Zwart weekend in de Alpen: al zeker elf lawinedoden, onder wie chauffeur pistenbully
UpdateBij lawines als gevolg van zware sneeuwval in de Alpen zijn dit weekend al minstens elf mensen om het leven gekomen. Negen doden vielen in Oostenrijk, twee in Zwitserland, melden plaatselijke media.
Het voorlopig laatste dodelijke slachtoffer viel zondag rond de middag te betreuren in skigebied Geigenkamm in het Ötztal (Tirol). De man was omstreeks 10.25 uur bedolven onder een lawine, kon worden gered maar overleed volgens de politie om 12 uur. Daarvoor waren in Sankt Anton am Arlberg en in Kaunerberg (Tirol) de lichamen geborgen van drie skiërs die sinds zaterdag waren vermist na lawines. Het gaat om respectievelijk twee mannen van 29 en 33 jaar - een berggids en een Oostenrijkse vakantieganger - en een 62-jarige toerskiër (iemand die geen gebruik van liften maakt). De zoekactie naar de drie was zaterdag gestaakt vanwege het lawinegevaar maar zondagmorgen hervat.
In het oostelijke Debanttal (Tirol) werd in de nacht van zaterdag op zondag het lichaam gevonden van de bestuurder van een pistenbully. Zijn voertuig was volgens de politie bedolven onder een sneeuwmassa. Collega’s alarmeerden omstreeks 03.30 uur de bergreddingsdienst van Lienz nadat ze geen contact meer met hem hadden gekregen.
Nieuw-Zeelandse tiener
De noodoproepcentrale in de Oostenrijkse deelstaat registreerde alleen zaterdag al 30 lawines. In skigebied Hochzillertal/Hochfügen bij Kaltenbach kwam daarbij een 17-jarige skiër uit Nieuw-Zeeland om het leven.
Een lawine op de 2174 meter hoge Limojoch in Zuid-Tirol kostte omstreeks 11 uur het leven aan een 31-jarige Duitse tourskiester. Haar skigenoot kwam met de schrik vrij.
In skigebied Kleinwalsertal vlak bij de Oostenrijks-Duitse grens (Vorarlberg) werd een onder de sneeuw bedolven skiër gevonden die vrijdag als vermist was opgegeven. Het gaat volgens de regionale nieuwssite vol.at om een man van midden vijftig.
Fatale skivideo
Een 32-jarige Chinees, veroorzaakte vrijdag in het Oostenrijkse skigebied Hochgurgl-Obergurgl bij Sölden (Tirol) zelf de lawine die hem het leven zou kosten. De dertiger vertrok met een andere Chinees en een Duitser vanaf de top van de 3082 meter hoge Wurmkogel naar een gebied buiten de skipistes om bij een steile rotsrand video-opnames te maken.
Al bij de eerste sprong ging het mis, meldden Oostenrijkse media. De 32-jarige skiër verloor de controle over zijn ski’s en viel. Door de klap raakte een ongeveer 150 meter brede plak sneeuw los die hem meesleurde naar een gebied zo’n honderd meter lager. Daar werd hij bedolven onder de sneeuw. De 22-jarige skigenoot die iets onder de rand stond te filmen, werd ook enkele meters meegesleurd maar wist zich uit de lawine te bevrijden. Hij volgde de sneeuwmassa naar beneden en slaagde er met zijn lawinepieper in de dertiger te lokaliseren. Intussen alarmeerde de 39-jarige metgezel de bergreddingsdienst.
Bij aankomst van de bergredders, waren de twee buitenlanders bezig hun skigenoot uit te graven. De reddingswerkers slaagden daar even later in en probeerden hem te reanimeren terwijl ze zich met het slachtoffer naar de plek begaven waar een helikopter zou landen met aan boord een spoedarts. Die laatste slaagde er evenmin in de dertiger te reanimeren, waarna de pogingen werden gestaakt vanwege de uitzichtloze situatie.
Tekst gaat verder onder de foto.
Zwitserland
Zaterdagochtend kwamen bij een lawine in het Zwitserse skigebied Val Segnas boven Disentis (Graubünden) een 56-jarige vrouw en een 54-jarige man om het leven. Ze skieden volgens de politie buiten de piste door een besneeuwde geul op een berghelling. De lawine kwam los boven hen.
De derde skiër bleef ongedeerd en probeerde de twee uit de sneeuw te bevrijden. Een eerste reddingsoperatie door een bergreddingsteam moest vanwege het slechte weer worden onderbroken. Na een nieuwe poging in de loop van de middag konden de twee dodelijke slachtoffers worden geborgen.
In sommige gebieden in het Zwitserse kanton is sprake van een hoog lawinegevaar met waarschuwingsniveau vier, het hoogste.
Lawinegevaar
Experts blijven waarschuwen voor het grote risico op lawines. Door zware sneeuwval en wind is het lawinegevaar verhoogd tot niveau 4 in het westen van Oostenrijk. Dit op een na hoogte niveau weerhoudt veel skiërs er volgens de autoriteiten niet van zich buiten de pistes te begeven.
Exact een jaar geleden was er in Tirol sprake van een vergelijkbare lawinesituatie. Toen kwamen in twee dagen tijd acht mensen om het leven. In het Alpenland vallen jaarlijks gemiddeld zo’n twintig doden door lawines en sneeuwverschuivingen.
Kijk onze nieuwsvideo's in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMhuisarts vertelt
‘Vroeger keken we ’s avonds samen naar Disney+, maar nu wil ze niet meer’
Voor onze rubriek Huisarts Vertelt schrijft Rutger Verhoeff wekelijks over patiënten die hem raken. Deze week behandelt hij een patiënt met ernstige buikklachten. -
Drugsoorlog Antwerpen: zes woningen beschadigd bij nieuwe explosie
Een nieuwe explosie in de Antwerpse wijk Borgerhout heeft schade aangericht aan zes woningen, meldt de Antwerpse politie. Het doelwit lijkt de veroordeelde drugscrimineel Bilal B.Antwerpen, Borgerhout -
Met deze tool zie jij op welke toeslag of welk potje geld je recht hebt
Zorgtoeslag, huurtoeslag, bijzondere bijstand. Er zijn veel potjes met geld maar mensen weten ze vaak niet te vinden. Om die reden lanceren schuldhulporganisaties Geldfit en VoorzieningenWijzer nu een online Potjes-check. Zo kun je zelf raadplegen op welke voorzieningen je recht hebt. -
PREMIUM
Westen niet bang voor kernwapens in Belarus: ‘We laten ons niet intimideren na een zoveelste poging uit Moskou’
Washington heeft geen aanwijzingen dat Moskou voorbereidingen treft voor het gebruik van kernwapens op korte termijn. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie nadat de Russische president Vladimir Poetin bekendmaakte nucleaire wapens in Belarus te gaan stationeren. Analist Paul van Hooft verklaart de ‘kalme’ reactie van het westen. -
Trump doet op eerste campagnebijeenkomst zijn beklag over ‘Stalinistische’ onderzoeken
Oud-president Donald Trump heeft zijn eerste campagnebijeenkomst in de aanloop naar de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 2024 aangegrepen om bij zijn toehoorders zijn beklag te doen over de onderzoeken die naar hem lopen. Tijdens een rally in Waco in de staat Texas zei hij dat de onderzoeken “zo uit een Stalinistische horrorshow” zouden kunnen komen.
-
Noord-Koreaanse leider Kim geeft opdracht om productie van nucleaire wapens op te voeren
De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft opdracht gegeven om de productie van nucleair materiaal op te voeren waarmee onder andere kernwapens worden gemaakt. Hij wil daarmee het arsenaal kernwapens “exponentieel” uitbreiden. Hij zei dat het land klaar moet zijn om de wapens op elk gewenst moment te kunnen gebruiken, zei staatsmedia KCNA dinsdag. -
-
-
PREMIUM
Huis vol ongebruikte aankopen? Zo voorkom je nutteloze uitgaven
Weinig geld hebben en toch flink uitgeven. Sommige mensen hebben een gat in hun hand. Waarom is het voor hen zo moeilijk om financieel pas op de plaats te maken? -
Cubaanse migranten maken oversteek naar Florida in ultralight vliegtuigje
Twee Cubaanse migranten zijn erin geslaagd om in een ultralight vliegtuigje de oversteek naar de Verenigde Staten te maken. De twee legden zaterdag zo’n 145 km af in de gemotoriseerde deltavlieger om van het communistische eiland naar Key West in Florida te vliegen.