VS roepen Rusland op Zwarte Zee niet af te sluiten, spanningen lopen verder op
De Verenigde Staten hebben hun ,,diepe zorgen” uitgesproken over het plan van Rusland om een deel van de Zwarte Zee af te sluiten voor buitenlandse oorlogsschepen die betrokken zijn bij militaire oefeningen. Dat zei het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag in een verklaring. Het land spreekt van ,,escalatie zonder aanleiding” door Rusland.
Het gaat om een gebied in de buurt van de Straat van Kertsj, vlak bij het door Rusland geannexeerde schiereiland de Krim. Rusland is van plan een deel van de zee tot in oktober af te sluiten.
,,Dit is opnieuw een escalatie zonder aanleiding door Moskou om Oekraïne te ondermijnen en destabiliseren’’, zegt een woordvoerder van het ministerie.
Het Russische persbureau Interfax meldde zaterdag vijftien oorlogsschepen voor oefeningen naar de Zwarte Zee te hebben gestuurd. Op gezag van de marine zouden de schepen door de Straat van Kertsj zijn gevaren. Dat is de verbindingsroute tussen de Zwarte Zee en de Zee van Azov, waaraan Rusland en Oekraïne beide grenzen.
De VS roepen Rusland in de verklaring ook op om de troepenopbouw aan de grens met Oekraïne terug te dringen. De spanningen tussen Oekraïne en Rusland lopen op, mede door de opbouw van grote concentraties Russische troepen aan de Oekraïense grens en op de Krim. De Russische mobilisatie vindt plaats tegen de achtergrond van oplaaiend geweld tussen het Oekraïense regeringsleger en de door Rusland gesteunde separatisten in Oost-Oekraïne.
Bekijk onze trending nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMMet video
Grote tegenslagen voor Russen en Westen keert zich steeds verder af van Moskou: gaat alles mis voor Poetin?
De historische stap van Finland en Zweden om zich aan te sluiten bij de Navo, moet een gruwel zijn voor de Russische president Vladimir Poetin. De oorlog die Rusland op 24 februari begon in Oekraïne, zorgt ervoor dat Europa zich steeds verder afkeert van Moskou. -
PREMIUMMet video
Recordaantal vacatures: thuiswerken, tiny house en korte werkweek als lokkertjes
Een recordaantal vacatures staat open, waardoor werkgevers van alles uit de kast halen om personeel te werven. Maar is een scooter of een tiny house wel genoeg? -
PREMIUM2
Berlijn, Barcelona en Marokko: zo gaat Femke (49) elk jaar gratis op vakantie
Je moet je huis netjes en schoon achterlaten voordat je vertrekt, maar dan kun je gratis vakantie vieren in het huis van een ander. Femke Breukels uit Utrecht is fanatiek huizenruiler: ,,We hebben al 10.000 euro bespaard.’’ -
Dit gebeurde er vannacht: Honderden inwoners Marioepol in veiligheid, gevaar voor Charkov nog niet geweken
Een groot konvooi van auto’s en bestelwagens met vluchtelingen uit het zwaar gehavende Marioepol is vannacht veilig aangekomen in de door Oekraïne gecontroleerde stad Zaporizja. Ze kregen na dagenlang wachten toestemming van Russische troepen om te vertrekken. -
Onrust in Zwarte Zee
Navo laat spierballen zien: 'Poetin, handen af van Oekraïne’
Het spel rond Oekraïne is weer op de wagen. Rusland bouwt een grote troepenmacht op aan de Oekraïense grens. De Navo stuurt oorlogsbodems naar de Zwarte Zee. Vladimir Poetin test president Joe Biden. Tot hoever wil hij gaan?
-
Brits parlementslid uit partij Johnson verdacht van verkrachting
Een Brits conservatief parlementslid is opgepakt op verdenking van verkrachting. Hij zou zich tussen 2002 en 2009 in Londen schuldig hebben gemaakt aan meerdere seksuele misdrijven. Dat melden Britse media. -
Conflict Rusland-Oekraïne
‘Britten sturen twee oorlogsschepen naar de Zwarte Zee’
Groot-Brittannië zal volgende maand twee oorlogsschepen naar de Zwarte Zee sturen nu de spanningen tussen Rusland en Oekraïne oplopen, meldt de Britse krant The Sunday Times op basis van hoge marine-functionarissen die niet bij naam worden genoemd. -
PREMIUMmet video
Warmtepomp wordt kleiner en minder lelijk
Nederland moet massaal aan de warmtepomp. Maar zo klein zijn ze niet, dus waar laat je zo’n ding? En waarom zien die buitenunits eruit als een koelwagen? Een kijkje op de VSK Installatiebeurs.