Presidentiële staatsgreep in Tunesië: parlement buitenspel, premier weggestuurd
UPDATEDe Tunesische president Kais Saied heeft zondag de werkzaamheden van het parlement voor dertig dagen opgeschort en premier Hichem Mechichi van zijn functie ontheven. De ingreep volgde na de protesten van duizenden Tunesiërs in hoofdstad Tunis en andere steden tegen de regering.
Duizenden demonstranten eisten de ontbinding van het parlement en het aftreden van de regering. Tunesië worstelt met de economische gevolgen van de coronapandemie die het land zwaar heeft getroffen. Tunesië kent momenteel een van de ergste corona-uitbraken van Afrika. De politie in hoofdstad Tunis zette traangas in tegen de demonstranten en verrichtte verschillende arrestaties. Ook in andere steden werd gedemonstreerd.
Bij de protesten van zondag klonken slogans tegen de regerende Ennahda-partij van parlementsvoorzitter Rached Ghannouchi. De partij en Ghannouchi beschuldigden de president er zondag meteen van een staatsgreep te plegen. De parlementsvoorzitter heeft het volk in de nacht van zondag op maandag in een video die door zijn partij werd gepubliceerd, opgeroepen om de straat op te gaan om de vermoedelijke staatsgreep te beëindigen.
,,Het is volgens de grondwet niet toegestaan om het parlement te ontbinden, maar wel om de werkzaamheden op te schorten’’, zei Saied na afloop van een spoedvergadering. De president citeerde een passage uit de grondwet die stelt dat opschorting is toegestaan in het geval van ‘dreigend gevaar’. Hij kondigde aan de uitvoerende macht over te nemen ,,met de hulp’’ van een regering die zal worden aangevoerd door een nieuwe leider. De president zei deze minister-president zelf aan te zullen stellen.
Aanhangers van Saied zijn in de nacht van zondag op maandag de straat opgegaan om het besluit van de president te vieren. Op beelden die werden getoond op de staatstelevisie is te zien dat ook Saied zelf zich bij de menigte heeft gevoegd.
Bij de protesten van zondag klonken slogans tegen de regerende Ennahda-partij van parlementsvoorzitter Rached Ghannouchi. De partij en Ghannouchi beschuldigden de president er zondag meteen van een staatsgreep te plegen. De parlementsvoorzitter heeft het volk in een video die door zijn partij werd gepubliceerd, opgeroepen om de straat op te gaan om de vermoedelijke staatsgreep te beëindigen.
Enkele uren nadat Saied de opschorting van het parlement aankondigde, arriveerden meerdere militaire voertuigen bij het parlementsgebouw in Tunis, melden bronnen aan persbureau Reuters. De voertuigen zouden het gebouw omsingelen. Volgens ooggetuigen zou Ghannouchi hebben geprobeerd om het gebouw te betreden. Hij zou daarbij zijn tegengehouden door militairen.
De protesten en de aansluitende presidentiële ingrepen in het functioneren van het parlement vonden plaats op een nationale feestdag in het land. Op 25 juli 1957 werd de Republiek Tunesië uitgeroepen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Cubaanse migranten maken oversteek naar Florida in ultralight vliegtuigje
Twee Cubaanse migranten zijn erin geslaagd om in een ultralight vliegtuigje de oversteek naar de Verenigde Staten te maken. De twee legden zaterdag zo’n 145 km af in de gemotoriseerde deltavlieger om van het communistische eiland naar Key West in Florida te vliegen. -
Video
Tunesiër Hafnaoui (18) verbaast zwemwereld met goud na ‘onwerkelijke’ race
De 18-jarige Ahmed Hafnaoui uit Tunesië heeft vriend en vijand verbaasd met zijn gouden medaille op de 400 meter vrije slag op de Olympische Spelen. Het was voor de jonge Tunesiër pas zijn eerste medaille op een groot toernooi. -
President Macron reageert op pensioenprotesten: Wil anders gaan regeren
De Franse president Macron gaat zijn stijl van regeren aanpassen. Dat doet hij in reactie op alle pensioenprotesten, op straat en in het parlement. -
Boris Johnson zegt ‘sorry’ voor ‘per ongeluk’ misleiden parlement over lockdownfeestjes
De Britse oud-premier Boris Johnson heeft ‘sorry’ gezegd dat hij ‘onbedoeld’ het parlement heeft misleid over illegale feestjes in de ambtswoning tijdens de coronalockdown. Maar hij houdt vol dat hij dat niet met opzet deed. Dat zei Johnson voor een parlementaire commissie die zijn uitspraken over ‘partygate’ onderzoekt. -
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking.
-
PREMIUMRussische ex-president
Medvedev strooit met bedreigingen: ‘Hij moet verschrikkelijke dingen doen om Poetin gunstig te stemmen’
De Russische oud-president Dimitri Medvedev strooit weer met bedreigingen met kernwapens. Is hij onderhand de nieuwe Zjirinovski, de voormalige clown van het Kremlin? -
-
-
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.”