: Nederlandse vrouw (64) van klif geduwd
Twee Belgen en een Nederlandse vrouw zijn in Spanje aan de dood ontsnapt na een aanval door een berggeit. Een agressieve steenbok stootte een Nederlandse vrouw (64) van een klif, waardoor ze 20 meter naar beneden stortte. Daar belandde ze op een richeltje boven een loodrechte afgrond. Even later werden twee Belgische toeristen aangevallen.
-
PREMIUMGeldvraag
Banken vragen geld voor betaalrekening, maar bieden nauwelijks spaarrente: zo zit het
-
-
-
PREMIUM1
Filosoof over de kunst van het uitstellen: ‘Doe nooit een taak die morgen verdwenen kan zijn’
De meeste mensen stellen dat wat ze moeten doen uit en voelen zich daar dan schuldig over. Vooral niet doen, legt filosoof John Perry uit aan journalist en notoire uitsteller Saskia Smith. Een gestructureerde uitsteller krijgt volgens hem juist een heleboel voor elkaar omdat ze die andere dingen niet doen. -
Grote zorgen over hulpverlening na instorten Kachovka-dam, Zelensky boos op VN en Rode Kruis
Hulpverlening na de dambreuk bij Kachovka komt moeizaam op gang. Er is onder meer gevaar voor ziektes. Oekraïne vreest echter ook voor de toekomst van de landbouw in het vruchtbare gebied. Het leeggelopen Kachovka-reservoir was de enige irrigatiebron.