Ouders jongste slachtoffer aanslag Manchester ontroostbaar: ‘Saffie-Rose had gered kunnen worden’
Op 22 mei 2017 kwamen bij een zelfmoordaanslag in Manchester 22 mensen om het leven. De 22-jarige Salman Abedi blies zichzelf op toen de Manchester Arena omstreeks 22.30 uur ‘s avonds leegliep na een concert van popster Ariana Grande. De ravage was enorm. In de hal van de concertzaal stonden veel ouders te wachten om hun kinderen op te halen. Zo ook Andrew Roussos. Zijn 8-jarige dochter Saffie-Rose was het jongste slachtoffer van de bomaanslag. Jaren later blijkt dat het meisje gered had kunnen worden als de eerste hulp beter was geweest, meldt de BBC.
Delen per e-mail
Uit een onderzoek dat de vader en moeder van Saffie-Rose lieten doen, komt naar voren dat hun dochtertje niet direct in de foyer aan haar verwondingen overleed. Anders dan ze drie jaar lang dachten, en aan hen werd verteld, raakte het meisje zelfs niet buiten bewustzijn door de klap van de explosie. Uit getuigenverklaringen blijkt dat het meisje, die met haar moeder Lisa en zusje bij het concert was, vrijwel direct na de ontploffing haar hoofd heeft opgetild en probeerde op te staan. Ook zou ze om haar moeder hebben gevraagd.
Beelden die in de hal werden gemaakt door bewakingscamera's en bodycams van hulpverleners tonen dat meerdere personen Saffie-Rose hebben geholpen. Gek genoeg heeft niemand de zwaar beschadigde benen van het kind afgebonden of een drukverband aangebracht om het bloeden te stelpen. Medisch expert hebben in eerder onderzoeken altijd verklaard dat haar verwondingen te ernstig waren om te kunnen overleven. Maar in het licht van dit nieuwe onderzoek blijkt dat dit wel had gekund.
‘Ga ik dood?’
Het idee dat hun dochtertje niet heeft geleden, bood Lisa en Andrew Roussos de afgelopen jaren troost. Nu is echter duidelijk dat Saffie-Rose nog zeker een uur heeft geleefd. Ze werd als eerste uit de Manchester Arena naar buiten gedragen, maar daar stond niet direct een ambulance klaar. Toen die er wel was, bleek deze niet te zijn uitgerust met de juiste middelen om het zwaar bloedende kind te helpen. ,,Ga ik dood’’, schijnt het meisje aan een hulpverlener te hebben gevraagd, terwijl ze haar zuurstofmaskertje af probeerde te doen.
,,Er waren medisch getrainde mensen bij haar toen ze om hulp riep. Ze wist wat er gebeurde, terwijl ze doodbloedde’’, zegt haar vader tegen omroep BBC. ,,Kinderen van 8 horen zulke vragen niet te stellen, die willen alleen hun moeder. Hoeveel pijn ze ook hebben. Ze had gered kunnen worden.’’ Ook de advocaat van de familie Roussos is daar overtuigd van. ,,Kansen om haar te redden, zijn gemist’’, klinkt het.
Geen tourniquet
Waarom de hulpverleners, het ambulancepersoneel en later ook het ziekenhuis geen tourniquet (knelverband om een arm of been om zware bloedingen te stoppen) bij Saffie-Rose hebben aangelegd, blijft een vraagteken volgens het onderzoek. Het traumateam op de eerstehulpafdeling van het ziekenhuis heeft de bloeding volgens het rapport ook niet gestopt. ,,Onze medisch experts zeggen dat er procedures zijn, waarmee haar leven had kunnen worden gered’’, aldus vader Andrew. ,,Ze verloor zoveel bloed en er werd geen poging gedaan om haar bloed toe te dienen. Waarom?’’
Getuige het onderzoek van de familie Roussos stopte het hart van Saffie-Rose er ruim een uur na de aanslag mee. Pogingen om haar te reanimeren mochten niet baten en ze werd in het ziekenhuis doodverklaard. ,,Hoe kunnen we doorleven nu we dit weten’’, vragen haar ouders zich af. ,,Hoe kunnen we blijven doorademen? We kunnen niet eens naar haar foto kijken door deze informatie. We kunnen haar niet aankijken.’’
Mogelijk krijgen vader Andrew en moeder Lisa de komende maanden antwoord op hun vragen. Het onderzoek naar de aanslag in Manchester, dat vorig jaar september startte, gaat nu een fase in waarbij de hulpverlening tegen het licht wordt gehouden. Ook wordt er gekeken of de aanslag voorkomen had kunnen worden en of de veiligheidsmaatregelen rond de arena wel afdoende waren. Saffie-Roses ouders zeggen dat ze in elk geval de ‘volledige waarheid’ willen horen over wat er met hun kleine meisje is gebeurd.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Jongere broer zelfmoordterrorist concert Ariana Grande veroordeeld voor moord op 22 mensen
De jongere broer van Salman Abedi (22), de zelfmoordterrorist die zich 22 mei 2017 opblies tijdens een concert van Ariana Grande in Manchester, is vandaag door een Britse rechter veroordeeld voor de moord op 22 mensen. Volgens de rechter, zo meldt de BBC, was Hashem Abedi nauw betrokken bij het voorbereiden van de aanslag. Zo zou hij de explosieven hebben geregeld die Salman tijdens de show tot ontploffing bracht. -
Golfer verdrinkt in vijver bij zoeken bal
In Florida is gisteren een bejaarde golfer op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Hermilo Jasmines (74) verdronk in een vijver op de golfbaan bij het zoeken naar zijn bal. Dat meldt de lokale politie. -
Ariana Grande bloednerveus en in tranen bij terugkeer naar Manchester
De Amerikaanse hitzangeres Ariana Grande (26) was gisteren tijdens haar concert in de Engelse stad Manchester, waar op 22 mei 2017 na afloop van haar concert 22 mensen om het leven kwamen bij een zelfmoordaanslag, erg zenuwachtig. De ster was na het drama voor het eerst terug in de stad met een compleet optreden. -
Tweede arrestatie voor in coma slaan Franse journalist
De Franse politie heeft een tweede verdachte opgepakt voor de zware mishandeling van een fotojournalist in Reims. De man zou Christian Lantenois (65) mogelijk met een stok hebben geslagen, toen het slachtoffer verslag deed van rellen tussen jeugdbendes. Het slachtoffer ligt sindsdien in coma. -
Europarlementariërs Hongaarse regeringspartij verlaten EVP
De Fidesz-partij van de Hongaarse premier Viktor Orbán stapt uit de EVP-fractie in het Europees Parlement. De christendemocraten zaten al langer in hun maag met de Hongaarse fractiegenoten en voerden woensdag nieuwe regels in om hen strenger te kunnen aanpakken.
-
PREMIUM
In Bulgarije prikken ze twintigers, want degenen met voorrang hebben er (nog) geen zin in
Geen enkel EU-land vaccineert zo traag tegen corona als Bulgarije. Dat komt niet doordat er weinig vaccins beschikbaar zijn. De Bulgaren vertrouwen de prik niet: meer dan de helft is niet van plan hem te gaan halen. Daarom kan nu iedereen zich per direct laten inenten, kwetsbaar of niet. -
VIDEO
Aanklachten New Yorkse gouverneur Cuomo wegens seksueel ongewenst gedrag stapelen zich op
Een derde vrouw is naar voren gekomen die de New Yorkse gouverneur Andrew Cuomo beschuldigt van seksueel ongewenst gedrag. De 33-jarige Anna Ruch vertelde maandag in een interview met The New York Times dat Cuomo in september tijdens een bruiloft zijn handen op haar blote onderrug plaatste. Ook zou hij haar gevraagd hebben haar te mogen kussen. -
VN: Geen teken van leven van prinses Latifa
De Verenigde Naties hebben nog geen teken van leven ontvangen van de dochter van de emir van Dubai. Dat meldt het mensenrechtenkantoor van de VN, dat om opheldering had gevraagd over het lot van prinses Latifa al-Maktoum.