Stijgende zee laat weinig keuze: bedreigd Vanuatu gaat binnen twee jaar hele dorpen verplaatsen
vanuatuDe regering van Vanuatu wil in de komende twee jaar tientallen dorpen verplaatsen naar hoger gelegen gebied. De eilandengroep in Oceanië denkt dat bewoners anders in gevaar komen door de stijgende zeespiegel.
Volgens de klimaatminister van Vanuatu heeft klimaatverandering de verhuizing inmiddels ‘onvermijdelijk’ gemaakt. Minister Ralph Regenvanu zei op een persconferentie dat het omgaan met de gevolgen van de opwarming van de aarde een inmiddels meer dan een grote uitdaging was voor Vanuatu’s 300.000 inwoners. Die wonen verspreid op een eilandengroep tussen Australië en Fiji.
De dorpen aan de kust die de lokale regering nu een risicostatus heeft toegekend, moeten binnen twee jaar naar hoger gebied worden verplaatst. Op langere termijn is het de bedoeling dat nog meer plaatsen zullen worden geëvacueerd. Regenvanu: ,,Het wordt een enorme uitdaging en een tragedie voor de mensen die het land van hun voorouders moeten verlaten en verhuizen, maar dat is de realiteit.”
Ongeveer 60 procent van de Vanuatuanen woont binnen een kilometer van de kust. Behalve de stijgende zeespiegel heeft Vanuatu volgens de minister ook meer en meer last van extreme stormen. In 2015 werd de helft van de bevolking getroffen door een orkaan. Die worden de laatste jaren steeds heftiger. ,,Klimaatverplaatsing van bevolkingen is het belangrijkste kenmerk van onze toekomst. We moeten er klaar voor zijn en er nu plannen voor maken”, aldus Regenvanu.
Meest kwetsbaar
Vanuatu wordt gerangschikt bij de landen die het meest kwetsbaar zijn voor natuurrampen zoals aardbevingen, stormschade, overstromingen en tsunami’s, volgens het jaarlijkse World Risk Report. Andere landen in de Stille Oceaan zijn ook op zoek naar oplossingen hiervoor, waaronder ook Tuvalu (waar Nederland hulp biedt) en Fiji. Ook hier zijn op den duur tientallen dorpen voorbestemd voor verhuizing vanwege de zee die volgens wetenschappers ergens halverwege deze eeuw tussen de 25 en 58 centimeter zal stijgen.
In 2005 was Vanuatu een van de eerste landen in de Stille Oceaan die een hele gemeenschap op het noordelijke eiland Tegua verplaatste. Van een overstromingsgevoelig kustgebied gingen mensen naar naar hoger gelegen gebieden. In 2017 werden alle 11.000 inwoners van Ambae, een eiland in het noorden van het land, met een armada van boten naar andere eilanden vervoerd nadat de Manaro Voui-vulkaan uitbarstte en steen en as op de dorpelingen regende. In mei van dit jaar riep het parlement van Vanuatu een noodtoestand uit vanwege klimaatverandering. De regering probeert de hulp aan de eilanden te versnellen, ondermeer door zaken aanhangig maken bij het in Den Haag gevestigde Internationale Gerechtshof.
Top
Minister Regenvanu was vorige maand aanwezig op de VN-top van COP27 in Sharm el-Sheikh, waar werd afgesproken om kwetsbare landen te helpen omgaan met klimaatverandering. Dat dan middels een nieuw steun fonds voor ‘verlies en schade als gevolg van klimaatverandering’. De landen die COP27 bijwoonden, herhaalden hun toezegging om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graden Celsius ten opzichte van het pre-industriële niveau, maar Regenvanu vindt dat de toezeggingen te vaag blijven en niet ver genoeg gaan. ,,Er is niet genoeg inzet om de uitstoot echt te verminderen. En dus zullen we de temperaturen zien stijgen tot meer dan 1,5 graden, waarvan we weten dat het rampzalig zal zijn voor de Stille Oceaan. We moeten ons nu concentreren op aanpassing en vooral op verlies en schade.”
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Drie luiaards sterven op luchthaven Luik na uren vast te hebben gezeten in ijskoud, stilstaand vliegtuig
Drie luiaards zijn vorige week zaterdag op de luchthaven van het Belgische Luik doodgegaan nadat ze urenlang in een ijskoud vliegtuig vastzaten. Het vliegveld lag plat vanwege het winterse weer. De Waalse minister van Dierenwelzijn onderzoekt de zaak. -
Met video1
Dit is nu de meest verkochte autokleur ter wereld
Chemieconcern BASF heeft uitgezocht wat wereldwijd de populairste exterieurkleuren van nieuwe auto’s zijn. De verrassing is dat er steeds meer bijzondere kleuren bijkomen, zoals bijvoorbeeld ‘violet’. Bij de top 3 is het al jaren stuivertje wisselen tussen zwart, wit en grijs. -
Israëlisch leger schiet op Gazastrook na onderschepping raketten
Het Israëlische leger zegt dat het vrijdagochtend vroeg raketten heeft afgevuurd richting de Gazastrook. Dat gebeurde nadat de Israëliërs eerder twee raketten onderschepten die vanuit de Gazastrook richting het zuiden van Israël waren afgevuurd. -
2
Boris Johnson haalt uit: ‘Oekraïne snel lid maken van Navo’
De voormalige Britse premier Boris Johnson stelt dat de oorlog in Oekraïne voorkomen had kunnen worden als dat land eerder bij de Navo was betrokken. -
Mijn bevalling
Doete is verloskundige en heeft een ‘droombevalling’: ‘Ik voelde dat ik al op 9 centimeter zat’
Bevallen: vrouwen doen het al eeuwen en raken er nooit over uitgepraat. Bevallingen zijn prachtig, loodzwaar en veranderen je leven. In deze serie bevallingsverhalen creëren ouders openheid door het eerlijke verhaal van hun bevalling te delen. Verloskundige Doete Reitsma (33) wist zeker dat ze in het ziekenhuis wilde bevallen, tot ze zwanger werd.
-
Getest: dit is de beste wasdroogcombinatie
Wat is de beste wasdroogcombinatie? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
-
-
Zeker twee doden door overstromingen Nieuw-Zeeland
Zeker twee mensen zijn om het leven gekomen door de overstromingen die Auckland, de grootste stad van Nieuw-Zeeland, hebben getroffen. Twee anderen worden nog vermist. De stad registreerde vrijdag een recordhoeveelheid regen. Daardoor kwam onder meer de aankomsthal van het grootste vliegveld van het land in Auckland onder water te staan en werd het afscheidsconcert van Elton John op het laatste moment geannuleerd. -
Aanvaller met mes bij metrostation in hart van Europese wijk in Brussel, drie gewonden
Een 30-jarige man heeft in een metrostation in het hart van de Europese wijk van Brussel mensen aangevallen met een mes. Er is sprake van drie gewonden, waarvan er één in levensgevaar zou verkeren. Dat meldt de politie. Zij heeft de dader aangehouden, zegt de burgemeester. Justitie heeft geen aanwijzingen dat het om een terreurdaad zou gaan.